Co znamenají značky na vejcích? Jak poznat původ vajec? | Moje zdraví

Vejce: Co obsahují, kolik mají kalorií a jak je nakupovat?

Vejce: Co obsahují, kolik mají kalorií a jak je nakupovat?
Vejce obsahují spoustu nutričně důležitých látek • Autor: istockphoto.com
16. února 2018 • 10:00

Vejce jíme v nějaké formě téměř každý den. Je těžké se jim vyhnout, i kdybychom chtěli. V čem tělu prospívají a v čem naopak škodí?

Vejce jsou jednou z nejvýživnějších přírodních potravin s nejvyváženějším obsahem nutričně  významných látek. Poskytují maximální množství živin a zároveň mají málo kalorií. Jedno vejce má  zhruba 80 kalorií. Díky cholinu a lecitinu, které obsahuje vaječný žloutek, vejce stimulují vývoj našeho mozku a jeho funkcí.

Žloutek je také zdrojem luteinu, který chrání oko před poškozením volnými radikály a patří mezi ochranné látky pro snížení rizika vzniku makulární degenerace a šedého zákalu. Vaječné bílkoviny (proteiny) jsou dokonce hodnotnější než ty v mase nebo mléce. Mají vysoký obsah esenciálních aminokyselin, které jsou pro nás nezbytné a naše tělo si je nedokáže samo vyrobit.

Opatrní na na množství zkonzumovaných vajec by měli být diabetici. Při vyšší konzumaci by jim mohly stoupnout krevní tuky.

Proč jsou vejce zdravá?

  • Poskytují dlouhotrvající energii, cítíte se po nich dlouho sytí.
  • Jsou velmi dobře stravitelná – bílkoviny v nich dokážeme využít téměř stoprocentně. Obsahují i řadu vitaminů (A, skupiny B, D, E a K) a minerálů (vápník, hořčík, draslík, fosfor, zinek a železo).
  • Vejce mají jen velmi malý vliv na hladinu krevních tuků, protože pozitivně ovlivňují poměr zlého (LDL) a hodného (HDL) cholesterolu. 

Co znamená kód na vejci?

3 CZ 1254 M

1. z jakého chovu vejce pocházejí (0 – bio, 1 – volný výběh, 2 – na podestýlce, 3 – klecový chov)

2. země původu (např. CZ, EU)

3. čtyřmístný kód výrobce

4. velikost vejce (S, M, L) 

Velikonoce jsou už za chvíli! Pokud chcete znát těsto na ten nejlepší velikonoční mazanec, uplést pomlázku, nebo letos netradičně obarvit vajíčka, čtěte ZDE.

Autor: Zuzana Čermáková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.