Zánět slepého střeva

Akutní zánět slepého střeva (apendicitida) je jednou z klasických náhlých příhod břišních, tedy stavů, které je třeba rychle řešit s lékaři.

Většinou se týká dětí a jeho příčinou je zánět apendixu čili přívěsku slepého střeva, což je tkáň, jejíž funkce v těle zjevně ještě není zcela probádána.

Příznaky zánětu slepého střeva

Když se slepé střevo zanítí, projeví se obvykle tupou bolestí břicha kolem pupku. Bolesti zpočátku nejsou prudké a nedoprovází je obvykle ani teplota, nemocným je nevolno a chce se jim zvracet. Postupně  jak se rozšiřuje zánět, rozšiřují se i potíže. Bolest se přesouvá do pravého podbřišku a je prudká. Úlevu přináší, když si nemocný lehne na záda a pokrčí nohy. Břicho je v této situaci tuhé a reaguje bolestivě na pohmat. Přidává se horečka a někdy i zácpa. Vždy je třeba lékařská pomoc (vyšetření ultrazvukem), protože projevy nemusí mít člověk typické nebo může jít o jinou břišní příhodu, ale i tu je třeba řešit rychle, aby nedošlo ke komplikacím.

Léčba

Pokud se potvrdí zánět slepého střeva, je třeba chirurgický zákrok a odstranění slepého střeva.

Léčba v těhotenství

I když riziko zánětu slepého střeva není v těhotenství vyšší než normálně, občas k němu může dojít, pak je třeba operace, která ale nemá pro matku ani dítě téměř žádná rizika a není třeba se jí obávat. Zákrok se provádí laparoskopicky.

Kdy vyhledat lékaře

Vždy, když dojde k náhlé břišní příhodě  čili prudké bolesti, velkým zažívacím potížím.

 

Nejnovější články

720p 480p 360p 240p

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.