Vejce: Co obsahují, kolik mají kalorií a jak je nakupovat?

Vejce: Co obsahují, kolik mají kalorií a jak je nakupovat?
Vejce obsahují spoustu nutričně důležitých látek • Autor: istockphoto.com
16. února 2018 • 10:00

Vejce jíme v nějaké formě téměř každý den. Je těžké se jim vyhnout, i kdybychom chtěli. V čem tělu prospívají a v čem naopak škodí?

Vejce jsou jednou z nejvýživnějších přírodních potravin s nejvyváženějším obsahem nutričně  významných látek. Poskytují maximální množství živin a zároveň mají málo kalorií. Jedno vejce má  zhruba 80 kalorií. Díky cholinu a lecitinu, které obsahuje vaječný žloutek, vejce stimulují vývoj našeho mozku a jeho funkcí.

Žloutek je také zdrojem luteinu, který chrání oko před poškozením volnými radikály a patří mezi ochranné látky pro snížení rizika vzniku makulární degenerace a šedého zákalu. Vaječné bílkoviny (proteiny) jsou dokonce hodnotnější než ty v mase nebo mléce. Mají vysoký obsah esenciálních aminokyselin, které jsou pro nás nezbytné a naše tělo si je nedokáže samo vyrobit.

Opatrní na na množství zkonzumovaných vajec by měli být diabetici. Při vyšší konzumaci by jim mohly stoupnout krevní tuky.

Proč jsou vejce zdravá?

  • Poskytují dlouhotrvající energii, cítíte se po nich dlouho sytí.
  • Jsou velmi dobře stravitelná – bílkoviny v nich dokážeme využít téměř stoprocentně. Obsahují i řadu vitaminů (A, skupiny B, D, E a K) a minerálů (vápník, hořčík, draslík, fosfor, zinek a železo).
  • Vejce mají jen velmi malý vliv na hladinu krevních tuků, protože pozitivně ovlivňují poměr zlého (LDL) a hodného (HDL) cholesterolu. 

Co znamená kód na vejci?

3 CZ 1254 M

1. z jakého chovu vejce pocházejí (0 – bio, 1 – volný výběh, 2 – na podestýlce, 3 – klecový chov)

2. země původu (např. CZ, EU)

3. čtyřmístný kód výrobce

4. velikost vejce (S, M, L) 

Autor: Zuzana Čermáková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.