Biologické hodiny u mužů: Kdy a proč se snižuje jejich plodnost? | Moje zdraví

Biologické hodiny u mužů: Kdy a proč se snižuje jejich plodnost?

Biologické hodiny u mužů: Kdy a proč se snižuje jejich plodnost?
Kvalita spermií s věkem klesá • Autor: iStock.com
9. dubna 2018 • 06:00

Problémy s neplodností řeší stále více mužů. Není však pravda, že by se výrazně zhoršila kvalita spermií u dnešních mužů oproti minulému století. Jenom muži i ženy oddalují rodičovství a nerespektují své biologické nastavení. Do kdy mohou mít děti ženy, je celkem jasné. Jak ale věk ovlivňuje plodnost mužů? A co všechno má vliv na kvalitu spermií?

Vyšší věk a neúspěšné snahy o početí dítěte se dnes řeší především u žen. Takzvané biologické hodiny ale tikají i mužům. Kvalita spermatu totiž s přibývajícími roky výrazně klesá. Nelze však jednoznačně stanovit věkovou hranici, kdy k tomu u mužů dochází. „Závisí to na genetické výbavě, životním stylu, výživě a pohybové aktivitě, plodnost navíc ovlivňují i stres nebo prodělané nemoci,“ vysvětluje sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

A pokračuje: „V poslední době je populární mluvit o tom, že plodnost mužů se dramaticky zhoršuje. Extrémní předpovědi uvádějí, že se v budoucnu budeme množit jenom prostřednictvím umělého oplodnění. Informace o výrazně vyšší míře neplodnosti u mužů však nejsou docela pravdivé. Věk mužů, kteří řeší neplodnost, se totiž oproti minulosti zvyšuje.“

Jak se měnila plodnost u mužů v čase

V polovině minulého století se lidé běžně množili v nižším věku, děti měli již kolem dvaceti let. Případné problémy s neplodností tedy rovněž řešili v dřívějším věku, než je tomu nyní.

Dnes běžně řešíme neplodnost u mužů od 35 let výše, někdy dokonce i kolem 50 let. Vědci tak mají k dispozici odlišné soubory spermiogramů z minulosti a z dnešní doby, tedy od mužů jiných věkových kategorií. Tyto dvě skupiny nejde srovnávat, protože kvalita spermatu ve vyšším věku klesá. V případech, kdy vědci provedli srovnání spermiogramů u dnešních mužů kolem 20 let, zjistili, že hodnoty jsou srovnatelné s těmi z poloviny minulého století a došlo pouze k zanedbatelnému zhoršení. Informace o kvalitě spermatu u mužů starších 35 let žijících před více než půl stoletím nemáme pro srovnání k dispozici v dostatečném množství,“ vysvětluje sexuolog.

Co snižuje mužskou plodnost?

Přestože nelze prokázat, že míra mužské neplodnosti v průběhu století výrazně stoupá, je jasné, že věk kvalitu spermií ovlivňuje. „S vyšším věkem totiž dochází k vyšší míře oxidačního poškození DNA spermií. Proto, i když bude počet spermií v ejakulátu u muže ve věku 20 let a 40 let stejný, bude šance oplodnit vajíčko s přibývajícími roky nižší,“ říká lékař.

A dodává: „Poruchy plodnosti ve vyšším věku řeší spíše muži, kteří jsou více pracovně vytížení, nemají dostatek spánku a často jsou zatěžováni stresem. Významnou úlohu hraje také strava, která by měla být bohatá na stopové prvky a vitaminy a měla by mít adekvátní poměr živin. Vhodnou pomocí je i užívání doplňků stravy, které obsahují látky prospěšné pro tvorbu spermií.“

Tvorbu spermií může rovněž negativně ovlivnit nadváha a obezita. Pokud se muž chce lépe připravit na početí potomka i ve vyšším věku, určitě je rozumné zhubnout, nekouřit a mít nejen dostatek odpočinku, ale i dostatek pohybové aktivity. Kvalitu spermií může negativně ovlivnit i nošení příliš těsného spodního prádla nebo časté zahřívání varlat, například v sauně.

Autor: Kateřina Erbsová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.