Kýchání
Kýchání nebo kýchnutí je přirozená reakce těla v případě, že nám něco dráždí nosní sliznici. Tělo se snaží udržet nosní dutinu volnou a průchodnou a tento reflex k tomu napomáhá v případě podráždění receptorů v nose. Stačí i drobné částečky prachu či alergenů nebo větší množství hlenu, aby ke kýchnutí došlo.
Příčiny kýchání
Kýchnutí je reflex, který udržuje průchozí nosní dutinu, abychom mohli volně dýchat. V případě, že dojde k podráždění nosní sliznice prachem nebo jinou dráždivou látkou (chemickými výpary, kořením), alergenem nebo nahromaděným hlenem, spustí se automatická reakce a člověk kýchne, aby nosní dutinu uvolnil a pročistil.
Příčinou kýchání bývá nejčastěji rýma, která doprovází nachlazení nebo virózu. Je doprovázena tvorbou hlenu, který nemocný vykýchává a vysmrkává. Trvá většinou týden.
Kýchání se může objevit i při dalších onemocněních horních cest dýchacích, například při zánětu dutin.
Alergická rýma na rozdíl od té infekční není způsobena viry, ale zánětlivou reakcí nosní sliznice, kterou způsobí kontakt s alergenem. Nejčastěji se jedná o pyly, roztoče, prach nebo potraviny. Kýchání bývá většinou častější a člověka více obtěžuje.
Jak vyléčit kýchání?
Při dráždivém kýchání zapříčiněném alergickou rýmou je dobré podávat léky proti alergii na zklidnění. Může se jednat o nosní spreje s kortikoidy, případně antihistaminika.
Klasickou rýmu můžeme léčit pomocí sprejů a nosních kapek, na které se ale vytvoří návyk. Spreje a kapky do nosu by pacient neměl užívat déle než sedm dní.