Trombóza
Trombóza je lékařský termín pro krevní sraženinu. Může být velmi nebezpečná. Pokud se stane v tepnách, jejím následkem je ischemie – nedokrevnost, v žilách zhoršuje odtok krve – venostáza.
Příčinou vzniku trombózy může být poškození cévy třeba zánětem, aterosklerózou nebo imunokomplexy. Dalším faktorem může být zpomalený průtok krve, zúžení a nedomykavost srdečních chlopní, dlouhé sezení nebo stání, málo pohybu, dehydratace, těhotenství.
Postihuje
Projevuje se
Jednou z příčin mohou být i trombofilní stavy, tedy narušení rovnováhy pro a proti srážlivých faktorů například hormonální antikoncepcí. Jak si vybrat vhodnou metodu antikoncepce vzhledem k vašim rodinným predispoziím, najdete ZDE.
Vzniku trombózy obecně nahrává dlouhé sezení třeba v letadle nebo autobuse, pooperační stavy, kdy je pacient upoután na lůžko a nemůže se hýbat. Častěji je také diagnostikována u obézních lidí.
Příznaky trombózy
Nejčastější projevy trombózy jsou otoky, bolestivost v místě cév a také zarudnutí. Lidé nejčastěji řeší bolestivost, ale ta po čase vymizí a pacient se mylně domnívá, že už problémy pominuly. Nejobvyklejší je trombóza na dolních končetinách.
Léčba trombózy
Pokud je trombóza odhalena včas, dá se léčit. Nejlepší je klid na lůžku a podávaní protisrážlivých léků, jako jsou tradiční nízkomolekulární hepariny a warfarin. Ty zastavují růst sraženiny a ulehčí její rozpuštění.
Léky
Podávají se léky proti srážení krve (nízkomolekulární heparin, walfarin), léky na ředění krve (např. Pradexo, Xarelto, Eliquis).
Bylinky
Pomáhá tinktura z jírovce maďalu (kaštanu koňského) a smetánky lékařské (pampelišky).
Domácí léčba a babské rady
Při zánětu žil pomáhají obklady ze studeného tvarohu na obě končetiny (tedy i na zdravou). Pomáhá mazat si také nohy každý večer jablečným nebo vinným octem.
Vyšetření
Lékař může na základě příznaků nařídit ultrazvukové vyšetření nohou, které umožní vidět celý žilní systém a nalézt případné sraženiny. Dalším vyšetřením může být odběr krve se stanovením tzv. D-Dimerů, které u trombózy bývají zvýšené.
Délka léčby
IndividuálníZáleží na pokročení nemoci, léky se podávají dlouhodobě, klid na lůžku stačí několik dníV těhotenství
V těhotenství je riziko trombózy častější, je třeba upozornit lékaře na rodinnou zátěž, někdy je nutná bandáž končetin.
Možné komplikace
Možnou a nebezpečnou komplikací může být plicní embolie.
Prevence
Dobrou prevencí proti trombóze je častý pohyb, zdravý životní styl, odstranění obezity.
Kdy jít k lékaři
Lékaře vyhledejte v případě otoků, zarudnutí a bolestivosti v místě cév.