Pyly ohrožují i oči alergiků. Jak se tomu bránit? | Moje zdraví

Pyly ohrožují i oči alergiků. Jak se tomu bránit?

Pyly ohrožují i oči alergiků. Jak se tomu bránit?
Autor: istock.com
1. července 2020 • 10:00

Alergie trápí zhruba každého třetího Čecha, každý druhý se navíc během jara a léta potýká i s očními problémy. Alergici reagují hlavně na pyly stromů a keřů, v létě pak na trávy.

Kromě řešení následků alergie se určitě mnoho lidí bude bát, že by mohlo jít o nákazu koronavirem COVID-19. Odlišit příznaky alergie a koronaviru není úplně snadné, ale jisté rozdíly zde jsou. Alergici nemívají horečku ani bolesti kloubů. Naopak kašel a dušnost jsou pro obě nemoci společné. Alergik nebo jeho lékař ale obvykle z minulých let ví, kdy jsou na vině pyly.

Jak se alergie projevuje na očích? „Nepříjemné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání nebo zarudnutí očí – to všechno jsou příznaky oční alergie. Nejběžnějším projevem oční alergie je zánět spojivek. Oční alergie je nejčastěji spojena se sennou rýmou. Ačkoliv se záněty spojivek objevují zpravidla během jarního období, mohou vznikat po celý rok,“ upozorňuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Jak na problém vyzrát?

Zbavit se nepříjemných projevů oční alergie nebo očím alespoň částečně ulevit jde hned několika způsoby. Důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, které udrží alespoň část alergenu mimo oči. Také je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou.

Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňují zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. „Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže ještě zhoršit, protože při mnutí očí se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se tření očí vyhnout,“ vysvětluje Pavel Stodůlka.

Jak zvítězit nad pálením a řezáním očí, čtěte zde.

Neléčená alergie může poškodit rohovku

Člověk může začít být alergický kdykoli v průběhu života, spousta lidí si tak ze začátku ani neuvědomuje, že se jedná o alergii. Otálet s léčbou se ale nemusí vyplatit. Příznaky oční alergie jsou různé a mnohdy velmi nenápadné. U lidí, kteří očního lékaře navštěvují pravidelně, je onemocnění často odhaleno ještě dříve, než se subjektivní příznaky podstatně projeví. 

Pokud ale k očnímu lékaři pravidelně nechodíte, pak byste ho v případě alergie určitě navštívit měli. „Předepsané oční kapky nebo léky v naprosté většině případů nepříjemné příznaky minimálně výrazně utlumí, pokud je zcela neodstraní. Dlouhodobě neléčená oční alergie může vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může způsobit závažné postižení oka i s trvalými následky na kvalitě zraku,“ varuje Stodůlka.

Kapky do očí a nosu po poradě s lékařem

Na druhou stranu ale uklidňuje, že při běžné alergii fatální poškození zraku nehrozí. Pokud ale – i přes léčbu antihistaminiky – přetrvává pálení či řezání očí, je lepší navštívit specializovaného očního lékaře. „Při dlouhodobém používání kapek s konzervačními látkami existuje riziko zvýšené suchosti očí a poškození očního povrchu. V indikovaných případech je možné doplnit terapii o umělé slzy a slabé kortikoidy. Až do odeznění potíží se doporučuje nepoužívat kontaktní čočky,“ uzavírá Stodůlka.

Stejně tak jako oční kapky by pacienti neměli dlouhodobě užívat kapky na uvolnění nosu. Zanedbání alergických příznaků může vést k rozvoji dalších forem, např. přechod alergické rýmy v astma. Zcela ojedinělé a minimálně obtěžující příznaky pylové alergie lze někdy řešit antihistaminiky. I zde bychom ale měli být opatrní. „Nebezpečím mohou být nadužívané nosní uvolňující kapky, které mohou postupně poškodit nosní sliznici. Je proto vždy lepší konzultovat alergii s lékařem a nechat se alergologicky vyšetřit. Lékař pak nejlépe posoudí, zda a jak potíže léčit,“ doporučuje Prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc., ředitel České iniciativy pro astma.

Vše o tom, jak vybrat nosní kapky, čtěte zde.

Autor: Marie Chmelíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.