Angína | Moje zdraví

Angína

Angína neboli akutní zánět mandlí je onemocnění způsobené nejčastěji bakterií z rodu Streptococcus.

Kromě streptokoků je angína někdy také způsobena bakterií Stafylococcus, nezřídka se také setkáme s původcem virovým (herpetické viry, virus Epstain-Baarové) nebo dokonce mykotickým (u lidí léčených imunosupresivy či nemocných AIDS). Může jít o velmi závažné onemocnění, zvláště pokud není léčeno. Jeho následky se mohou projevit až za několik let.

Příznaky angíny

Prvním projevem je bolestivé škrábání v dolní části krku, které přechází do úporné bolesti při polykání. Typické jsou oteklé červené krční mandle s bílými zánětlivými ložisky – čepy. Propuknutí prvních příznaků je často spojené s nepříjemným škrábáním v krku, potížemi s polykáním a ucpaným nosem.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Krk

Často ji provází i bolest uší, bolest hlavy a horečka nad 38 °C a zimnice. Objevuje se zvětšení mízních uzlin pod dolní čelistí a za ušima, v extrémních případech mohou být boule velké i jako holubí vejce.

U malých dětí se mohou objevit i potíže s dýcháním, bolesti břicha a zvracení. Chronická angína (tonzilitida) se projevuje zápachem z úst, pocitem tlaku v mandlích a cizího tělesa v krku. Není tak dobře rozpoznatelná jako akutní forma, neboť nález nebývá tak snadno rozlišitelný od normálního stavu.

Podívejte se, jak vypadá angína:

Léčba angíny

Léčí se antibiotiky a klidem na lůžku. Kromě léků někdy pomůže chirurgické odstranění mandlí – tonzilektomie. Provádí se v celkové anestezii.

Léky

Záleží na původu angíny, pokud je podle vyšetření bakteriální (způsobená streptokoky nebo stafylokoky), lékař nasadí antibiotika. V případě nejasností se čeká na výsledky výtěru. Ty odhalí přesně, o jakou nákazu se jedná, a lékař pak zvolí vhodná farmaka. Nejčastěji bývá předepisován širokospektrální penicilin, který má velmi rychlý účinek. Současně s ním se podávají léky antipyretika (proti horečce) a analgetika (proti bolesti).

Bylinky

Proti bolesti v krku pomáhá kloktání šalvějových a heřmánkových čajů a výluhů.

Homeopatika

Jako doplněk při léčbě můžete použít:

Apis – Červené, světlé a oteklé krční mandle. Vodnatě prosáklé tkáně.
Belladona – Červené, prosáklé mandle, povlak na jazyku. Vystouplé houbovité papily u kořene jazyka. Rychlé zhoršování. Rudý obličej, vysoká horečka.
Dulcamara – Angína po prochladnutí, promočení deštěm. Pálení v hrdle. Hlen v nosohltanu. Časté močení.
Hepar sulfur – Hnisavé čepy na mandlích, pocit třísky v krku. Riziko tonsillárního abscesu. Nasládlý pach. Riziko zánětu ledvin. Zimomřivý, popudlivý.
Lachcesis – Začíná vlevo, šíří se doprava. Tmavorudé tkáně, zhoršení ráno. Vadí obklad na krku. Horečky. Polykání slin vadí, tuhá sousta nikoli.
Mercurius solubilis – Nejsilnější slinění u angín, zápach z úst. Polykací bolesti vystřelují do uší a bez zánětu k zubům. Větší krční uzliny, žlutavý povlak jazyka. Horečky.
Phytolacca – Tmavorudý zánět, polykání vystřeluje do uší, pocit žhavé kuličky v krku. Bolest na bázi jazyka. Žlutý povlak u kořene jazyka. Riziko abscesu.
(Zdroj: Mudr. Tomáš Karhan, Homeopatie a děti, Grada, 2015)

Domácí léčba a babské rady

Na krk pomáhá Priessnitzův obklad, který se skládá ze studeného mokrého obkladu překrytého igelitem a suchým ručníkem. Nechte působit 30 minut.

Inkubační doba

1 až 3 dny

Očkování

ne

Délka léčby

Týden až dva týdny

Vyšetření

Praktický doktor provede výtěr z krku, podívá se na zarudnutí mandlí a okolí a prohmatá mízní uzliny. Pomocí vzorku krve odebraného ze žíly lékař provede sedimentaci a určí v jakém rozsahu je organismus napadený zánětem. V moderních ordinacích se provádí také test CRP, kde se odebere za stejným účelem kapka krve z prstu a výsledek je do několika minut. Podle toho pak lékař určí léčbu buď antibiotiky, nebo antivirotiky.

V těhotenství 

Při graviditě je třeba zvýšené opatrnosti, v některých stádiích těhotenství nelze podávat antibiotika, Penicilin ale bývá zpravidla pro dítě neškodný.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Trvalé následky

Neléčená angína může být velmi nebezpečná. Lidé trpící v dětství angínami mají v dospělosti oslabené kosti, klouby a srdce. Je to tím, že bakterie, které tuto nemoc způsobují, se ukládají právě do kloubů či srdečního svalu. Potíže se mohou projevovat až po několika desítkách let.

Kdy jít k lékaři

Lékaře navštivte při bolesti v krku, potížích při polykání, zvětšeným mízních uzlinách a vysoké horečce.

VIDEO: JAK BOJOVAT PROTI BOLESTI KRKU? PODÍVEJTE SE NA VIDEO.

VIDEO 

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.