Tohle dělejte každé ráno a vylepší vám to zdraví i celý den! | Moje zdraví

Tohle dělejte každé ráno a vylepší vám to zdraví i celý den!

Tohle dělejte každé ráno a vylepší vám to zdraví i celý den!
Zázračné ráno? Proč ne, když dodržíte naše rady! • Autor: iStock
27. března 2021 • 06:00

Pokud se odpoledne často cítíte unavení, špatně se soustředíte, trpíte úzkostmi a máte potíže se zažíváním, nemusí hned jít o vážnou chorobu. Možná jen patříte mezi ty, kteří denně po probuzení opakují stále ty stejné chyby. Když je napravíte, změní se vám k lepšímu nejen jeden den, ale postupně celý život. Poradíme vám, na co je nutné si ráno dávat pozor.

Neodkládejte budík a vstaňte hned

Nastavte si budík večer tak, abyste měli ráno na všechno dost času, a pak už jej ráno neposunujte! Pět nebo deset minut spánku navíc vám nejenže nepomůže, ale všechno zhorší. Vstávání při „zaklapávání“ budíku a následné krátkodobé usínání vede k narušování spánkového cyklu a vyplavování stresového hormonu. Stres se navíc ještě prohloubí, když kvůli tomu zaspíte a nestihnete, co jste měli v plánu. Zvyšuje se tak úzkost a klesá vaše výkonnost. Není náhoda, že světově úspěšní lidé vstávají brzy. Michelle Obama, bývalá první dáma USA, je například známá tím, že je na nohou denně už v půl páté.

Náš tip: Pokud na to nejste zvyklí, možná vám brzké vstávání půjde zpočátku hůř. Dejte si budík na druhou stranu místnosti! Budete k němu zkrátka muset vstát. Jakmile to tak budete dělat týden nebo dva, stane se z toho zvyk.

Chybí vám motivace? Tyhle rady vás skvěle povzbudí!

Doplňte tělu tekutiny

Organizmus je po dlouhé noci dehydrovaný, proto nutně potřebuje doplnit tekutiny. Mějte u postele připravenou velkou sklenici s vodou a vypijte ji hned po probuzení. Tekutiny nastartují metabolizmus, pomůžou zlepšit trávení a připraví tělo na celý den. Ovšem zapomeňte na kávu, respektive ji rozhodně nepijte na lačný žaludek. Ten totiž, laicky řečeno, považuje kávu za „jídlo“ a začne tak už po jednom šálku produkovat nadměrné množství kyseliny chlorovodíkové. To škodí žaludečním stěnám a může způsobit mnohé banální a časem i vážné potíže. Od pálení žáhy přes žaludeční vředy až po rakovinné bujení.

Náš tip: Ideálním ranním nápojem je čistá voda, případně voda s citronem, která dodá tělu jak tekutiny, tak vitaminy.

Víte, jak poznat, že máte dost tekutin? Odpověď je snadná.

Roztáhněte závěsy nebo rozsviťte  

Zatímco pro kvalitní spánek je nutná tma, pro dobré vstávání a probouzení zase potřebujeme denní světlo. Takže hned třetí věc, kterou byste měli po ránu udělat, je pustit do bytu slunce. Roztáhněte závěsy či žaluzie, zkrátka dopřejte si tolik světla, kolik jen jde. Nejenže vás to probere, ale sluneční záření pomáhá při tvorbě hormonu štěstí serotoninu a synchronizuje naše vnitřní hodiny. Díky tomu, že si ráno „prozáříte den“, bude se vám pak i večer lépe usínat. A zároveň se zlepší nálada.

Náš tip: Pokud vstáváte v době, kdy je venku ještě tma, rozsviťte si!

Slunce nám dodává vitamin D. Víte, jak poznáte, že ho máte dost? 

Protáhněte se, zacvičte si

Po dlouhé noci jsou klouby a svaly ztuhlé. Protáhněte je! A to nejlépe venku. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Nejenže načerpáte energii ze slunce, ale také rozhýbete tělo. Díky tomu se nastartuje metabolizmus, a pokud budete snídat až po cvičení, podpoříte tím hubnutí. Ve spánku je totiž tělo zapnuto do režimu „spalování tuků“. Ranním cvičením, procházkou nebo krátkým během se spalování ještě podpoří. Zároveň se pohybem okysličí krev i mozek a bude vám to pak lépe myslet.

Náš tip: Dejte si už večer nějaký ranní cíl. Například dojít si pro noviny či čerstvé pečivo. Spojte si pohyb s něčím příjemným, na co se těšíte, a snáze tak překonáte lenost.

S cvičením jste pozadu? Tyhle triky vás rozhýbou!  

Osvěžte se studenou sprchou  

Byť je teď otužování v módě, nemyslíme tím, že byste na sebe měli po ránu sypat ledovou tříšť, ale ještě snesitelný chlad vám skutečně prospěje. I když většina z nás miluje teplou, až skoro horkou ranní sprchu, ve skutečnosti je ráno lepší dopřát si chladnější vodu. Proč? Studená sprcha pomáhá posílit centrální nervový systém, rozproudí krev a stimuluje činnost nadledvin. To všechno znamená vyšší hladinu energie, lepší náladu a posílení imunity.

Náš tip: Jste-li zvyklí na „své teplo“, ubírejte si na sprše každý den trochu a postupně měňte závěr sprchování za chladivou tečku.

Zdravě se nasnídejte

Snídaně je základ celého dne a bez ní těžko můžete podávat dobré výkony. Nejde jen o to, co a kolik toho sníme, ale také, co nejíme. Při snídani by totiž neměly chybět žádné hlavní makroživiny. Tělo potřebuje doplnit jak sacharidy, tak bílkoviny i tuky. A samozřejmě vitaminy, minerály a vlákninu. Není to zas tak složité. Dobrou volbou jsou třeba vajíčka, celozrnné pečivo s máslem, šunka a zelenina. V případě sladkých snídaní se osvědčila pohanková kaše s ovocem a jogurtem. Čemu se vyhnout? Rozhodně prázdným kaloriím typu rohlíku s paštikou. Po takové snídani budete spíš víc ospalí a brzy dostanete hlad.

Náš tip: Na snídani si udělejte čas a jezte v klidu. I to má vliv na to, jak se bude odvíjet váš den. A abychom nezapomněli: Jste-li milovníci kávy, tak teď, po jídle, je na ni ten správný čas.

Je zdravější káva horká, nebo studená? Odpověď najdete v tomto článku.

Udělejte si malou radost   

Vypadá to jako maličkost, ale není. Dopřejte si něco jen pro sebe. Krátkou meditaci, poslech písničky, čtení novin, afirmaci, příjemnou vůni… cokoliv, z čeho budete mít radost. A udělejte si z téhle malé radosti svůj vlastní každodenní ranní rituál. Pak se večer co večer budete mít na co těšit!

Náš tip: Nakapejte si ráno do aromalampy éterický citrusový olej. Dodá vám energii a osvěží tělo i mysl.

Znáte mindfulness? Prožívání přítomného okamžiku má skoro zázračné účinky. Naučte se to! 

Autor: Šárka Adámková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.