Jak po zimě zatočit s únavou? Bylinkářka radí, jaké produkty opravdu pomůžou!
Jaro! Konečně zase vysvitne sluníčko, oteplí se a všechno uvidíme v růžovějších barvách. Co už ale nevyhlížíme s takovým nadšením, je jarní únava. Co dělat, aby vás letos nepřeválcovala, vám prozradí naše bylinkářka Markéta Janďourková.
Může za ni náš instinkt zděděný po prapředcích. Ten nám velí setrvat ještě v zimním spánku – což my ale nečiníme. Jsme tedy unavení a nic do nás není. Co vám pomůže s takovým stavem zabojovat?
Vitamin C
Přemozte jarní únavu díky pořádné dávce vitaminu C. Nemusíte se omezovat jen na dovozové citrony, pomeranče a další citrusy a jiné exotické ovoce. Zásobárnou vitaminu C je například kysané zelí, papriky, šípkový čaj a rakytník. Nejsnazší a nejobvyklejší k užívání je rakytníková šťáva:
K její přípravě potřebujete: 1 kg rakytníku, 1 kg cukru a 125 ml vody. Rakytníkové bobule pomačkejte v hrnci šťouchadlem na brambory a spolu s vodou 20 minut povařte. Pak krátce rozmixujte a propasírujte přes cedník. Do získané šťávy přidejte cukr, promíchejte a 3 minuty prudce povařte. Horkou šťávu plňte do lahví, ihned uzavřete a uchovávejte v chladnu. Každé ráno si dejte malou sklenku (panáka) neředěné šťávy.
Železo
Nedostatek železa v krvi způsobuje výraznou únavu. Se zvýšením jeho hladiny nám pomohou nejen produkty z lékárny, ale také například sójové produkty, slunečnicová semínka, drůbeží maso a červená řepa. Tu si vychutnejte nejlépe v podobě salátu:
Povařte 500 g červené řepy v osolené vodě, dokud nezměkne. Pak oloupejte a nakrájejte na nudličky. Půl hrnku octa promíchejte s jednou polévkovou lžící soli a jednou lžící cukru. Přiveďte k varu a nechte zchladnout. Nastrouhanou řepu posypte lžící kmínu a zalijte marinádou. Nechte přes noc odležet a těsně před podáváním posypte podle chuti čerstvým nastrouhaným křenem – ten se postará o další přísun vitaminů.
Vitamin E
Stavy vyčerpanosti a únavy způsobené nedostatkem vitaminu E překonáte konzumací například obilných klíčků, mléka a mléčných produktů, ořechů, vajec a celozrnného pečiva.
Čaje a speciální koktejl
Na jednu z prvních bylinek, tedy na medvědí česnek, si musíme ještě chvilku počkat. Co nám do té doby pomůže? Pijte jeden týden 3x denně kopřivový čaj, následující týden 3x denně čaj z pampeliškového kořene. Je až k neuvěření, jak vás tato bylinková kúra povzbudí.
Pro boj s jarní únavou jsem navíc pro vás objevila a vyzkoušela speciální koktejl: Smíchejte šest polévkových lžic čerstvé fenyklové šťávy, šest polévkových lžic šťávy z rakytníku, jednu polévkovou lžíci citronové šťávy a 250 ml čerstvě vymačkané pomerančové šťávy. Po malých doušcích vypijte.
Poklady ve vaší kuchyni
Jste po zimě pobledlí? Vlasům chybí lesk, vypadávají, pleť je unavená a bez života? Prostředky k rychlému napravení naleznete i ve své kuchyni:
Vypadávání vlasů: Důkladně promíchejte jeden žloutek s pěti polévkovými lžícemi olivového oleje a deseti lžícemi rumu (40%). Směs večer vmasírujte do pokožky hlavy a ráno smyjte šamponem a vlažnou vodou.
Řídké vlasy: Po umytí šamponem a jeho následném spláchnutí si vlasy opláchněte 250 ml světlého piva. Opakujte při každém mytí vlasů.
Akné: Nastrouhejte větší mrkev, vmíchejte do ní lžíci kysané smetany a směsí potřete postižená místa na pokožce. Nechte dvě hodiny působit, pak omyjte.
Napnutá, svědící pokožka: Svědící místa masírujte každý den olejem z obilných klíčků. K tomu pijte denně 250 ml mléka.
Tmavé chloupky v obličeji: Přes zimu nemělo sluníčko takovou sílu, aby tmavé chloupky vyšisovalo. Pomoci si můžeme snadno – stačí chloupky pravidelně potírat citronovou či okurkovou šťávou. Zesvětlají a budou mnohem méně zřetelné.
Spánek nade vše
Po zimě také choďte brzy spát – zejména během předpůlnočního spánku regeneruje tělo rychleji. Doporučit také mohu pravidelné procházky na čerstvém vzduchu.