Šílené sny, pozdější usínání a jiné potíže. Jak pandemie mění spánek | Moje zdraví

Šílené sny, pozdější usínání a jiné potíže. Jak pandemie mění spánek

Šílené sny, pozdější usínání a jiné potíže. Jak pandemie mění spánek
Autor: istock.com
5. března 2021 • 10:00

Pokud jste v poslední době zaregistrovali nějaké změny týkající se vašeho spánku, pak vás můžeme ubezpečit, že nejste rozhodně sami. Současná situace ovlivňuje psychiku každého z nás a u většiny lidí se to projevuje i v oblasti spánku. Někdo spí déle, jiný méně, řada lidí hůře usíná a dřív se budí nebo má noční můry.

Špatné usínání, noční můry, přerušovaný spánek. To jsou nejčastější potíže, které velká část lidí zaznamenala v době od loňského března. Stres, nejistota, karanténa, změna pracovních i společenských návyků, sociální izolace, to vše má vliv i na náš spánek.

Práce přímo z postele

Vliv pandemie na spánek zkoumala letos v lednu i studie americké firmy Casper. Tisíc mužů a žen  popisovalo, jak se změnily od března loňského roku jejich návyky. Více než polovina (53 %) uvedla, že usíná později než předtím. Bohužel jen čtvrtina dotazovaných si ale může dovolit ráno déle spát. Většina lidí naopak vstává přibližně ve stejnou dobu jako před karanténou, nejčastěji pochopitelně kvůli práci a dětem. Každý desátý člověk naopak tráví většinu času na home office přímo v posteli, což se pochopitelně nelíbí odborníkům na zdravý spánek: ti důrazně doporučují používat postel jen pro tři činnosti: spánek, sex a během nemoci.

Raději schouleni

Téměř 70 % dotazovaných také uvádělo, že na rozdíl od dřívějška je v současné době jejich nejlepší poloha na spaní na boku v klubíčku. Tato poloha může v člověku vyvolávat větší pocity bezpečí, řada lidí v ní může ulevit páteři od bolesti. Právě bolesti zad jsou jednou z dalších potíží, která lidi během locdkownu trápí ve zvýšené míře. Na vině je pochopitelně ne zcela ideální pracovní prostředí a také stres.

Home office jako pohroma pro vaše záda. Více čtěte zde.

Noční můry

A plných 72 % dotazovaných zaznamenalo během lockdownu zvláštní sny. Většina lidí hovoří o velmi živých snech, někdy velmi stresujících, hororových, zvláštních i bláznivých. Na vině je opět stres, ten způsobuje, že náš spánek je neklidný. „Lidé se v noci probouzejí častěji, což vede k tomu, že si snáze zapamatují sen, který se jim zdál právě před chvílí,“ vysvětluje Britney Blair, klinická psycholožka a odbornice na spánkovou medicínu ze Stanfordovy univerzity. Mají tak pocit, že se jim toho zdá více než obvykle, což ale nemusí být pravda.

Trápí vás živé sny a noční můry? Přečtěte si tipy, jak se jich zbavit.

Sny se mohou během této složité doby měnit. Během fáze spánku nazývané REM, která je charakterizována lehčím spánkem s rychlými pohyby očí (odtud název – REM = rapid eye movement), se podle jedné z teorií „srovnávají myšlenky“ a také mysl se částečně vyrovnává se stresem, kterému denně čelíme.

„Cyklus REM pomáhá zmírňovat stresující podněty, například hádku s blízkou osobou nebo nehodu, a jen některé z nich se pak uloží do dlouhodobé paměti. Pandemie onemocnění COVID-19 ale vyvolala jiný druh stresu, a mozek tak může mít během spánku potíže s jeho zpracováním,“ říká Blair. Nehoda má jasný začátek a konec. Pandemie bohužel ne. A naše mysl na takový druh stresu není zvyklá. Pracuje s nejistotou, vymýšlí si katastrofické scénáře, vyrovnává se s informacemi, které si často protiřečí. To vše může být pro mozek problematické a vést podivným snům, které si pak snáze zapamatujeme.

Vynechte sledování zpráv

„Pokud se chcete nočních můr zbavit, omezte sledování zpráv, které vás znepokojují nebo stresují na 30 minut ráno a 30 minut odpoledne,“ radí Blair s tím, že čím méně stresujících podnětů dopřejete své mysli těsně před spaním, tím méně se vám jich dostane do vašich snů.

Před spaním si naopak naplánujte čas na zklidnění. „Doporučuji poslouchat klidnou hudbu, číst dobrou knihu nebo meditovat. Lidé si mohou také psát nějakou formu deníku. To je mimochodem velmi praktické: Napsat, co vás stresuje, na kus papíru je vlastně způsob, jak to dostat z hlavy a dovolit mozku, aby se věnoval něčemu jinému,“ uzavírá odbornice.

Autor: Pavla Skurovcová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.