Lidé podceňují neplodnost. Netuší, že s věkem rychle roste | Moje zdraví

Lidé podceňují neplodnost. Netuší, že s věkem rychle roste

Lidé podceňují neplodnost. Netuší, že s věkem rychle roste
Autor: istock.com
30. ledna 2020 • 10:00

Rozsáhlá studie zjistila, že většina lidí podceňuje vliv věku žen a mužů na plodnost. Řada z nich například nezná biologické limity těla. I proto pak případné problémy řeší, až když se oplodnění nedaří. Včasné a hlavně správné informace o plodnosti by přitom partnerům mohly pomoci předejít mnoha zklamáním.

Velká studie zveřejněná loni v prestižním lékařském časopise Human Fertility zjistila, že ani ne polovina dotázaných tuší, v jakém věku plodnost ženy klesá, a ještě méně ví, kdy klesá mužská plodnost. Podrobné výsledky jsou podle odborníků varující: Jen 38 % mužů a 45 % žen správně určilo 35–39 let jako věk, ve kterém významně klesá plodnost žen. Pouze 18,3 % mužů a 16,9 % žen však správně identifikovalo 45–49 let jako věk, kdy klesá mužská plodnost.

Studie se také zabývala tím, kdy mladí lidí plánují děti. A to je právě kámen úrazu, většina z nich až na dobu, kdy budou zajištění. Přitom mnoho z nich netuší, že může být pozdě. 

O tom, jak se léčí neplodnost, čtěte ZDE.

Doktorka Eugenie Prior z Melbourne, která se na studii podílela, komentuje výsledky takto: „Naše studie ukazuje, že studenti vysokých škol chtějí být jednou rodiči. Většina však také má nerealistické očekávání toho, čeho dosáhnou před početím, ať už je to v jejich kariéře nebo finančně.“ Mladým lidem přitom podle ní nedochází, že by někdy bylo lepší odložit buď kariéru, nebo touhu po dokonalém zajištění a včas začít řešit rozšíření rodiny.

Jeden z šesti českých párů má problémy s početím

Také české páry nevědí, jak je tělo, co se týče odkládání těhotenství, omezuje. Přitom problémy s početím má průměrně jeden ze šesti českých párů. Podle lékařů by se s edukací mělo začít co nejdříve, ideálně hned počátkem dospělosti.

„Gynekolog by měl mít přehled, zda žena plánuje otěhotnět, nebo naopak o dítě v dohledné době nestojí. Na základě tohoto rozřazení jí může nabídnout adekvátní péči a především informace. Bohužel k této komunikaci mezi pacientkami, gynekology, ale také praktickými lékaři podle našich zkušeností dochází jen výjimečně,“ říká MUDr. Tomáš Bagócsi z reprodukční kliniky Reprofit. 

Gynekologové nebo praktičtí lékaři by proto podle něj měli s ženami – svými pacientkami – plodnost řešit nejpozději ve 25 letech, aby zajistili jejich plnou informovanost a zabránili dezinformacím z jiných zdrojů. Realita je taková, že páry často mateřství odkládají až za své biologické hranice, protože mají o plodnosti zkreslené informace. „Spoléhají se na to, že pokud se jim nepodaří ve vyšším věku otěhotnět přirozeně, využijí možnosti asistované reprodukce neboli IVF. Od reprodukčních klinik pak čekají zázraky. Přitom třeba ve 42 letech je šance na otěhotnění i s pomocí IVF přibližně jen kolem 10 %,“ říká ředitel kliniky Reprofit Jonáš Vokřál. 

Muži netuší, kdy klesá plodnost ženy

Nedobré povědomí o plodnosti se netýká pouze žen, ale i mužů. Podle MUDr. Bagócsiho mají často právě oni hlavní slovo při rozhodování o založení rodiny. „Na základě řady zahraničních průzkumů víme, že přibližně polovina mužů neví, kdy reálně klesá plodnost ženy. Myslí si, že plodné období trvá mnohem déle,“ potvrzuje výsledky studie MUDr. Bagócsi. Nejplodnější jsou ženy ve věku 21 až 24 let. Poté plodnost začíná postupně klesat. Pokles se zrychluje po třicítce a po překročení 35 let věku již klesá plodnost rapidně. V 45 letech je neplodných 80 procent žen.

Více o tématu čtěte ZDE.

Problémy s neplodností se netýkají pouze starších žen. Mezi 20 a 30 lety může problémy naznačovat například nepravidelný menstruační cyklus, ochlupení mužského typu (například na horním rtu nebo na hrudi a břiše), slabá nebo naopak příliš silná a bolestivá menstruace. Potíže se rozhodně nevyplatí podceňovat. Ženy by je proto měly konzultovat se svým gynekologem. 

U mužů představuje rizikový faktor třeba kouření, prodělané urologické záněty, křečové žíly na varlatech nebo porucha sestupu varlat v dětství. „Muži, kteří patří do některé z rizikových skupin, by si měli nechat udělat spermiogram. Je to rychlé a jednoduché vyšetření. Na základě výsledků mohou lépe naplánovat založení rodiny, aniž by byli v budoucnu nemile překvapeni,“ uzavírá MUDr. Bagócsi.

Autor: Alžběta Javorková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.