Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Nesnesitelné svědění a vyrážka. Svrabu se daří i v zimě a jeho výskyt neklesá

12. února 2024 • 04:55

Infekci způsobuje zákožka svrabová, parazit, který si kůží člověka provrtává drobné chodbičky. Svrab je infekční onemocnění kůže, které je velice nakažlivé. Lehce se šíří například ve školkách, na ubytovnách a vyhnout se mu nemusíte ani v luxusním hotelu. Mimo jiné může k jeho přenosu dojít i během pohlavního styku. 

Odborná garance textu: MUDr. Jana Földesová, primářka Dermatovenerologického oddělení ON Kladno

Co je to svrab?

Svrab je kožní nemoc, které se daří v místech s nízkou hygienou, ale nevyhýbá se ani velice čistotným jedincům. K přenosu svrabu dochází přímým kontaktem nebo prostřednictvím kontaminovaného prádla, ručníků či lůžkovin. Daří se mu v dětských kolektivech či v domovech důchodců. Svrab se považuje také za sexuálně přenosné onemocnění. Inkubační doba se pohybuje od 2 do 6 týdnů.

Video se připravuje ...
Kožní potíže u dětíVIDEO 

Jak vypadá svrab u člověka?

Mezi hlavní příznaky svrabu patří svědění kůže, které se může objevit pouze u jednoho jedince, následně pak u několika členů domácnosti najednou. Pokud se člověk touto infekcí nakazí, objeví se mu na pokožce drobné pupínky, většinou uspořádané do dvojic. Dále můžete na pokožce pozorovat drobné linky, které vypadají jako cestičky. Ty si zákožka svrabová vytváří v kůži.

Zákožka svrabová má ráda místa s jemnou a tenkou kůží, jako jsou:

  • podpaží
  • meziprstní prostory
  • prsní dvorce
  • hýždě.

U dětí pak obličej a hlava.

Jak poznáte, že máte svrab?

Jestliže se svrabem nakazíte, obvykle to velmi brzo poznáte podle nesnesitelného svědění. Po nákaze se také začne měnit kůže. Místa, kde si zákožka vytváří cestičky, začnou červenat. Diagnózu ale musí vždy určit lékař, většinou stačí pohled, někdy pomocí dermatoskopu.

Kde se dá chytit svrab?

Svrabu svědčí místa s nedostatečnou hygienou. Svrab vás může překvapit také na dovolené či v zařízeních, kde vázne hygienické ošetření a kde spal před vámi člověk, který touto infekcí trpěl. Pozor si dejte na sdílení ručníků a výběr sexuálního partnera.

Co na svrab pomáhá a jak se ho zbavit?

Pokud vás toto nepříjemné onemocnění zastihne, urychleně navštivte svého lékaře. Bez odborné pomoci se to neobejde. Abyste se infekce zbavili, je třeba důsledně zlikvidovat jejího původce, tedy zákožku svrabovou.

Lékař vám pravděpodobně předepíše mast obsahující síru anebo krém s účinnou látkou permethrin, který se používá jednorázově s doporučením přeléčení za týden. Individuálně připravenou mast s obsahem síry je třeba používat po dobu 2 až 3 po sobě jdoucích dnů.

Oběma přípravky je nutné namazat celé tělo a obzvlášť velkou pozornost věnovat místům mezi prsty, na bříšcích prstů a kolem nehtů.

Intenzivní svědění lze v prvních dnech léčby zredukovat pomocí léků na alergii, takzvanými antihistaminiky. Vždy je nutné přeléčit všechny členy domácnosti a další osoby, se kterými byl nakažený v blízkém kontaktu. Zároveň je nutné vyprat všechno ložní prádlo, ručníky a oblečení, které nakažený používal. Vyčistit je vhodné i matrace.

Jak se vyhnout svrabu?

Abyste se svrabu vyhnuli, je potřeba jediné: důkladná hygiena. Ta je skutečný základ prevence tohoto onemocnění.

Pokud se chystáte na dovolenou, a je jedno, zda tuzemskou či zahraniční, důsledně si zkontrolujte, zda povlečení v hotelu je čisté a nepoužité. Nepoužívejte ručníky ani části oblečení od cizích osob a ve veřejných prostorách si nesedejte na čalouněný nábytek odhalenými částmi těla. V případě nákazy si často myjte ruce, dodržujte hygienu a na zklidnění svědění použijte antihistaminika. Po návratu navštivte lékaře.

 

Autor: Valentina Lebová, aši
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.