Zelený čaj posílí imunitu, srdce i ledviny | Moje zdraví

Zelený čaj posílí imunitu, srdce i ledviny

Zelený čaj posílí imunitu, srdce i ledviny
Zelený čaj louhujte 2 až 3 minuty a pijte ho teplý. • Autor: shutterstock.com
18. prosince 2016 • 15:52

V konvici správně připraveného zeleného čaje najdete nejenom duševní vzpruhu, ale především z něj vytěžíte řadu pozitivních zdravotních efektů. Měli byste ho pít pravidelně. 

První zmínky o vysokém zeleném listnatém keři, příbuzném kvetoucí kamélie - čajovníku (Camellia sinensis) pocházejí z Číny, jeho pravlasti.

Čerstvě otrhané čajové lístky se na několik minut dávají na rozpálenou speciální železnou pánev. Vzniká při tom velké množství páry a listy zežloutnou. Později se ručně svinují a několikrát tepelně ošetří, až získají olivově zelenou barvu.

Podstata zdravotních benefitů zeleného čaje se odvíjí od jeho úpravy ihned po sklizni. V přirozeném stavu čajové lístky obsahují enzymy, které po utržení zoxidují. Při přípravě zeleného čaje se lístky lehce napaří nebo jemně zahřejí, aby se oxidační proces zastavil. Zelený čaj si proto zachovává původní polyfenoly (antioxidanty), které jsou velmi prospěšné lidskému zdraví. Ze všech typů dnes dostupných čajů má zelený čaj nejvyšší hladiny těchto látek.

Zelený čaj je důležitým pomocníkem při předcházení zdravotním obtížím. Chrání nás před oslabením imunitního systému, srdečními chorobami a vysokým krevním tlakem, snižuje hladinu cholesterolu i cukru, příznivě působí na pleť a kožní onemocnění. Zabraňuje také tvorbě ledvinových kamenů.

Zelený čaj poskytuje nejen vitamin C, ale obsahuje i další antioxidanty, které posilují obranné reakce vůči volným radikálům, způsobujícím rakovinové bujení.

Pití tohoto nápoje prospívá i našim zubům. Jeho antibakteriální složky totiž zvládají bojovat také s bakteriemi způsobujícími zubní plak. Zelený čaj obsahuje mimo jiné fluor. Popíjení čaje rovněž působí dobře na kondici sliznice dutiny ústní. 

Osmero správné přípravy

Voda pro jeho přípravu nemá být příliš tvrdá, má být čerstvá, nepřevařená a původně studená.

Čajové lístky zaléváme vodou, která dosáhla teploty pouze mezi 70 a 80 °C. 

Před přípravou čaje konvici předehřejte, aby se čajové listy dobře rozvinuly a uvolnily silice. 

Konvice ani šálky by neměly být kovové, ale z keramiky, kameniny, skla nebo porcelánu. 

Nádoby vymývejte čistou vodou bez saponátů. 

Na jeden šálek se dává jedna lžička čaje. 

Lístky čaje uchovávejte v těsnící nádobě a chraňte je před přímým světlem. 

Čaj louhujte asi 2-3 minuty a pijte ho teplý. 

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.