Pálení žáhy | Moje zdraví

Pálení žáhy

Pálení žáhy neboli pyróza je časté onemocnění, zejména u žen v těhotenství. Je způsobeno gastroezofageálním refluxem, což jednoduše řečeno znamená návrat žaludečního obsahu zpátky do jícnu. 

Gastroezofageální reflux je způsoben nedokonalým těsněním svěračů mezi žaludkem a jícnem a tím dochází k odtoku žaludečního obsahu nejen do dvanáctníku, ale i zpátky do jícnu. Jelikož je žaludeční obsah značně kyselý, dráždí sliznici jícnu, tím dochází k podráždění senzitivních zakončení a k bolesti za hrudní kostí.

Žaludeční obsah se může vrátit až do krku, v ústech je pak cítit hořkokyselá chuť jako po zvracení. Pokud žaludeční kyseliny působí na sliznici jícnu delší dobu, dochází k poškození stěny jícnu (ke změnám na epitelu). Což může vést až k jícnovým vředům a dokonce i ke vzniku zhoubných nádorů.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Jícen

Příznaky pálení žáhy

Bolest a pálení za hrudní kostí. Může být i návrat potravy do krku, hořkokyselá chuť v ústech.

Léčba pálení žáhy

Lékař může předepsat různé druhy léků. První skupinou jsou léky, které snižují kyselost žaludečního obsahu – antacida (např. Rennie, Ranisan). Druhou skupinou jsou léky, které snižují produkci žaludečních kyselin – antagonisté H2-receptorů (př. ramitidin, famotidin) a tzv. inhibitory protonové pumpy (př. omeprazol, pantoprazol). Tato léčba je vždy dlouhodobá. Třetí skupinou jsou léky podporující motilitu (pohyb) trávicí trubice správným směrem – prokinetika.

Pokud problémy přetrvávají, lékař doporučí kontrastní rentgenové vyšetření žaludku a gastroskopii. Gastroskopie je endoskopická metoda, kdy lékař zavádí ústy sondu, která je velmi pružná, a kontroluje pomocí optiky poškození sliznice.

U těžších případů nebo u neúspěšné farmaceutické léčby se přistupuje k chirurgickému řešení. Jedná se většinou o laparoskopický výkon (lékař pracuje pomocí optiky a dlouhých nástrojů zavedených malými řezy ve stěně břišní). Princip spočívá ve vyrobení manžety kolem břišní části jícnu z přiléhající části žaludku. Manžeta funguje jako ventil, který supluje funkci svěrače.

Léky

Používají se antacida, antagonisté H2-receptorů, inhibitory protonové pumpy a  prokinetika.

Bylinky

Z bylinek pomáhají čaje z heřmánku, ibišku, měsíčku, tužebníku nebo jilmu, případně šťávy z aloe vera.

Homeopatika

Můžete zkusit tato homeopatika: Lobelia 9 C, Robinia Pseudoacacia 9 C – užívat třikrát denně před jídlem.

Domácí léčba a babské rady

Proti pálení žáhy pomáhají jedlá soda, jablka nebo mléko, také poloha ve stoje nebo v sedě.
Primární je úprava jídelníčku spočívající v pravidelné stravě, vyvarování se nevhodných kombinací jídel a omezení kořeněných a sladkých jídel a alkoholu. Další úlevu přináší pohyb, snížení tělesné váhy a také je dobré přestat kouřit.

Vyšetření

Při intenzivních a déle trvajících potížích lékař nařídí gastroskopii – při lokální anestezii zavedení sondy ústy pacienta do žaludku. Sonda pomocí kamery monitoruje stav sliznic pacienta.

Inkubační doba

Pár desítek minut po nevhodném jídle

Očkování

ne

Délka léčby

Několik dní

V těhotenství

V těhotenství je pyróza velmi častá, protože plod tlačí na obsah žaludku. Doporučuje se konzumace jablek, mléka a antacid. Pomáhá také spaní v polosedu.

Možné komplikace

Komplikací je zánět jícnu. Při neléčení zánětu jícnu může vzniknout i rakovina jícnu.

Prevence

Prevencí je pravidelné stravování, vyhýbání se sladkým a kořeněným jídlům, kávě, alkoholu a kouření.

Kdy jít k lékaři

Lékaře navštivte, pokud se problémy nelepší ani při dietních opatřeních.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.