Bolest v levém nadbřišku | Moje zdraví

Bolest v levém nadbřišku

Tlak a bolest v levém nadbřišku se můžou objevit u zánětu žaludku, při chorobě dvanáctníku nebo po snědení těžce stravitelného jídla. Při funkční poruše žaludku se mohou v této oblasti objevit křeče, a to po jídle nebo naopak před jídlem. Záleží na formě nemoci.

Příčiny bolesti v levém nadbřišku

Slezina

Pokud se slezina zvětší, utlačuje okolí a způsobuje bolest, může se tak stát například po běhání, kdy začne jedince „píchat v boku“. Slezina se však může zvětšovat i při různých onemocněních, jako jsou leukémie, onemocnění červených krvinek, cirhóza jater, různé infekce a nádory sleziny.

Při úrazech může dojít i k poranění sleziny s vnitřním krvácením, které se také může projevit bolestí. Může také dojít k infarktu sleziny, kdy se do ní nedostává dostatečné množství kyslíku s krví, a to v důsledku ucpání tepny sraženinou.

Vředy

Při akutní vředové chorobě se objevuje bolest až v levé lopatce, rameni a krku, bolest je tupá a bodavá.

Rakovina

Bolest může vyvolat nejen nádor sleziny, ale i nádor tlustého střeva nebo nádor plic.

Zlomenina

V levém nadbřišku může bolet i při zlomenině dolních levých žeber.

Zápal plic

Dokonce zápal plic může způsobit bolest v levém nadbřišku – a to ten, který postihuje dolní část levé plíce.

Jak vyléčit bolest v levém nadbřišku?

V břišní dutině jsou ukryty naše nejcitlivější a nejdůležitější orgány. Proto bychom tuto bolest určitě neměli brát na lehkou váhu a pokud přetrvává delší dobu nebo se pravidelně opakuje, měli bychom navštívit našeho praktického lékaře, který rozhodne o dalších vyšetřeních a léčbě.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud se vám stal úraz, upadli jste, máte problémy s trávením anebo nějakou vážnou nemoc, rozhodně byste měli navštívit lékaře, aby vyhodnotil situaci.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.