Pálení žáhy | Moje zdraví

Pálení žáhy

Pálení žáhy neboli pyróza je časté onemocnění, zejména u žen v těhotenství. Je způsobeno gastroezofageálním refluxem, což jednoduše řečeno znamená návrat žaludečního obsahu zpátky do jícnu. 

Gastroezofageální reflux je způsoben nedokonalým těsněním svěračů mezi žaludkem a jícnem a tím dochází k odtoku žaludečního obsahu nejen do dvanáctníku, ale i zpátky do jícnu. Jelikož je žaludeční obsah značně kyselý, dráždí sliznici jícnu, tím dochází k podráždění senzitivních zakončení a k bolesti za hrudní kostí.

Žaludeční obsah se může vrátit až do krku, v ústech je pak cítit hořkokyselá chuť jako po zvracení. Pokud žaludeční kyseliny působí na sliznici jícnu delší dobu, dochází k poškození stěny jícnu (ke změnám na epitelu). Což může vést až k jícnovým vředům a dokonce i ke vzniku zhoubných nádorů.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Jícen

Příznaky pálení žáhy

Bolest a pálení za hrudní kostí. Může být i návrat potravy do krku, hořkokyselá chuť v ústech.

Léčba pálení žáhy

Lékař může předepsat různé druhy léků. První skupinou jsou léky, které snižují kyselost žaludečního obsahu – antacida (např. Rennie, Ranisan). Druhou skupinou jsou léky, které snižují produkci žaludečních kyselin – antagonisté H2-receptorů (př. ramitidin, famotidin) a tzv. inhibitory protonové pumpy (př. omeprazol, pantoprazol). Tato léčba je vždy dlouhodobá. Třetí skupinou jsou léky podporující motilitu (pohyb) trávicí trubice správným směrem – prokinetika.

Pokud problémy přetrvávají, lékař doporučí kontrastní rentgenové vyšetření žaludku a gastroskopii. Gastroskopie je endoskopická metoda, kdy lékař zavádí ústy sondu, která je velmi pružná, a kontroluje pomocí optiky poškození sliznice.

U těžších případů nebo u neúspěšné farmaceutické léčby se přistupuje k chirurgickému řešení. Jedná se většinou o laparoskopický výkon (lékař pracuje pomocí optiky a dlouhých nástrojů zavedených malými řezy ve stěně břišní). Princip spočívá ve vyrobení manžety kolem břišní části jícnu z přiléhající části žaludku. Manžeta funguje jako ventil, který supluje funkci svěrače.

Léky

Používají se antacida, antagonisté H2-receptorů, inhibitory protonové pumpy a  prokinetika.

Bylinky

Z bylinek pomáhají čaje z heřmánku, ibišku, měsíčku, tužebníku nebo jilmu, případně šťávy z aloe vera.

Homeopatika

Můžete zkusit tato homeopatika: Lobelia 9 C, Robinia Pseudoacacia 9 C – užívat třikrát denně před jídlem.

Domácí léčba a babské rady

Proti pálení žáhy pomáhají jedlá soda, jablka nebo mléko, také poloha ve stoje nebo v sedě.
Primární je úprava jídelníčku spočívající v pravidelné stravě, vyvarování se nevhodných kombinací jídel a omezení kořeněných a sladkých jídel a alkoholu. Další úlevu přináší pohyb, snížení tělesné váhy a také je dobré přestat kouřit.

Vyšetření

Při intenzivních a déle trvajících potížích lékař nařídí gastroskopii – při lokální anestezii zavedení sondy ústy pacienta do žaludku. Sonda pomocí kamery monitoruje stav sliznic pacienta.

Inkubační doba

Pár desítek minut po nevhodném jídle

Očkování

ne

Délka léčby

Několik dní

V těhotenství

V těhotenství je pyróza velmi častá, protože plod tlačí na obsah žaludku. Doporučuje se konzumace jablek, mléka a antacid. Pomáhá také spaní v polosedu.

Možné komplikace

Komplikací je zánět jícnu. Při neléčení zánětu jícnu může vzniknout i rakovina jícnu.

Prevence

Prevencí je pravidelné stravování, vyhýbání se sladkým a kořeněným jídlům, kávě, alkoholu a kouření.

Kdy jít k lékaři

Lékaře navštivte, pokud se problémy nelepší ani při dietních opatřeních.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.