Příznaky zánětu slepého střeva: bolest a léčba | Moje zdraví

Zánět slepého střeva

Akutní zánět slepého střeva (apendicitida) je jednou z klasických náhlých příhod břišních, tedy stavů, které je třeba rychle řešit s lékaři.

Většinou se týká dětí a jeho příčinou je zánět apendixu čili přívěsku slepého střeva, což je tkáň, jejíž funkce v těle zjevně ještě není zcela probádána.

Příznaky zánětu slepého střeva

Když se slepé střevo zanítí, projeví se obvykle tupou bolestí břicha kolem pupku. Bolesti zpočátku nejsou prudké a nedoprovází je obvykle ani teplota, nemocným je nevolno a chce se jim zvracet. Postupně – jak se rozšiřuje zánět, rozšiřují se i potíže. Bolest se přesouvá do pravého podbřišku a je prudká. Úlevu přináší, když si nemocný lehne na záda a pokrčí nohy. Břicho je v této situaci tuhé a reaguje bolestivě na pohmat. Přidává se horečka a někdy i zácpa. Vždy je třeba lékařská pomoc (vyšetření ultrazvukem), protože projevy nemusí mít člověk typické nebo může jít o jinou břišní příhodu, ale i tu je třeba řešit rychle, aby nedošlo ke komplikacím.

Léčba zánětu slepého střeva

Pokud se potvrdí zánět slepého střeva, je třeba chirurgický zákrok a odstranění slepého střeva.

Léčba v těhotenství

I když riziko zánětu slepého střeva není v těhotenství vyšší než normálně, občas k němu může dojít, pak je třeba operace, která ale nemá pro matku ani dítě téměř žádná rizika a není třeba se jí obávat. Zákrok se provádí laparoskopicky.

Kdy vyhledat lékaře

Vždy, když dojde k náhlé břišní příhodě – čili prudké bolesti, velkým zažívacím potížím.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.