Co pomáhá proti nachlazení: bylinky, čaje, obklady! | Moje zdraví

Babské rady proti nachlazení: Zvládněte zimu bez léků!

Babské rady proti nachlazení: Zvládněte zimu bez léků!
Přírodní léčba pomůže mnohdy stejně dobře jako přípravky z lékárny • Autor: iStock.com
13. listopadu 2022 • 06:00

Spočítejte kolem sebe lidi, které v tomhle období neoslabily chřipka nebo nachlazení. Pravděpodobně zůstanete u jednociferného čísla. Prskáme, smrkáme, kašleme a farmaceutický průmysl si pomyslně mne ruce. Současně s používáním dalších a dalších léků svoje tělo učíme jen tomu, že se neumí samo bránit. Jak si tedy můžeme pomoci sami a přirozeně?

Nechcete-li běžet při každé nemoci do lékárny a utrácet stovky korun za chemii, která někdy pomůže a někdy ne, zkuste naše babské rady. Čerpají ze zkušeností předků, kteří dobře věděli, že příroda uzdravuje, a uměli dokonale využívat bylinky, zeleninu a ovoce.

Video se připravuje ...
Rýma: Jak se jí co nejrychleji zbavit?VIDEO 

Na rýmu

Osvědčeným receptem na rýmu je heřmánkový čaj. Heřmánek má protizánětlivé účinky, osladíte-li si ho po mírném vychladnutí medem, jeho dezinfekční účinek se zvyšuje. Je výborný nejen na pití, ale také na inhalování. Silný heřmánkový výluh ještě horký dejte do mísy, skloňte nad ni hlavu přikrytou ručníkem a inhalujte. Krásně se vám uvolní dutiny.

Stejný postup můžete opakovat i se slanou horkou vodou. Ta je dobrá, samozřejmě po vychlazení, také na kloktání, pomůže jak nosohltanu, tak i na bolest a dezinfekci krku. Silnější povahy ji mohou použít i jako solnou sprchu, tedy ucpat jednu dírku a tou druhou solný roztok „natáhnout do nosu“.

Protáhnout dutiny pomůže také čerstvě nakrájená cibule vedle postele nemocného. Je rozhodně levnější než různé „protahovače nosů“ do zásuvky a zhruba stejně účinná.

Na bolest v krku

Při bolestech v krku pomůže již zmiňovaný heřmánkový čaj s medem, ale také čaj ze šalvěje. Pomáhá také popíjení či kloktání Vincentky a Priessnitzův obklad. Ten připravíte tak, že namočíte šátek do studené vody, přikryjete jej fólií a ručníkem a necháte zapařit. Pomáhá i proti kašli a zahlenění průdušek, pokud jej přiložíte k hrudníku.

Na kašel

Na kašel je ideální čaj z podbělu, který si na jaře nasbíráte a usušíte (nezoufejte, mají ho i v lékárnách). Usnadňuje vykašlávání a tlumí zánět. Ochutit ho můžete medem a citronem.

Velmi pomáhá také cibulová šťáva s medem. Nakrájíte cibuli, potřete ji medem a počkáte pár hodin, než pustí šťávu, kterou pak třikrát denně po lžičkách užíváte. Díky medu chutná i dětem a rychle zabírá.

Na horečku

Jako přirozená bylina pro snížení teploty při horečce slouží černý bez. Čaj z jeho květů má navíc mnoho vitaminů. Zalijte jej horkou vodou a nechte zhruba 10 minut louhovat, pak sceďte.

Při nachlazení nebo jako prevence

V poslední době se v prevenci virových i bakteriálních onemocnění využívá účinků hlívy ústřičné. Obsahuje mnoho důležitých vitaminů, minerálů a stopových prvků, její hlavní předností jsou ale protivirové, protibakteriální a protizánětlivé účinky. Jednou z nejvýznamnějších látek jsou glukany, které výrazně aktivují imunitní systém – zvyšují obranyschopnost nejen vůči různým mikroorganismům, ale i nádorům a radiačnímu záření.

Toho se úspěšně využívá mimo jiné při prevenci i léčbě infekčních onemocnění, a to jak virových a bakteriálních, tak i plísňového nebo parazitárního původu. Pokud příznivé účinky hlívy zkombinujete s vitaminem C a s dávkou lactobacilů, dosáhnete tak významného zvýšení celkové obranyschopnosti organismu.

Dalším efektem glukanů je, že snižují hladinu cholesterolu v krvi, mají příznivý vliv na peristaltiku střev a usnadňují léčbu a hojení ran. Hlívu tedy rozhodně zařaďte do jídelníčku.

Hitem posledních let je zázvorový čaj, který tělo prohřeje a má i mnoho léčivých látek. V první řadě jsou to esenciální oleje, má však v sobě také celou řadu vitaminů, například vitaminy A, B1, B2, C, E, a minerálních látek, jako jsou sodík, hořčík, fosfor, vápník, železo a draslík. Připravíte jej tak, že zázvor nakrájíte nebo, pokud máte raději pálivější a účinnější variantu, nastrouháte a zalijete vodou horkou zhruba 90 °C. Sladit samozřejmě medem.

Další velmi účinnou medicínou, vhodnou ale jen pro dospělé, je medvědí mléko. Ohřejte 200 ml mléka, přidejte panáka rumu a 2 lžíce medu. Stačí vypít 2 sklenice za večer. Je však účinné jen při prvních příznacích nebo jako prevence v prostředí plném bacilů. V průběhu nemoci už alkohol vhodný není, protože snižuje imunitu.

Recept pro fajnšmekry je křen s medem. Působí geniálně jako prevence v menších dávkách. Ve větších je vhodný v průběhu nemoci, protože křen je přirozené antibiotikum. Čerstvý kořen křenu oloupejte a najemno nastrouhejte. Poté smíchejte s přibližně stejným množstvím medu. Promíchejte a užívejte po lžičkách během dne (3 až 5x), podle průběhu vaší nemoci.

Ideální prevencí proti nachlazení a pro podporu imunity je také konzumace syrového česneku. Ale pozor, pokud to přeženete, nejenže se vám lidé budou obloukem vyhýbat, ale bude protestovat i váš žaludek. Česnek je sice výborné antibiotikum a má protizánětlivé a dezinfekční účinky, ale zvyšuje prokrvení žaludku, takže jeho nadměrná konzumace ho může velmi podráždit.

Další přírodní cesty, jak si pomoci proti nachlazení, najdete ZDE.

Autor: Kateřina Erbsová, Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.