AIDS: Příznaky, prevence, léčba, diagnóza | Moje zdraví

AIDS

AIDS neboli syndrom získaného selhání imunity se projevuje postupným selháním imunitního systému. Ten pak není schopný reagovat na běžné škodliviny a ty jej nakonec zahubí. Příčinou nemoci je infekce virem HIV.

Nemoc bývá odhalena obvykle ve stádiu nákazy HIV, což ještě neznamená, že člověk má AIDS. Bez léčby od chvíle nákazy přežívá člověk 1015 let.

Příznaky AIDS

V první fázi po nákaze  cca 6 týdnů se vir množí, člověk nemá příznaky a nemoc dokonce nejde poznat z testů. Následuje stádium podobné chřipce, čili teploty, únava, nevolnost a podobně, případně i vyrážka. V tu chvíli jde nemoc poznat z testů. Další stádium, které pak už nemá žádné příznaky, může trvat mnoho let. V posledním stádiu AIDS selhává imunitní systém a nemocný trpí všemi možnými nemocemi, s kterými by se jeho tělo dříve vyrovnalo.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Léčba AIDS

Dobrá zpráva je, že ve stádiu HIV infekce je léčba docela úspěšná díky antivirotikům, která zabraňují rozmnožení viru. Nemoc tak lze až desítky let udržet a nedostat se tak do stádia AIDS.

Léky

Používají se antivirotika, která zabraňují rozmnožení viru v těle. Pečuje se také o imunitní systém nemocného, zejména co se týče příjmu vitamínů.

Prevence

Vyvarovat se rizikovému sexu a používat kondom.

Kdy vyhledat lékaře

Nejčastěji se na nemoc přijde ve stádiu nákazy HIV, proto je dobré si nechat udělat test, pokud máte obavy po rizikovém sexu. Od nákazy vás to ale neochrání, jen je možné včas zahájit léčbu, aby se nemoc nedostala do stádia AIDS.

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.