Mangan
Mangan (Manganum, Mn) patří mezi základní biogenní prvky (minerální látky) v lidském těle. Je pro nás nezbytný, ale zároveň potenciálně toxický.
Minerální látky jsou anorganické biogenní prvky, které je potřeba tělu dodávat a které se účastní mnoha životně důležitých funkcí.
Účinky manganu
Pravidelný přísun manganu v potravě je důležitý z několika důvodů. Je významný pro správný metabolismus cukrů a jeho nedostatek může zvyšovat riziko onemocnění cukrovkou. Můžeme jej řadit do skupiny antioxidantů – je složkou některých enzymů, chránících tkáně před poškozením volnými radikály. Dále působí na správnou funkci pohlavních žláz a vývoj mužských pohlavních buněk.
Mangan je také důležitý pro činnost mozku, podporuje stavbu kostí, přispívá k překonávání únavy, zlepšuje paměť, zvyšuje celkovou odolnost nervů, podporuje svalové reflexy a pomáhá využít vitamín C.
O tom, proč je dobré omězit cukr ve stravě, čtěte zde.
Nedostatek manganu
Nedostatek manganu se může projevit zvýšenou hladinou cholesterolu a krevního tlaku, nevolnostmi či svalovými křečemi. Mohou se objevit i problémy se zrakem, kožní onemocnění či poruchy plodnosti.
Nadbytek manganu
Zvýšené množství manganu v potravě působí negativně především na nervovou soustavu. Dlouhodobé vystavování vysokým dávkám manganu může podle některých údajů zapříčinit vznik Parkinsonovy nemoci. U pacientů s onemocněním jater může docházet k hromadění manganu v těle v důsledku jeho sníženého vylučování. Mangan se totiž z těla vylučuje prostřednictvím žluče.
Mangan v potravinách
Mangan je obsažen hlavně v ananasech a ananasové šťávě. Mezi další důležité zdroje manganu patří ořechy, obilniny (nemletá pšenice, neloupaná rýže, celozrnné pečivo, ovesná kaše), luštěniny (fazole, hrášek), špenát, borůvky a čaj.
Doporučená denní dávka manganu u dospělého přibližně od 2 do 5 mg.
Co je dobré vědět
Mangan se vstřebává do organismu hůře u mužů, než u žen.