Narovnejte kulatá záda, přestane vás bolet hlava a budete lépe spát. Cvičit můžete doma | Moje zdraví

Narovnejte kulatá záda, přestane vás bolet hlava a budete lépe spát. Cvičit můžete doma

Narovnejte kulatá záda, přestane vás bolet hlava a budete lépe spát. Cvičit můžete doma
Správné držení těla. Konec ohnutým zádům • Autor: iStock.com
10. ledna 2020 • 06:00

Bolí vás někdy hlava? Máte zatuhlý krk a špatně spíte? Příčina může být tam, kde byste ji nikdy nehledali: ve vašich kulatých zádech, které vycházejí z nedostatků v držení těla. K častým problémům patří právě hrudní hyperkyfóza. Poradíme vám, jak se jí zbavit či jí předejít.

Trápí vás bolesti hlavy od zatuhlé páteře? Nejspíš za to budou moci vaše zakulacená záda od celodenního shrbeného posedu ať u počítače či při jiné činnosti. A statistiky provedené v oblasti zdraví týkající se špatného držení těla mluví jasně, až 90 % populace trápí někdy bolesti zad způsobené vadným držením těla. A vadné držení těla má už téměř polovina školáků. Máte pocit, že by se vás to mohlo týkat? Než se samotný problém vyskytne, je dobré myslet na prevenci, a jestliže už vás záda bolí, je potřeba začít rovnat.

Co je to hyperkyfóza

Naše páteř je dvojitě esovitě prohnutá. Když se na ni podíváte ze strany, uvidíte dvě písmenka S pod sebou. Změny v zakřivení páteře mohou mít původ v nemoci, např. osteoporóze, nebo být vrozené. Nejčastější příčinou je ale nevhodné držení těla. „Vlivem nedostatečného pohybu dochází k ochabnutí postoje a na některých místech může vznikat nadměrné zakřivení páteře. Pokud je to v místech hrudníku, mluvíme o hrudní hyperkyfóze,” objasňuje Adnan Ahmetašević z Lékařského domu Praha 7. Hyperkyfózu poznáte podle viditelně zakulacené horní části zad. Ramena směřují vpřed, hrudník je propadlý. Lopatky vzadu odstávají, krk se dostává do záklonu a je předsunutý.

Problémy, které s hyperkyfózou souvisí

S bolestmi zad však souvisí i další problémy, které se rozšiřují na další části těla. „Z permanentního napětí a přetížení za čas nastupují bolesti svalů, hlavy, ale třeba i problémy s viděním. Na opačné straně je to kompenzační prohnutí v oblasti beder a s ním spojené změny v postavení pánve, které mají vliv na fungování pánevního dna nebo můžou způsobit problémy s kyčlemi,” doplňuje fyzioterapeut. Zakulacení zad přináší i různé praktické obtíže. „Při špatném nastavení hrudníku dochází k omezení hybnosti ramenního kloubu, takže tito lidé například nezvednou paže nad hlavu, dělá jim problémy paží zakroužit nebo třeba nedokáží propnout lokty. To má pak zase dále vliv na fungování rukou – a to nejen na cvičební podložce, ale i v běžném životě,” popisuje Věra Vojtěchová, lektorka z Domu jógy. Sbalený hrudník také nechává méně prostoru pro dýchání. „A konečně, takovéto postavení působí depresivně, jako by se člověk choulil do sebe, což může zpětně ovlivnit skutečné emoce,” upozorňuje lektorka jógy.

Kam se vydat cvičit?

Cvičení, které pomáhá ulevit bolestem zad, vyhledává stále více a více lidí. Mezi ty vhodné se řadí pilates, jógalates nebo samotná jóga či cvičení na zpevnění středu těla. Aby však došlo k pozitivním změnám, je potřeba chodit cvičit pravidelně. „Efekt nastupuje docela brzy, ale aby byl trvalý, je nutné překonat pohybové stereotypy, které jsme se naučili dlouhým sezením nejen ve školních lavicích. A to je na celé věci mnohdy to nejtěžší,” dodává fyzioterapeut. Pokud by vás trápily závažnější potíže, určitě se před cvičením poraďte s lékařem či fyzioterapeutem. Jestliže začínáte preventivně, vydejte se třeba do jógového studia. Americký výzkum z let 2000–2001 zaměřený na ženy s hyperkyfózou potvrdil, že jóga přináší pozitivní změny v držení těla, a to i ve vyšším věku. Účastnicím se mírně zlepšily hodnoty zakřivení páteře, výrazně vzrostla pohyblivost a životní spokojenost.

Jak si rovnat záda doma?

Na to, abyste si začali záda rovnat hned, nepotřebujete žádná cvičící náčiní. V pohodlí domova můžete dle doporučení lektorky jógy Věry Vojtěchové zkusit pár jednoduchých cviků. Pohyblivost zad zlepší klasický kočičí hřbet, účinná je také kočka s rotací, kdy na všech čtyřech vytáčíte střídavě paže vzhůru ke stropu. Zkrácené prsní svaly je nutné postupně protahovat a ty břišní naopak posilovat.

A vhodné cviky? Z jógy pozice kobry nebo si lehněte na záda a hrudní páteř podložte srolovaným ručníkem. Pamatujete si, jak jste jako malí dělali andělíčky ve sněhu? Zkuste totéž, jen kvůli tomu nemusíte čekat na sníh, postačí rovná zem. Máte-li doma gymnastický míč, vyvěste se na něm vleže na zádech. K protažení můžete dokonce využít i obyčejné dveře. Postavte se mezi ně, z paží udělejte svícen a zapřete předloktí o zárubeň, zatímco hrudník tlačíte dopředu. Při posilování musí zabrat hlavně svaly mezi lopatkami. Ideálním cvikem je rovnováha na všech čtyřech, kdy natáhnete před a za tělo protilehlé končetiny a vydržíte, pak strany vystřídáte. Zaťaté svaly šíje nenásilně uvolní dechová cvičení.

Hrajte si s dechem, střídejte různé délky nádechu a výdechu, dýchejte jen do žeber, do břicha, pod klíční kosti apod. Pozicí, která protáhne, uvolní a pomůže i na posílení zad, je střecha. A sladké tajemství na závěr. Kdo se narovná a vytáhne do výšky, vypadá celkově štíhlejší, pružnější, schopnější a úspěšnější.

Autor: Petra Kubalová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.