Akné: Proč vzniká a jak se ho zaručené zbavit? | Moje zdraví

Akné

Akné je nejčastější onemocnění kůže, kterým trpí nejen dospívající, ale i dospělí. Je zapříčiněno zánětem vývodů mazových žláz.

U geneticky predisponovaných jedinců je způsobeno hormonálně podmíněnou nadprodukcí mazu, změnami v mikrobiální flóře kůže a ucpáváním drobných vývodů mazových žlázek. Výsledkem je zánět mazové žlázky. Svůj podíl mají i nesprávná strava, nadměrné pocení, nevhodné oblečení.

Další informace o tomto onemocnění čtěte zde.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Nejvíce na obličejiObličej, záda, ramena, hrudník

Projevy akné

Akné se projevuje červenými, zarudlými pupínky, puchýřky s hnisavým obsahem, dokonce až hlubokými abscesy, po kterých mohou vzniknout různě nápadné a různě rozsáhlé jizvy v oblastech obličeje, ramen, zad a ve středu prsou.

Akné postihuje obě pohlaví, většinou výrazněji chlapce. Nejčastěji se objevuje během puberty v důsledku nárůstu produkce mužských hormonů, který probíhá u obou pohlaví. U každého jedince se objevuje jiný průběh i intenzita. Může se jednat o několik pupínků na obličeji, které rychle zmizí, nebo o vážnější formy akné, kdy se na pleti tvoří bolestivé boláky, po kterých mohou zůstat nevzhledné jizvy. U většiny lidí po dvacátém roce života vymizí, u některých přetrvá i do pozdního věku.

Více o projevech akné čtěte zde.

Příčiny akné

Mezi hlavní příčiny patří zvýšená tvorba mazu vlivem mužských pohlavních hormonů (androgenů) a zvýšená produkce rohoviny. Maz slouží ke zvláčňování pokožky, když se ho ale tvoří příliš, póry se zacpou a na pokožce se tvoří černé tečky (komedony). Pokud se přítomné bakterie přemnoží, vznikne v póru zánět projevující se pupínkem s bílou čepičkou nebo malým vřídkem. K dalším příčinám patří dědičnost, akné můžou zhoršovat i nevhodná strava nebo časté mytí.

Zbavte se akné pomocí správné stravy.

Léčba akné

Léčba akné spočívá především ve správné péči o pleť. V první řadě pupínky nevymačkávejte! Vymáčknutím si můžete způsobit jizvu nebo zanesení infekce, případně zánět rozšířit do hlubších vrstev pokožky. Pokud vám vymáčknutí pupínků přeci jen nedá, pleť nejprve napařte, aby se otevřely póry, pupínek zmáčkněte a následně naneste krém s dezinfekčním účinkem.

Pleť dále pravidelně čistěte léčebnou kosmetikou pro problematickou pleť, která pomůže zbavit ji nadbytečného mazu, omezí množení bakterií a působí protizánětlivě. Těžší formy akné se léčí dle doporučení dermatologa. Neváhejte jej tedy v případě vyhledat – léky, které Vám může nabídnout, jednak sníží tvorbu mazu a pak také zmírní zánětlivé projevy.

Více k tématu čtěte zde.

Další tipy na odstranění kané najdete zde. 

Nenašli jste, co jste hledali?infekcecystyvředypupínkyváčky


Lidé trpící akné by se měli vyvarovat mastných, sladkých a kořeněných jídel. Dekorativní kosmetiku je vhodné používat z řad na mastnou a problematickou pleť. Doporučuje se vynechat mechanický peeling.

Pokud nic nezabere, je možné docházet na laserové ošetření akné.

Léky

Obvykle se začíná s lokální protizánětlivou terapií, nejčastěji v podobě lokálních přípravků s obsahem benzoylperoxidu. Je možné si od praktického lékaře nechat předepsat lokální antibiotickou mast, případně roztok na potírání akné. Pokud to nestačí, je doporučena léčba celková. Tedy antibiotika ve formě polykacích tablet, u žen je možné terapii podpořit speciální hormonální antikoncepcí a ve vážných případech se doporučují preparáty na bázi vitaminu A. Stav zlepší i lasery, případně chemický peeling.

Bylinky

Jelikož se jedná o záněty, blahodárně působí řepík, kopřiva, heřmánek, šalvěj, mateřídouška nebo zelený čaj. Z květů heřmánku si můžete připravit nálev, do kterého namáčejte obklady a ty přikládejte na postižená místa. Zelený čaj je vhodný nejen k obkladům, jeho pitím si pročistíte krev. Dále si můžete vyrobit směs na čaj, který budete užívat 4 týdny. Natrháte si mladé vrcholky natě z kopřivy a poloviční množství přesličky. Směs necháte louhovat v horké vodě. Čtvrtinu čaje vypijete ráno na lačno, zbytek odpoledne a večer.

Délka léčby

Dlouhodobá
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.

Homeopatika

Natrum muriaticum je vhodné na akné, které se objevuje podél vlasové hranice, pokožka je celkově mastná a člověk mívá kolísavou náladu. Na tmavé ucpané póry, které se často objevují na čele a nehnisají, je vhodná Eugenia jambosa. Naopak na hnisající tmavé póry použijte Hepar sulfuris. Pro formu tvrdých pupenů zbarvených do modrofialova a objevujících se na obou stranách obličeje je vhodná Arnica montana.

Natrum muriaticum 15 ch – 5 granulí 1krát denně – akné podél vlasové hranice, rychle se mastící pokožka a kolísavá nálada
Eugenia jambosa 9 ch – 5 granulí 2–3krát denně – tmavé ucpané póry, které nehnisají a často se objevují na čele
Hepar sulfuris 15 ch – 5 granulí 2krát denně nejméně měsíc – černě ucpané hnisající póry, silně bolestivé na dotek
Arnica montana 15 ch – 5 granulí 1krát denně – tvrdé pupíky zbarvené do modrofialova

Domácí léčba a babské rady

Postižená místa můžeme mazat olejem s obsahem aloe nebo mateřídouškovým olejem.
Osvědčenou metodou, jak se zbavit pupínků přes noc, je namazat na pupínek zubní pastu a nechat ji působit, zatímco spíme. Pupínek se vysuší a zbledne.

Rozmačkejte banán, naneste na pleť a nechte působit 15 minut. Omyjte vodou, smíchejte s pár kapkami citronu. Hmotu naneste na pleť. Nechte působit 20 minut. Omyjte vodou.
Smíchejte 5 kapek éterického oleje se 2 lžícemi mandlového oleje. Tímto olejem potírejte akné dvakrát denně.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Vyšetření

Při problémech s akné zajděte za kožní lékařkou, která vám předepíše mastičku na předpis. Pokud vám mastička po několika týdnech nezabere, čeká vás stěr z pleti a rozbor krve, ze kterých je příčina akné zjistitelná.

V těhotenství

Některým ženám, které v těhotenství vysadí hormonální antikoncepci, se může v začátcích těhotenství akné objevit. Zapříčiňuje to změna hormonů v těle.

Možné komplikace

Nezabírá vám běžná léčebná kosmetika a akné se dostává do závažné formy. Tvorba váčků a cyst, po kterých zůstávají jizvy, jelikož narušují strukturu pokožky.

Trvalé následky 

Na pleti vám po akné mohou zůstat nevzhledné jizvy, které jsou pak odstranitelné jedině laserem.

Prevence

Důležité jsou hygiena a pravidelné čištění pleti kvalitními kosmetickými přípravky. Doporučuje se čistit pleť ráno, po noci, když je pleť zpocená, a večer, po celodenním působení nepříznivých vlivů. Další věc, kterou můžete pro pleť bez akné udělat, je správná strava. Nejíst příliš tučná, mastná, sladká a kořeněná jídla. Navíc do stravy můžete zařadit zinek, který je pro pleť důležitý.

Kdy jít k lékaři

K lékaři směřujte, pokud se vám akné neustále zhoršuje. Také pokud máte závažnou formu akné a tvoří se vám váčky a cysty, které narušují kůži a zůstávají po nich jizvy. Jizvy jsou pak odstranitelné pouze laserem, který je ale nákladnou záležitostí.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.