Bolesti břicha | Co znamenají bolesti kolem pupku a v podbřišku? | Moje zdraví

Velký přehled bolestí břicha: Víte, jak rozeznat „slepák“ od kýly?

Velký přehled bolestí břicha: Víte, jak rozeznat „slepák“ od kýly?
Autor: istock.com
22. srpna 2021 • 06:00

Když vás bolí břicho, nemusíte hned malovat čerta na zeď. Nejspíš jste jen udělali dietní chybu a vaše problémy brzy odezní. Pokud je ale bolest intenzivní nebo trvá déle, měli byste raději vyhledat lékaře. Neléčený zánět slepého střeva nebo třeba ledvinová kolika vás totiž můžou ohrozit i na živote. Víte, jak je poznáte?

Bolest v podbřišku

Stupňující se bolest v pravé části podbřišku, šířící se směrem vlevo či vzhůru pod žeberní oblouk ukazuje na akutní zánět slepého střeva. Doprovázet ji mohou i teploty. Slepé střevo si žádá rychlou reakci, proto návštěvu lékaře neodkládejte.

Celý podbřišek je rizikovou oblastí také pro vznik kýly. Tu zpočátku vůbec cítit nemusíte, později je možné pociťovat bolest nebo nahmatat si mezi vazivem větší otvor.

Bolestí v podbřišku se mohou projevovat i některé konečníkové choroby.

Bolesti v podbřišku mohou u žen často značit i gynekologické problémy. Patří mezi ně například menstruace, záněty, myomy, endometrióza, pohlavní nemoci nebo třeba mimoděložní těhotenství. Stejně tak můžou značit potíže s pánevním dnem, obzvlášť pokud je oslabené, nebo vychýlenou kostrčí (posoudí rehabilitační lékař).

U mužů se bolestí v podbřišku projevuje zánět prostaty, zvětšená prostata, rakovina prostaty, zánět varlete nebo torze varlete.

Bolest v levé části podbřišku

Bolest v levé části podbřišku může značit neprůchodnost střev, kterou často trpí starší pacienti sužovaní dlouhodobými trávicími obtížemi. Mezi hlavní příznaky tohoto onemocnění patří ostrá bolest v podbřišku, zvracení, vzedmutí břicha či zácpa.

Existuje ale také celá řada dalších možných příčin bolestí v podbřišku, jako je například ledvinová kolika, akutní gastroenteritida (střevní chřipka) nebo akutní zánět žlučníku. Někdy také bolest v pravém podbřišku společně se zácpou, plynatostí či průjmy signalizuje onemocnění konečníku, nádory tlustého střeva, ulcerózní kolitidu či Crohnovu chorobu.

Bolest v okolí pupku a nadbřišku

Bolest v nadbřišku vyzařující buď do krku a čelisti, nebo do obou horních končetin či zad může být jedním z projevů tzv. gastroezofageálního refluxu. Je to způsobeno uložením jícnu, který spojuje hltan se žaludkem.

Hluboká a tupá bolest nad pupkem s vyzařováním do zad doprovází akutní zánět slinivky.

Tupá, bodavá až ostrá bolest v nadbřišku, která se rozvíjí ve svíravou bolest na různých místech podbřišku, provází vedle dalších příznaků (horečka, zimnice, bolesti svalů a nevolnost) střevní chřipku.

Bolest v pravém podžebří

Tlak nebo bolest v pravém podžebří může znamenat: problémy se žlučníkem, jeho zánět či žlučníkovou koliku. Bolest se může objevit ve dne i v noci, nemusíte ani udělat dietní chybu. Vedle žlučníku se nachází i játra, ta ale v případě onemocnění většinou nebolí. Bolesti můžete pociťovat i pod lopatkou a v zádech a nelze najít žádnou polohu, ve které by odezněly. Jestliže tuto bolest pociťujete poprvé a trvá déle než 6 hodin, měli byste co nejdříve zamířit k lékaři.

Bolest v levém podžebří

Protože se v této oblasti nalézá slezina, bolest v levém podžebří obvykle značí problémy právě s tímto orgánem. Může jít o zvětšení sleziny nebo poranění sleziny. Píchání a tupá bolest v oblasti levého podžebří mohou být také známkou dráždivého tračníku. Popisuje ji také až pět procent pacientů s vředovou chorobou žaludku či dvanáctníku. U akutní vředové choroby žaludku vzniká náhle krutá až nesnesitelná bolest s lokalizací v nadbřišku, přecházející do levé lopatky, ramene a krku. Objevit se mohou i bolesti pravého ramene, které zhoršují dýchání a pohyb.

V oblasti levého podžebří se vyskytuje i část tlustého střeva, a tak může bolest vyvolat například místní divertikulitida nebo rozsáhlý nádor tlustého střeva.

Bolest v levém podžebří může být přenesená také z hrudníku a nelze ji vyloučit u zlomenin dolních levých žeber, u zápalu plic postihujícího dolní část levé plíce a u rozsáhlých nádorů plic.

Bolest v boku

Píchání v boku obvykle souvisí se zablokovanými střevními plyny. Běžci znají tuto bolest jako reakci na drobné svalové křeče nebo uvolňování kyseliny mléčné. U těhotných žen se může jednat o bolest způsobenou rozpínající se dělohou.

Obvykle bývají tyto bolesti spojeny s blokádou hrudní páteře či žebra. Prudká ostrá bolest může vznikat útlakem nervu vystupujícího z míchy, k čemuž nejčastěji dochází při výhřezu meziobratlové ploténky. Způsobovat ji však může i útlak kostním výrůstkem či nádorovým procesem.

Pokud trpíte bolestí v boku s vyzařováním do třísla, může být na vině ledvinová kolika.

 

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.