Časté močení u mužů: Znáte nejčastější příčiny? | Moje zdraví

Časté močení u mužů

Pacient má nutkání chodit na záchod častěji, než je běžné. Za časté močení se pokládá nutkání jít na záchod vícekrát jak 8krát. Může být přitom vyloučeno jen malé množství moči.

Za časté močení u mužů nad 50 let může nejčastěji zvětšení prostaty. Benigní (nezhoubná) hyperplazie prostaty (BHP) znamená zvětšení žlázové části prostaty, které není způsobeno karcinomem prostaty nebo jiným zhoubným novotvarem.

Příčiny častého močení u mužů

  • zvětšení prostaty
  • infekce močových cest
  • porucha funkce ledvin
  • srdeční selhání
  • hyperaktivní močový měchýř
  • rakovina prostaty

V některých případech se může objevit od 30. roku věku, obvykle se obtíže vyskytují typicky kolem 50. roku. Přestože je ve vyšším věku postižena BHP skutečně většina mužů, obtíže zažívá pouze asi polovina z nich. K příznakům patří slabý proud moči, opožděný začátek nebo přerušované močení, pacient se plně nevymočí a po krátké době je nucen jít na toaletu znovu. Může se též objevit časté močení v noci, které narušuje spánek pacienta.

Postihuje

muži

Projevuje se

močové ústrojí

BHP nemá vliv na vznik karcinomu prostaty. Ten se však někdy může projevit obdobnými obtížemi.

Za příčinou častého močení také můžou stát infekce močových cest, která je ale častější u žen, a mnoho dalších onemocnění, jako jsou porucha funkce ledvin, srdeční selhávání i rakovina prostaty. Dále i hyperaktivní měchýř, kde jde o časté močení i přesto, že močový měchýř není plný. Nutkání jít na toaletu se může dostavovat i každých 15 minut. Noční močení se nazývá nykturie. Pokud častější močení doprovází silný pocit žízně, může se jednat o jeden z prvních varovných signálů cukrovky.

Časté močení se také objevuje v důsledku nadměrného pití, kdy tělo přijme více tekutin, než než potřebuje, a přebytečnou tekutinu tedy vyloučí. To je běžná reakce. Některé nápoje a potraviny působí močopudně, například kofein nebo alkohol. Bývá také vyvoláno některými léky.

Chcete vědět více o zvětšení prostaty? Čtěte zde.

Léčba

Na zvětšenou prostatu se využívá řada léků, které doporučí lékař. Pokud je problém s prostatou závažnější, řeší se operačně. Při problémech s nočním močením jsou při větším příjmu tekutin večer tekutiny omezeny. Pokud se neprokáže zlepšení, jsou nasazeny léky. Případná infekce močových cest a její neustálé opakování se řeší antibiotiky. Hyperaktivní močový měchýř se léčí úpravou životního stylu, a to vynecháním kořeněných jídel, alkoholu a kávy, důležitý je správný pitný režim a příjem vlákniny. Také se zapojuje trénink močového měchýře, kdy má pacient dodržovat časové intervaly k močení a postupně je prodlužovat.

Léky

Nejčastěji se na zvětšenou prostatu užívají alfa blokátory. Na nykturii se využívá lék Desmopressin. Na hyperaktivní měchýř se využívají léky spasmolytika, ty potlačují symptomy.

Bylinky

Na prostatu působí blahodárně čaj z celíku zlatobýlu, vrbovky malokvěté, vřesu obecného a komonice lékařské. Čaj pijte 3krát denně před jídlem. Dále je možné udělat si nálev z květů z vřesu obecného. Uvařte hrst květů v 1 litru vody, až se objem zmenší na jednu třetinu, sceďte a užívejte 2 šálky denně po lžičkách. Na posílení funkce měchýře a pro předcházení problémů s ledvinami je vhodná koupel z přesličky, která se nechá hodinu luhovat a poté 15 minut vařit. Scezený odvar přidáme do teplé koupele, ve které vydržíme 15 minut. Po koupeli zůstaneme alespoň hodinu v klidu a v teple.

Homeopatika

Sebal serrulata se užívá při častém nucení na močení a ztíženém močení, při potížích s močovým měchýřem a bolestech ve varlatech. V ČR se toto homeopatikum neprodává, můžete jej sehnat v zahraničí přes internet. Jedná o základní lék na léčbu prostaty. Petroselinum se využívá při náhlé potřebě močit, která se zhoršuje hlavně v noci. Močení většinou pálí.

Domácí léčba a babské rady

Dýňová semínka zpevňují svalovinu močového měchýře, rozžvýkejte 2 lžíce semínek 3krát denně.

Očkování

ne

Délka léčby

záleží na příčině
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Vyšetření

Prostata se vyšetřuje hmatem skrze konečník, dále může doktor doporučit laboratorní vyšetření moči, ultrazvuk ledvin a močového měchýře. Vyšetření hyperaktivního měchýře se provádí vyšetřením moči, pohmatem přes konečník a provádí se i ultrazvuk.

Možné komplikace

Při neléčené prostatě může dojít k úplnému zadržování moči, k zánětům močových cest, pálení a bolestem při močení nebo se mohou objevit ledvinové kameny.

Trvalé následky

Pokud nebudete prostatu léčit, může dojít k městnání moči v ledvinách a k jejich trvalému poškození.

Zdravotní cviky

Na hyperaktivní močový měchýř pomáhají Kegelovy cviky. Je vhodné je provádět 2krát denně alespoň 5 až 10 minut. Cílem je posílit svalstvo pánevního dna.

Prevence

Prevence proti zvětšené prostatě je zdravý životní styl, dostatek pohybu, pravidelný sex, nekouřit a provádět preventivní prohlídky u doktora. Dále je vhodné mít v potravě dostatek zinku a vitamínu A, které podporují funkci prostaty. Stejně jako u prostaty je důležitou prevencí zdravý životní styl i u hyperaktivního močového měchýře.

Kdy jít k lékaři

Při sebemenších změnách s vyprazdňováním zajděte k urologovi, může se jednat nejen o zvětšenou prostatu, ale i o začínající cukrovku nebo rakovinu prostaty.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.