Jak vypadá krev ve stolici? Může být jasně červená i černá! | Moje zdraví

Krev ve stolici: Může znamenat banální chorobu, ale i vážné onemocnění

Krev ve stolici: Může znamenat banální chorobu, ale i vážné onemocnění
Autor: istock.com
26. srpna 2023 • 06:00

Krev ve stolici může signalizovat různá onemocnění lišící se svou závažností. Nejčastěji jde o hemoroidy, záněty střev, zánět jícnu, žaludeční vředy nebo rakovinu tlustého střeva. Vždy je však potřeba zjistit příčiny. 

Důvodů, proč máte krev ve stolici, je hned několik. Odhalíte ji buď sami, a to nejčastěji na toaletním papíře, nebo váš lékař při vyšetření.

EMBED_OFF

Pokud se objeví, jde vždy o příznak určitého onemocnění. Lékaři dokážou podle barvy krve odhadnout, zda jde o natrávenou krev (tmavá, pochází z horní části trávicího ústrojí), nebo čerstvou (světlá, sytě červená, obvykle pochází ze střev), raději to ale nechte na nich. Ve stolici můžete mít také krev, která je pouhým okem neviditelná – jde o takzvané okultní krvácení. To se dá odhalit pouze odborným vyšetřením a laboratorními testy a bývá znamením nádorových onemocnění. Proto se také test na okultní krvácení uplatňuje v prevenci.

Hemoroidy, záněty a salmonela

Nejčastějším důvodem nálezu krve je sice banální, ale obtěžující onemocnění – hemoroidy. Krev je jasně červená a najdete ji na toaletním papíře. Podle statistik se s nimi setkal každý druhý Čech nad 50 let. Zásadní rada zní: Nebojte se, ale běžte k lékaři. Hemoroidy jsou sice obtěžující onemocnění, naštěstí ho lze však řešit nekomplikovaným chirurgickým zákrokem. Více o léčbě hemoroidů čtěte ZDE.

Dalším důvodem problémů s krví ve stolici mohou být záněty střev, které se obvykle projevují akutními průjmy, nejčastěji je to salmonelóza, kampylobakterióza nebo úplavice. Bývají doprovázené teplotou a člověku hrozí dehydratace. Proto je třeba konzultace s lékařem, když nezaberou běžné léky na průjem.

Střeva může postihnout také takzvaná divertikulóza projevující se výchlipky na tlustém střevě. Souvisí hlavně s nezdravým stravováním, protože střevo se zjednodušeně nemůže správně očistit bez toho, že by jím pravidelně procházela vláknina. Ve výchlipkách pak mohou vznikat záněty, můžou se poškodit a podobně. Obvykle se na tyto potíže přijde při kolonoskopii.

Zánět jícnu či vředy

Krvácení do stolice může někdy souviset s potížemi, které začínají hned na začátku trávicího ústrojí, například záněty jícnu, kdy může postižený zvracet krev nebo se objeví v jeho stolici.

Krev se může dostat do střev také ze žaludku při žaludečních vředech, pak bývá téměř černá, protože je natrávená. Problémům předchází bolesti v oblasti břicha. Ty způsobují i různá autoimunitní onemocnění střev, jako jsou například nesnášenlivost lepku (celiakie), Crohnova choroba či ulcerózní kolitida. I při těchto zánětech mívá nemocný teplotu, bolesti břicha a kromě krve se najde ve stolici i hlen.

Rakovina: myslete na prevenci

Velmi vážným důvodem krvácení do stolice je rakovina tlustého střeva, jeden z nejčastějších důvodů úmrtí na rakovinu v Česku. Nemoc výrazně souvisí se špatným stravováním, hlavně velkým množstvím tuku a malým množstvím vlákniny čili ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva. Proto je tak důležité chodit na preventivní prohlídky, a to buď na test okultního krvácení každé dva roky od věku 50 let, nebo od věku 55 let jednou za deset let na kolonoskopii. Obě vyšetření dokážou nemoc odhalit v časných stadiích čili ve chvíli, kdy ještě pacient žádnou krev ve stolici nevidí. O prevenci nemoci čtěte ZDE.

V Česku je ročně zaznamenáno 7500 případů rakoviny tlustého střeva a konečníku. Více než 5000 Čechů v důsledku tohoto onemocnění zemře. Na vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku má vliv dědičnost, ale jak již bylo řečeno, i nezdravý životní styl.

Jaké jsou příznaky karcinomu tlustého střeva? V časných stadiích se nemoc nijak specificky neprojevuje. Později se však objevuje krev ve stolici, dochází ke střídání průjmu a zácpy, mění se pravidelnost stolice. Takové projevy již signalizují, že se v těle nachází nádor v pokročilém stadiu.

Více o této nemoci čtěte ZDE.

Autor: Alžběta Javorková, Marie Bezděková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.