Fazole: Proč jsou zdravé, jak je upravit, recepty | Moje zdraví

Fazole prospívají ledvinám a jsou plné energie

Fazole prospívají ledvinám a jsou plné energie
Fazole patří mezi zdravé potraviny • Autor: shutterstock.com
29. ledna 2018 • 06:00

Fazole jsou výživné, zasytí vás, jsou lehce stravitelné a téměř bez kalorií. Doslova nás nabíjejí životní energií. A to je dobrý důvod dopřávat si je co nejčastěji!

Fazol je rod z čeledi bobovitých a do Evropy je přivezli španělští kolonizátoři. V současné době se jich ve světě pěstuje zhruba 50 odrůd.

Fazole obsahují až 30 % kvalitních rostlinných bílkovin, a proto se jim také říká maso chudých. Mají nízký glykemický index a výrazně snižují hladinu cukru v krvi. Proto by je měli co nejčastěji vyhledávat především diabetici.

Podle čínské tradice luštěniny - a zvlášť fazole - prospívají ledvinám, ostatně jsou jim tvarově podobné. Obsahují aglutininy, které mají silné močopudné účinky a dokážou i rozpouštět močové kamínky.

Fazole jsou také bohaté na riboflavin (B2), kyselinu listovou, vitamin E, karoten, niacin a další vitaminy řady B. Z minerálních látek obsahují dostatek hořčíku a vápníku, dále pak měď. Jsou dobrým pomocníkem při tvorbě červených krvinek. Pomáhají také snižovat krevní tlak, protože obsahují minimální množství sodíku a naopak velké množství draslíku.

Niacin (vitamín B3) a kyselina pantothenová (vitamin B5) jsou dva velmi důležité faktory pro zdravou pokožku. Niacin se také účastní na řízení hladiny krevního cukru.

Díky svému složení fazole čistí střeva a posilují tak jejich fungování, pomáhají proti zácpě a brání vzniku hemoroidů. Chrání cévy a srdce, pomáhají při snižování hladiny "zlého" cholesterolu a krevního tlaku. Fazole jsou také vhodnou prevencí i doplňkovou léčbou onkologických pacientů.

Konzumace vařených fazolí se osvědčuje při hubnutí. Obsahují hodně rozpustné vlákniny, úžasné potravy pro střevní mikroflóru - 1 šálek vařených fazolí jí obsahuje až 19 gramů (více než polovinu DDD pro dospělého člověka - 25g). Zato tuku, složeného jen z nenasycených mastných kyselin, mají jen minimum.

Zralé syrové fazole (i lusky) jsou mírně jedovaté. Vařením se však jejich toxické látky zcela rozloží. Sušené fazole před kuchyňskou úpravou namočte nejméně na 12 hodin do studené vody. Potom je slijte a odkryté vařte mírným varem do měkka, třeba se snítkou saturejky, majoránkou nebo mořskou řasou (wakame či kombu). Sníží se tak množství oligosacharidů, které bývají důvodem nepříjemné plynatosti. Jde totiž o sacharidy pro lidi nestravitelné, které se rozkládají až v tlustém střevě.

Na jaře je dobré nechat naklíčit fazole mungo či adzuki a jejich klíčky přidat do zeleninových salátů.

Recepty na úpravu fazolí najdete ZDE.

TIP NA VIDEO: Zkuste si doma uvařit tuto fazolovou polévku a zpestřete si tak jídelníček.

 

Autor: Zuzana Čermáková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.