Poranění míchy
Poranění míchy odborně „míšní léze“ je devastující poškození některé části míchy nebo nervů na jejím konci. Obvykle se jedná o trvalé změny s mentálními, emocionálními a sociálními důsledky.
Poranění míchy je jedním z nejtěžších úrazů vůbec, a to jak z fyzické, tak psychické stránky. Dochází k němu především při autonehodách, zimních, ale i jiných sportech nebo při nešťastných pádech z výšky. Zřídka jsou příčinou nádory, různé záněty nebo roztroušená skleróza.
Míra poškození může být úplná nebo jen částečná. V obou případech jde o nevratné změny, které vždy ovlivní další život takto postiženého člověka.
Příznaky poranění míchy
Poranění míchy podle stupně poškození provází:
- extrémní bolest nebo tlak hlavy, krku, zad a beder
- zkroucený nebo vybočený krk nebo záda
- ztráta hybnosti, postižený pociťuje mravenčení nebo dokonce ochrnutí zejména dolních končetin
- celková slabost až ztráta vědomí
- dušnost
- únik moči nebo stolice
Léčba poranění míchy
V případě první pomoci je naprosto nutné dodržet základní pravidlo, a to je s pacientem v žádném případě nemanipulovat, pokud není třeba zahájit resuscitaci nebo zastavit masívní krvácení a stávající poloha postiženého to nedovoluje. Také pokud hrozí v okolí nehody požár nebo výbuch.
Pacient po převezení do nemocnice absolvuje specifickou léčbu s mnohými opatřeními podle fáze poškození, ve většině případů se jedná o urgentní operační zákrok. Poranění míchy je spojeno s urologickou poruchou, a proto musí být zaveden permanentně močový katétr.
Z důvodů rizika hluboké žilní trombózy je pacientovi podáván nizkomolekulární heparin na ředění krve a následně warfarin do té doby, než toto nebezpečí pomine.
Během hospitalizace, která je dlouhodobá, je pacient rehabilitován s cílem dle míry poškození obnovit co nejvíce postižené funkce nebo alespoň minimalizovat další zhoršení nebo poranění.
Nezanedbatelná je i přítomnost psychologa nebo psychiatra.
Léky
Kromě léků proti trombóze jsou podávány léky na bolest, dále pak se aplikují masti proti proleženinám a v neposlední řadě léky zmírňující psychické napětí, úzkost, nervozitu a strach.
Vše o antidepresivech čtěte zde.
Domácí léčba
Tzv. spinálním pacientům po několikaměsíční rehabilitaci v ústavu je nutné připravit bezbariérovou domácnost, protože převážná většina takto postižených k pohybu musí využívat invalidní vozík. V horším případě skončí pacient s poruchou míchy jako bezmocný ležící. Nutné je zajištění kompenzačních pomůcek, polohovací lůžko, speciální polštáře a specifické pomůcky pro osobní hygienu.
V případě, kdy je doma třeba pečovat o pacienta s poruchou míchy, obraťte se na spinální jednotku v místě vašeho bydliště, kde vám poradí, jak nejlépe postupovat při poskytování domácí péče a také při nákupu správných kompenzačních pomůcek a edukačních materiálů.
Vyšetření
Nejdůležitějším vyšetřením je magnetická rezonance. Dále pak elektrofyziologie a likvorologie. Pacient je vyšetřen také neurologem a urologem.
Postihuje
Projevuje se
V těhotenství
U těhotných žen je poranění míchy velmi závažnou komplikací a může vést k potratu nebo při dlouhodobé léčbě k poškození plodu, u vyššího stádia těhotenství k předčasnému porodu císařským řezem.
Pokud se jedná o těhotenství již postižené ženy s míšní lézí, pak může být ohrožena vznikem různých patologií a měla by případné komplikace konzultovat již předem se svým gynekologem.
Možné komplikace
Mezi velmi časté komplikace patří:
- ztráta ovládání močového měchýře a střev
- kožní problémy
- změny krevního oběhu a tím vznik krevních sraženin
- potíže s dýcháním
- spinální svalová atrofie
- zažívací problémy
- porucha sexuální funkce a plodnosti
- vznik kardiovaskulárních chorob a cukrovky v důsledku snížené pohyblivosti
- bolesti
- deprese
Prevence
Jedinou prevencí je vyhýbání se rizikovým situacím jako je rychlá nebo jinak nebezpečná jízda autem, nošení doporučeného ochranného vybavení při sportech nebo u rizikových povolání a dodržování zákazů v nebezpečných oblastech například na horách, při skoku do vody nebo na jiných místech se zvýšenou opatrností.
Kdy jít k lékaři
V případě úrazu s podezřením na poranění míchy je nutný okamžitý převoz postiženého do nemocnice výhradně záchrannou službou. Za žádných okolností se nepokoušejte o transport autem nebo jiným dopravním prostředkem.