Rakovina kůže: Nechte si odstranit znaménka právě teď | Moje zdraví

Rakovina kůže: Nechte si odstranit znaménka právě teď

Rakovina kůže: Nechte si odstranit znaménka právě teď
Autor: istock.com
10. ledna 2020 • 10:00

Víte, že rakovina kůže je nejčastější a nejzákeřnější nádorové onemocnění? Díky prevenci se vám přitom může vyhnout širokým obloukem. Právě teď je nejvhodnější doba na odstranění podezřelých znamének, protože ošetřená místa nejsou vystavována přímému slunci.

 

Nejznámější a také nejzákeřnější formou rakoviny kůže je melanom, ten se však nevyskytuje tak často jako ty ostatní. Připomeňte si nejznámější druhy kožních nádorů, abyste je poznali dřív, než bude zle.

Bazaliom

Tento typ rakoviny vzniká v bazálních buňkách, které obklopují naši epidermis (vnější vrstvu kůže), a patří mezi ty nejběžnější. Hrozí každému, kdo se nadměrně opaluje a málo chrání před UV zářením, často se vyskytuje ale u lidí, kteří mají světlou kůži, blonďaté nebo zrzavé vlasy a zelené, modré či šedé oči. Bazaliom je nejméně nebezpečný druh rakoviny kůže, který jen zřídka metastázuje. Vyskytuje se ovšem tak často, že už prakticky souvisí se stárnutím.

Jak ho poznáte: Ze všeho nejvíc připomíná malý uzlík nebo hrbol, který se náhle vytvoří na pokožce. Roste buď do hloubky, nebo se zvětšuje plošně a obvykle se objevuje na částech těla vystavených slunci, jako jsou obličej, krk, záda nebo ramena.

Léčba: Mezi terapeutické možnosti bazaliomu patří chirurgické odstranění, případně kryoterapie, kdy se nádor odstraňuje za použití tekutého dusíku. Dále se používá lokální imunoterapie, cílená systémová léčba a radioterapie. Ve většině případů je léčba nekomplikovaná, s úspěšností léčby převyšující 95 %.

Spinaliom

Spinaliom může vytvářet vzdálená dceřiná ložiska jinde v těle a poškozovat tak nejen okolí místa vzniku, ale i jiné orgány. Od bazaliomu se tak odlišuje agresivnějším chováním – jeho růst je rychlejší, stejně jako invaze do hlubokých struktur.

Jak ho poznáte: Obvykle má vzhled tuhého vystupujícího lesklého pupenu v barvě kůže, který rychle roste a rozpadá se ve vřed, který ničí okolní tkáň. Typicky vzniká na kůži se stopami poškození slunečním zářením. Nejčastěji se objevuje na tváři, ušních boltcích, čele, nosu a bradě. Nádor postihuje i sliznice, u straších žen se tak často vyskytuje i na zevních pohlavních orgánech nebo v oblasti řitního otvoru.

Léčba: Chirurgická, radioterapie, cytostatika. Časně zachycený nádor má dobrou prognózu. Nejzávažnější jsou agresivní spinaliomy ženských vnějších pohlavních orgánů, které špatně reagují na léčbu a rychle metastázují.

Melanom

Melanom se vyvíjí v melanocytech – to jsou buňky, které produkují pigment, který dodává naší pleti barvu. Nádor postihuje nejprve kůži a může rychle metastázovat.

Jak ho poznáte: Zhruba 30–50 % melanomů vznikne na podkladě pigmentového znaménka, zbytek se projeví na kůži jako zcela nový útvar. Ten se zpočátku projevuje na první pohled nenápadnou tmavou skvrnkou, obvykle plochou (nevystupující nad úroveň kůže). Melanom bývá asymetrický s nejasnými okraji, v průběhu času navíc roste. Jakmile je znaménko větší než 5 mm, měl by ho zkontrolovat kožní lékař. Pokud měli zhoubný melanom vaši rodiče nebo sourozenec, máte o 50 % větší riziko, že ho budete mít i vy.

Léčba: Melanom v raném stádiu lze obvykle léčit chirurgickým zákrokem. Jakmile se však rozšíří do lymfatických uzlin (stadium III) nebo do jiných částí těla (stadium IV), jsou potřeba i další terapie (chemoterapie, ozařování, kryoterapie atd.). Existují nové léky, které posilují imunitní systém, aby mohl se zhoubnou nemocí bojovat. Když je nádor malý, je šance na přežití prakticky stoprocentní, u pacientů, kteří přijdou k lékaři pozdě, je už jen čtyřicetiprocentní.

O riziku rakoviny kůže u dětí čtěte ZDE.

Jak se odstraňuje mateřské znaménko?

Mateřská znaménka je nejvhodnější odstraňovat v zimě nebo na jaře, kdy kůže není vystavována slunečnímu záření. Čekací doba je zhruba dva až čtyři týdny, v zimním období ale může být i delší. Znaménko je nutné před zákrokem důkladně vyšetřit dermatologem. Rány se obvykle zhojí jizvou za 1-3 týdny po zákroku, záleží ale na metodě zákroku, typu znaménka i jeho umístění. Jizvy v případě chirurgického odstranění se hojí několik měsíců, v případě laseru nejsou tak výrazné.  

Za nejbezpečnější odstranění mateřských znamének se považuje jejich úplné vyříznutí skalpelem (totální excize). provádí se většinou v lokální anestezii a kromě injekce na "umrtvení" je nebolestivé. Po vyříznutí mateřského znaménka je odstraněná tkáň prohlédnuta pod mikroskopem a odeslána na histologické vyšetření, aby se zjistilo, zda neobsahuje nádorové buňky.

Mateřská znamnénka by se neměla mrazit tekutým dusíkem nebo odpařovat laserem či elektrickou jehlou, vypalovat a podobně. Při takových způsobech odstranění znaménka se jeho tkáň většinou naprosto zničí, a není pak možné pod mikroskopem a zjistit, jestli neobsahovalo nádorovou tkáň.

Moderní laser je vhodný pro odstranění zdravých znamének do velikosti 5 mm, fibromů, bradavic, stařeckých bradavic a dalších neškodných útvarů. Pokud je zdravé znaménko větší než 5 mm, odstraňuje se obvykle laserem nebo chirurgicky v závislosti na jeho lokalizaci.

Rakovina kůže je čím dál častější

Počet lidí s diagnostikovanou rakovinou kůže neustále roste. Zatímco v roce 2000 bojovalo se zhoubným melanomem přes 11 000 lidí, v roce 2014 to bylo už více než 25 000 nemocných. Počet úmrtí je přitom už od roku 1994 v podstatě stejný, a vychází zhruba na 350 za rok.

Více k tématu čtěte ZDE.

Nejdůležitější pro úspěšnou léčbu je včasná diagnóza nemoci. V letech 2010–2014 bylo 67 % onemocnění diagnostikováno ve stadiu I, tedy ve fázi časné a dobře léčitelné. Zajímavé je, že ačkoli se melanom objevuje častěji u žen než u mužů, muži na něj častěji umírají, protože věnují prevenci mnohem méně pozornosti.

Dbejte na prevenci

Rakovinou kůže jsou nejvíc ohroženi lidé, kteří mají světlou kůži, hodně mateřských znamének a při opalování jejich pleť rychle zrudne. Patří mezi ně také ti, kteří se často a hodně opalují a mají k nemoci genetické predispozice. Pokud víte, že do některé z těchto skupin patříte, kontrolujte si pravidelně svá znaménka a navštěvujte preventivně i dermatologa.

A pokud do rizikových skupin nepatříte, i tak svá znamínka sledujte a nechte si je dermatologem kontrolovat alespoň jednou ročně. Samovyšetření pak provádějte ideálně 3x do roka. Zabere vám jen pár minut, ale může vám zachránit život. Potřebujete k němu velké zrcadlo, ruční zrcátko a dobře osvětlenou místnost.

  1. Vyšetřete přední a zadní část těla, poté boky se zdviženými pažemi.
  2. Ohněte paže v lokti a vyšetřete dlaně, předloktí a vnitřní strany paží.
  3. Posaďte se a prohlédněte vnitřní strany stehen, lýtek, chodidla a prostory mezi prsty u nohou.
  4. Prohlédněte týlní krajinu a prostory za uchem pomocí ručního zrcadla, vlasy mějte zvednuté.
  5. Vyšetřete záda, jak horní, tak dolní část, poté hýždě pomocí ručního zrcátka.

Další rady a doporučení najdete ZDE.

Jak poznáte podezřelé znamínko a všechny otázky kolem najdete zde:

Video se připravuje ...
VIDEO 

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.