Když muži stárnou: Co ohrožuje jejich zdraví a jak si s tím poradit? | Moje zdraví

Když muži stárnou: Co ohrožuje jejich zdraví a jak si s tím poradit?

Když muži stárnou: Co ohrožuje jejich zdraví a jak si s tím poradit?
Autor: istock.com
3. října 2020 • 06:00

Říká se, že muži nestárnou, obelstít roky se bohužel nemůže podařit ani pánům tvorstva, a tak i na nich zub času postupně zanechá své otisky. Projevy stárnutí lze však alespoň zmírnit. Podívejte se, jak si i bez elixíru mládí zachovat svěžest a zdraví.

Prostata, postrach padesátníků

Potíže, jako jsou časté močení, noční běhání na WC, slábnoucí či přerušovaný proud moči nebo náhlá potřeba na močení, postihují přibližně 40 % mužů po padesátce. Může za to obvykle takzvaná benigní hyperplazie prostaty neboli BHP, vznikající jako důsledek změn hladiny testosteronu i špatné životosprávy. Uvnitř prostaty navíc věkem přibývá počet svalových a vazivových vláken, což podporuje zvětšení této předstojné žlázy, v některých případech až na velikost pomeranče. Utlačovanou močovou trubicí posléze moč neprotéká, jak by měla, a muž se může potýkat s výše uvedenými problémy.

Pokud vás trápí prostata, nebojte se návštěvy urologa – symptomy můžou totiž naznačovat i mnohem vážnější problém. „Muži, který má v rodinné anamnéze příbuzného s nádorem prostaty, doporučuji jít na urologické vyšetření již ve 40 letech. Vyšetření spočívá v odebrání anamnézy, palpačního vyšetření prostaty per rectum, odběru PSA a mikčním vyšetření uroflowmetrií. U ostatních mužů nezatížených pozitivní nádorovou anamnézou postačí vyšetření v 50 letech,“ doporučuje urolog MUDr. Vladislav Klemenc a dodává, že pokud jsou výsledky vyšetření normální, je vhodné opakovat stejné vyšetření každý rok. Dle nálezu lze stanovit vhodnou léčbu a potíže zavčasu řešit.

Vše o rakovině prostaty čtěte zde.

V ložnici už to není jako dříve

„U většiny pacientů, kteří mají obtíže s močením, registrujeme i obtíže v sexuální oblasti. Především snížené libido a zhoršenou erekci. Pacient je unavený z přidružených obtíží s močením, méně vyspalý z důvodů močení v noci. Zároveň častěji dochází i ke zhoršení hygieny u muže pro únik moče do prádla. Pacient má menší sebevědomí a potřebu komunikace s okolím,“ vysvětluje MUDr. Klemenc. Poruchy erekce mohou mít ale i řadu dalších příčin, od psychických potíží přes různá onemocnění (vysoký krevní tlak, obezita, zvýšený cholesterol, cukrovka, deprese) až po nesprávný jídelníček či nedostatek pohybu a v neposlední řadě hormonální změny. 

Stejně jako u problémů s prostatou je tedy vhodné v případě potíží s erekcí navštívit urologa – často jsou to ženy, které své partnery do ordinace specialisty nasměrují. Mužské zdraví lze podpořit i přírodními prostředky či doplňky stravy. 

Bojujte s „pneumatikou“ kolem pasu

S léty často přibývá tělesný tuk a naopak ubývá svalová hmota. Mění se metabolismus a kolem padesátky mužům, jak se lidově říká, „naroste pupek“. Proto je důležité se smířit s tím, že s postupujícími roky je třeba začít myslet na to, co jíte. To ovšem neznamená, že byste měli jíst méně – dbejte však na složení každodenního jídelníčku. Vyřadit byste z něj měli uzeniny, sladké nápoje či tučná jídla, zařaďte naopak ovoce a zeleninu, vlákninu, bílkoviny, ryby – a také dostatek tekutin, na které muži mnohdy zapomínají. A s alkoholem by se to rozhodně nemělo přehánět, o cigaretách ani nemluvě! Vzhledem k tomu, že se zvyšujícím se věkem stoupá i riziko rozvoje onemocnění, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak či vysoký cholesterol, je změna stravovacích návyků způsobem, jak se těmto nemocem vyhnout nebo je zmírnit. 

Tipy na zdravý jídelníček najdete zde.

Sportem ku zdraví

Pohyb je základním stavebním kamenem zdravého životního stylu – má pozitivní vliv na lidskou psychiku i celkovou kondici, zabraňuje rozvoji řady onemocnění. Pokud jste na něj tedy dosud ve svém diáři neměli místo, je nejvyšší čas ho tam najít. Pravidelnost je pro efektivitu stěžejní! V pokročilém věku se navíc mnoho lidí začíná pohybu vyhýbat kvůli bolestivým kloubům. „Pokud bychom se bavili o bolestech kloubů způsobených rozvojem artrózy, přicházejí do ordinace ortopeda lidé ve věku kolem 50 let. Postupně se začínají objevovat bolesti či omezení hlavně nosných kloubů a většinou již diagnostikujeme artrózu nejenom mírného stupně,“ říká ortoped MUDr. Róbert Pituch. I artróze přitom vhodný pohyb prospívá – jen je třeba zvolit takový, který je ke kloubům šetrný (např. plavání, nordic walking, jóga, cyklistika...).

Vrásky trápí muže stejně jako ženy

Obecně se má za to, že mužům se tvoří vrásky později než ženám, protože jejich pleť je mastnější a silnější, a díky tomu si zachovává déle svěžest. Samozřejmě však tempo přibývání linek a rýh na obličeji může být individuální – už kolem třicítky se objevují první „zářezy“ na čele, okolo čtyřicítky začíná být povadlá pleť na tvářích a seniory trápí navrch i hnědé „stařecké“ skvrny. V dnešní době proto není již žádnou výjimkou, že se nejen ženy, ale i muži začínají o svou pleť zavčasu starat, aby se nevzhledným nedokonalostem vyhnuli. Na pultech obchodů (i e-shopů) lze najít celou řadu anti-age přípravků, určených výhradně pánům.

Jak vyzrát na vrásky v obličeji čtěte zde.

„Přehazovačky“ už nefrčí

„Hlava jako koleno“ je pro řadu mužů strašákem, který přichází obvykle kolem 35–50 let, ale nezřídka se objevuje i dříve. K vypadávání vlasů, takzvané androgenní alopecii, má člověk dědičné dispozice a může k němu docházet jen na určitých částech hlavy. Vlivem mužského hormonu testosteronu se smršťuje vlasový váček – ne každý ale reaguje stejně. Ty citlivé se obvykle objevují na čele (dělají se takzvané „kouty“) nebo temeni, kde se vytváří lysina. Vypadávání vlasů lze díky speciální péči o vlasovou pokožku zpomalit, jakmile se však pleš jednou vytvoří, představuje jediné řešení nákladná transplantace vlasů. Dříve se muži snažili pracně maskovat pleš přehazovačkou, dnes tento účes už obvykle vyvolává spíše shovívavý úsměv a pánové raději vypadávající kštici řeší nekompromisně holicím strojkem.

Tipy na to, jak zamezit padání vlasů, najdete zde.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.