Nádorové onemocnění jícnu
Nádorové onemocnění jícnu bývá častější u mužů, a to většinou po 40. roce života. Vznik může ovlivnit genetika, ale i styl života. Nejčastěji se jedná o karcinom jícnu.
Příznaky
Nádor na sebe ze začátku nijak neupozorňuje, proto se většina pacientů k doktorovi dostaví, až když je příliš pozdě na úspěšnou léčbu. Nádor se postupně zvětšuje a s tím se začínají objevovat první příznaky jako únava, chraptivý hlas, ztížené a bolestivé polykání a bolení v krku. Nakonec jedinec nemůže přijímat žádnou potravu, jelikož ta se mu vrací zpět do ústní dutiny, tím pádem začíná být člověk podvyživený. Mění se i struktura stolice, která může být černá a páchnoucí, někdy s krví. Může se i objevit vykašlávání krve nebo kašel.
Postihuje
Projevuje se
Léčba
Úspěšnost léčby závisí na tom, v jakém stádiu rakoviny se pacient nachází. Léčba začíná chirurgickým zákrokem, kdy se odstraní nádor, to však lze provést pouze v prvních stádiích nemoci. Po operaci, nebo pokud již není operace možná, se přechází k chemoterapii nebo ozařování. Pokud není možné pacienta vyléčit, snaží se lékaři alespoň o zkvalitnění jeho zbývajícího života. Úlevu od ztíženého polykání přinese endoprotéza nebo vyztužení jícnu, což udrží jícen průchodný.
Vyšetření
Pacientovi se do krku zavede endoskop s kamerou, díky které si může lékař jícen prohlédnout. Dále lékař odebírá tkáň z jícnu, pro další vyšetření a provádí se i CT nebo endosonografie.
Možné komplikace
Komplikace nastává při stíženém polykání, kdy pacient nemůže přijímat potravu. V pokročilejším stádiu nemoci se může jícen i protrhnout.
Prevence
Vhodnou prevencí je nekouřit a nepít alkohol ve velkém množství, nejíst příliš kořeněná jídla a nepít moc horké nápoje. Dále je vhodné řešit všechny nemoci trávicí trubice jako např. reflexní chorobu.
Očkování
neKdy jít k lékaři
Při potížích s polykáním a častou bolestí v krku si zajděte k lékaři.