Celý den u počítače? Poradíme vám, jak se vyhnout problémům s očima | Moje zdraví

Celý den u počítače? Poradíme vám, jak se vyhnout problémům s očima

Celý den u počítače? Poradíme vám, jak se vyhnout problémům s očima
Autor: istock.com
7. června 2020 • 06:00

Ještě více než kdy jindy zůstáváme doma a mnoho času trávíme u monitorů počítače, chytrých telefonů nebo i jiných obrazovek. Jak moc to škodí očím? Proč jsou unavené, bolavé a zarudlé?

Každý, kdo pracuje u počítače, by měl do svého režimu zařadit pravidlo 20/20/20. „Tedy po každých dvaceti minutách hledění na monitor se nejméně na dvacet vteřin zadívat na bod vzdálený minimálně dvacet stop, což odpovídá zhruba šesti metrům. Uleví se tak zaostřovacím svalům, procvičí se oči a zabrání se jejich vysychání. Podstatné je rovněž upravit osvětlení na pracovním stole a pozici monitoru,“ nabádá Lucie Valešová, primářka pražského očního centra DuoVize.

O nejčastějších chybách, které děláme při péči o zrak, čtěte zde.

Mrkání chrání oči

Lidské oko za běžných okolností za den mrkne více než 14 000krát. Mrkání je zásadní pro zachování zdraví oka a jeho průběh je zajištěn takzvaným slzným filmem, který se nachází na jeho povrchu. „Ten se mrkáním rovnoměrně roztírá po celém povrchu oka, rohovky a spojivky a zajišťuje tak lesk, průhlednost a ve výsledku dokonalou zrakovou ostrost. Udržuje povrch oka vlhký, hladký a čistý. Současně ale zajišťuje i výživu rohovky a chrání proti infekci,“ říká oční lékařka As. MUDr. Pavlína Skalická z 1. LF UK a VFN v Praze.

Zatímco v klidu mrkáme častěji, při soustředění se četnost mrkání snižuje. A jakmile dojde k jakékoli poruše rovnováhy, objeví se syndrom suchého oka. Pokud vás trápí suché oči, a tento problém má více jak tři miliony obyvatel, je dobré občas zavřít víčka, zamrkat nebo používat umělé slzy (vždy bez konzervantů) na svlažení povrchu oka, které odstraní pocit pálení a únavy očí.

Zraku prospívá i vhodný jídelníček obohacený o čerstvou zeleninu a ovoce a také omezení kouření. Problémy může způsobovat rovněž fakt, že v ovzduší našich domovů je omezená cirkulace vzduchu a akumulují se v něm nečistoty, které sice nejsou viditelné, nicméně mohou dráždit naše oči, zejména alergikům.   

Slábne vám zrak? Nepanikařte. Více informací najdete zde.

Střídejte vzdálenosti ostření

Proč nám obrazovky dělají takové problémy? „Nebyli jsme vyvinuti na práci s počítačem, ale na běhání v lese a sbírání borůvek. Osm hodin za monitorem je obrovský výkon,“ říká MUDr. Lucie Valešová. Přestože sledování televize nebo práce na počítači podle ní přímo nezhoršují kvalitu zraku, při dlouhodobém pohledu na monitor či displej hrozí kromě suchého oka i další oční komplikace včetně únavy očních svalů.

V době karantény se to zhoršuje v důsledku dlouhodobého sezení u počítače či televize, jež je pro naše tělo nepřirozené. Ostříme totiž nepřetržitě nablízko a chybí nám střídání pohledových vzdáleností. „Na počítač se díváme zhruba ze 75 centimetrů, na tablet nebo mobilní telefon obvykle asi ze 30 centimetrů. Čím předměty sledujeme z bližší vzdálenosti, tím je to pro oči namáhavější. Nejvhodnější vzdálenost držení mobilního telefonu pro naše oči je asi 40 centimetrů,“ upozorňuje Valešová.

O tom, jak zvítězit nad pálením a řezáním v očích, čtěte zde.

Proč škodí modré světlo

Pokud jde o světlo, je pro lidský organismus důležitá jak jeho intenzita, tak i barva. Většina současných elektronických zařízení, jako jsou chytré telefony, monitory počítačů, tablety a ploché televize, vyzařují vysokoenergetické modré světlo (označované zkratkou HEV). To aktivuje na oční sítnici receptory řídící bdělost.

Expozice modrého světla je proto škodlivá zejména po setmění, kdy narušuje přirozený biorytmus těla. Světlo přispívá ke zdání, že je stále den, takže buňky nedostanou „pokyn“ k přirozeným opravným procesům. Tento fakt má neblahý vliv nejen na oči, ale také na soustředění, únavu, ale i některá onemocnění zraku. „Podle odborných výzkumů je toto světlo jednou z příčin věkem podmíněné makulární degenerace. Modrá oblast světelného spektra může také přispívat k poškození sítnice,“ vyjmenovává primářka Valešová možné potíže.

Na nejrůznější elektronická zařízení proto existují filtry, které dokážou modré světlo eliminovat, chytré telefony zase nabízejí nastavení nočního režimu. Přitom ale platí, že minimálně hodinu před usnutím je dobré nepoužívat žádné elektronické zařízení, aby byl váš spánek kvalitnější. Pokud u vás problémy se zrakem přetrvávají, neotálejte a vydejte se k očnímu lékaři. Na vině totiž mohou být nevhodné brýle či kontaktní čočky nebo nekorigovaná oční vada. Nechte si proto zrak zkontrolovat odborníkem. 

 

Autor: Alžběta Javorková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.