Jak vypadá svrab? Poznáte ho podle „cestiček“ | Moje zdraví

Svrab: Chytit ho můžete v hotelu i při sexu. Poznáte ho podle typických „cestiček“

3. února 2023 • 16:00

Svrab je infekční onemocnění kůže, které je velice nakažlivé. Lehce se šíří například ve školkách, na ubytovnách a vyhnout se mu nemusíte ani v luxusním hotelu. Mimo jiné může k jeho přenosu dojít i během pohlavního styku. Infekci způsobuje zákožka svrabová, parazit, který si kůží člověka provrtává drobné chodbičky.

Co je to svrab?

Svrab je kožní nemoc, které se daří v místech s nízkou nebo žádnou hygienou. Svrab miluje místa přeplněná lidmi. Zdrojem onemocnění je nakažený jedinec. K přenosu svrabu dochází přímým kontaktem nebo za pomoci kontaminovaného prádla, ručníků či lůžkovin. Daří se mu v dětských kolektivech či v domovech důchodců. Svrab je také sexuálně přenosným onemocněním, jehož inkubační doba se pohybuje od 2 do 6 týdnů.

Video se připravuje ...
Kožní potíže u dětíVIDEO 

Jak vypadá svrab u člověka?

Mezi hlavní příznaky svrabu patří svědění kůže, které se může objevit hned u několika členů domácnosti najednou. Pokud se člověk touto infekcí nakazí, objeví se mu na pokožce drobné pupínky, většinou uspořádané do dvojic. Ve výjimečných případech lze na kůži pozorovat drobné linky, tj. cestičky, které si zákožka svrabová vytváří v kůži.

Zákažka svrabová má ráda místa s jemnou a tenkou kůží, jako jsou: podpaží, meziprstní prostory, prsní dvorce, hýždě. U dětí pak obličej a hlava.

Kde se dá chytit svrab?

Svrabu svědčí místa s nedostatečnou hygienou, místa, kde je velká koncentrace lidí na malém prostoru. Svrab vás ale může překvapit také na dovolené, kde nevědomky ulehnete do postele, která má sice nové ložní prádlo, ale spal tam před vámi člověk, který touto infekcí trpěl. Pozor si dejte na sdílení ručníků a výběr sexuálního partnera.

Co na svrab pomáhá a jak se ho zbavit?

Pokud vás toto nemilé onemocnění zastihne, urychleně navštivte svého lékaře. Bez odborné pomoci se to neobejde. Abyste se infekce svrabu zbavili, je třeba důsledně zlikvidovat jejího původce, tj. zákožku svrabovou.

Lékař vám pravděpodobně předepíše mast obsahující síru a také krém s účinnou látkou permethrin, který se používá jednorázově, zatímco individuálně připravenou mast s obsahem síry je třeba používat po dobu 3-5 po sobě jdoucích dní.

Oběma přípravky je nutné namazat celé tělo a obzvlášť velkou pozornost věnovat místům mezi prsty, na bříšcích prstů a kolem nehtů.

Intenzivní svědění lze v prvních dnech léčby zredukovat pomocí léků na alergii. Vždy je nutné přeléčit všechny členy domácnosti a další osoby, se kterými byl nakažený v blízkém kontaktu.

Základ je prevence!

Abychom se svrabu vyhnuli, je potřeba jediné: Zůstat čistí! Hygiena je skutečný základ prevence tohoto onemocnění.

 

Autor: Valentina Lebová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.