Koronavirus v Česku: Opatření, doporučení a aktuální informace | Moje zdraví

Koronavirus v Česku: Opatření, doporučení a aktuální informace

5. dubna 2020 • 08:00

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME. Koronavirus COVID-19 naplno vtrhl do Evropy, která denně hlásí nové nakažené. V Česku je nyní přes 5300 lidí s potvrzenou nákazou. Přečtěte si podrobné informace o tom, jaká je u nás aktuální situace a zjistěte, jaká opatření proti šíření viru u nás byla zavedena.

Laboratorní testy v Česku potvrdily 5335 případů nákazy koronavirem COVID-19, 104 lidí zemřelo, 243 nakažených se už uzdravilo. Hospitalizován je zhruba každý desátý nakažený, zbytek překonává nemoc doma. 

Vše o odkladu maturit kvůli koronaviru čtěte zde.
Graf vývoje koronaviru v Česku najdete zde.
Graf vývoje nákazy koronavirem ve světě najdete zde.
Vše o nákupech potravin v karanténě čtěte zde.

U téměř poloviny nakažených hygienici neznají místo nákazy, třetina se nakazila v zahraničí, pětina v Česku. Ze zemí, v nichž se Češi nakazili, stále převažuje Itálie, která je v současnosti státem s nejvyšší počtem nově nakažených na světě. Nejvíce nakažených je ve věku od 25 do 34 let a od 45 do 54 let. Na koronavirus se nechalo přes 106 000 lidí. 

Přehled pražských restaurací, které mají otevřená výdejová okénka, najdete zde.

V celé zemi panuje už od čtvrtka 12. března od 14:00 nouzový stav. Podle nařízení vlády může být šíření koronaviru trestným činem. V noci z neděle 15. března uvalila vláda kvůli epidemii koronaviru na celou zemi karanténní opatření. Lidé mohou do práce, na nákup a k lékaři, jinak se však musí zdržovat doma. Od čtvrtka 19. března platí zákat vycházet mimo domov bez zakrytých dýchacích cest, ať už rouškou, šátkem nebo šálou. Nově také mohou mezi 7. a 9. hodinou nakupovat v obchodech pouze lidé nad 65 let. Ostatní lidé mají nakupovat jindy, aby je tak ochránili před nákazou. Vláda také doporučila, aby lidé starší 70 let vůbec nevycházeli na ulici. 

Informace o tom, ja žádat o ošetřovné, najdete zde.

Opatření se postupně uvolňují

Teprve od 9. dubna rozšířilo ministerstvo zdravotnictví výjimky z mimořádného opatření o prodej v hobbymarketech, prodejnách stavebnin a stavebních výrobků, železářstvích, prodejnách a servisech jízdních kol. Od úterý 7. dubna platí výjimky pro provozovny pro sběr a výkup surovin a pro kompostárny, stejně jako možnost odkládání odpadu v sběrných dvorech. Současně ministerstvo umožňuje provoz venkovních sportovišť. V oddůvodněných případech bude také možné vycestovat mimo ČR.

Do konce dubna se očekává, že by celkově mohlo být evidováno kolem 15 000 nakažených. Po Velikonocích chce ministerstvo spustit nový způsob karantény. „Chceme vytipovat kontakty pozitivních, ty co nejrychleji otestovat a izolovat jejich kontakty. Místa, kde se vyskytovali, by se pak měla dezinfikovat,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Vše o karanténě čtěte zde.
Návod na ušití roušky ze sáčku od vysavače najdete zde.
Banky nabízejí kvůli koronaviru odklad splátek úvěrů, více čtěte zde.
Vše o rouškách v autech čtěte zde.

V naprosté většině případů platí i nadále zákaz vycestovat z Česka do zahraničí. Vláda také zakázala cizincům jezdit do České republiky, s výjimkou těch, kteří mají v Česku trvalý či přechodný pobyt. Vláda navíc rozšířila povinnou karanténu pro občany vracející se z rizikových zemí, ze kterých dříve vyhlásila zákaz vstupu cizincům do Česka.

O tom, jak koronavirus oblivňuje těhotenství, čtěte zde.
O tom, jak koronavirus působí na děti, čtěte zde.
Informace o tom, jak posílit imunitu, čtěte zde.

Od středy 11. března jsou také zavřené všechny školy včetně univerzit. Školek se opatření netýká. Rodiče, kteří nemají hlídání, si mohou vzít ošetřovné ve výši 60 % příjmu. (více o ošetřovném čtěte zde). Pokud se lidé kvůli opatřením proti šíření koronaviru ocitnou ve finanční tísni, mohou také požádat o mimořádnou dávku. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je opatření zavedené na dobu neurčitou. 

Návod na to, jak si správně mýt ruce, najdete zde.
Rady pro rodiče, jak se postarat o děti, čtěte zde.
O tom, že roušky musí nosit i děti, čtěte zde.

Od 25. března platí zákaz pobývat na veřejných místech v počtu více než dvou osob. Ministerstvo zdravotnictví vydalo kvůli koronaviru také zákaz pořádání kulturních, sportovních i společenských akcí s počtem nad 30 lidí. Zákaz platí do odvolání. Jde o divadelní, hudební, filmová a další umělecké, sportovní, náboženské akce, trhy, veletrhy, veřejné i soukromé. 

O panice, která se kvůli koronaviru šíří, čtěte zde.
O ekonomických dopadech koronaviru čtěte zde.

Příznaky nákazou koronavirem

Každý případ infekce virem COVID-19 musí být charakteristický epidemiologickými kritérii – tzn. jedinec byl v ohnisku nákazy, a také klinickými kritérii – tzn. vykazuje příznaky, které jsou charakteristické pro dané onemocnění.

Koronavirus se projevuje jako onemocnění chřipkou, tedy kašlem, zvýšenou teplotou až horečkou a problémy s dýcháním. U některých pacientů má nemoc lehký průběh, u těžších případů se ke zmíněným příznakům může přidat zápal plic a akutní respirační selhání. Jak vyplývá ze současných údajů, z celkového počtu lidí s příznaky mohou 2 až 3 % procenta lidí zemřít.

Inkubační doba koronaviru je 14 dní. Mezi lidmi se virus přenáší kapénkovou infekcí, tedy kašlem, kýcháním či osobním kontaktem, například podáním ruky. Člověk se ale může nakazit i po kontaktu s věcmi, které s koronavirem přijdou do styku, a poté přenesením rukou do úst, nosu nebo očí. Nakažení lidé by proto měli nosit ochranné roušky.

V žádném případě neplatí, že každý, kdo pociťuje respirační potíže, musí být nakažen koronavirem. V současné době probíhá v Česku i okolních zemích chřipková epidemie, a vzhledem k tomu, že nákaza koronavirem má podobné příznaky, se může zaměnit právě s tímto respiračním onemocněním.

Více o příznacích koronaviru čtěte zde.

Česko je chráněné, ujišťují ministři

Ministerstvo zdravotnictví rozeslalo všem lékařům dopisy, jak postupovat v případě kontaktu s pacientem s rizikem nakažení koronavirem. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ujistila, že na případnou krizovou situaci je dobře připraven také systém e-neschopenek. K dispozici je pro nemocné asi 1 000 lůžek na infekčních odděleních nemocnic.

Česká vláda postupuje ve svých opatřencích podle pandemického plánu a krizového zákona. Šíření koronaviru označila Světová zdravotnická organizace za pandemii ve středu 11. března. 

O výskytu koronaviru ve světě čtěte zde.
Aktuální mapu výskytu koronaviru ve světě najdete zde.

Opatření zavedly nemocnice i obchody

Od úterý 17. března omezily nemocnice plánované zdravotní výkony na míru nezbytně nutnou při zohlednění zdravotního stavu svých pacientů. Účelem tohoto opatření je zajistit dostatečné personální, věcné a technické kapacity pro léčbu pacientů s onemocněním COVID-19.

V celé řadě obchodů, zařízení a institucí byla instalována ochranná plexiskla, která oddělují prodavače a zákazníky, aby zamezili šíření koronaviru mezi lidmi. Obchody s potravinami nabízejí zákazníkům jednorázové rukavice a dodržují se také diskrétní zóny u pokladen.

Správné mytí rukouSprávné mytí rukou • Autor: Státní zdravotní ústav

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.