Opar | Moje zdraví

Opar

Herpes neboli opar je nakažlivé onemocnění způsobené virem Herpes simplex virus (HSV), které se projevuje drobnými puchýřky. Virus herpes simplex má dva typy: HSV 1, který se objevuje především na rtech a HSV 2, který je původcem genitálního oparu. Do skupiny herpetických virů patří také Varicella-zoster virus, který způsobuje pásový opar. Dále virus EBV zodpovědný za infekční mononukleózu a např. CMV – cytomegalovirus.

Virus se přenáší buď přímým kontaktem, nebo vzduchem kapénkovou formou. Nejnakažlivější bývá těsně předtím, než se puchýřek objeví, až do doby, než zaschne (vznikne krusta). V ojedinělých případech jsou viry přítomny i v zaschlém strupu.

Při první nákaze virem – tzv. primoinfekci může nakažený člověk pociťovat příznaky podobné chřipce nebo nachlazení, někdy mohou být doprovázeny bolestmi v krku nebo zduřením krčních uzlin. Nejčastějším projevem primoinfekce  je tzv. herpetická gingivostomatida. Postihuje děti v batolecím věku (1–3 roky) a projevuje se výsevem puchýřků na dásni, zarudnutím v krku a případně zvýšenou teplotou, zvětšením mízních uzlin. Často děti odmítají pít a přijímat stravu, proto je nutné zvážit hospitalizaci dítěte k podávání výživy do žíly.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

rty, nos, brada, oko

Po odeznění primoinfekce virus zůstává v těle přítomen, a to v nervových buňkách podél míchy (tzv. spinálních gangliích) a zadních kořenech míšních. V následujícím období může dojít k takzvané reaktivaci, virus začne putovat do kožních buněk a objeví se v podobě puchýřku na rtu.

Důvodem k probuzení viru bývá nejčastěji oslabená obranyschopnost organismu. Spouštěcím mechanismem můžou být úraz, operace, závažnější onemocnění nebo horečka, porucha výživy, nadměrná únava, velmi často to bývá také stres. Opary se také často tvoří při menstruaci, v důsledku hormonálních změn, po leknutí nebo při nadměrném slunění (a to nejen na přímém slunci, ale i v soláriu).

Příznaky oparu

Opar o sobě dá vědět ještě před tím, než jej uvidíte. Infekce se začne projevovat svěděním a pálením postiženého místa. To poté zrudne a začnou se na něm objevovat drobné puchýřky, které se plní vodou. Voda se později zakalí, puchýřek praskne, začne vysychat a objeví se strup. Celý proces trvá 7 až 10 dní.

Opar se nejčastěji objevuje na rtu, ale může propuknout i na nose, bradě či v oku na rohovce.

Jak vypadá opar:

Inkubační doba

Inkubační doba oparu se pohybuje v rozmezí 2 až 6 dnů.

Léčba

Léčba nekomplikovaného oparu trvá nejdéle 14 dní. Léčbu podpoříte dobrou životosprávou a dostatkem spánku.

Léky

Pro zmírnění bolesti a urychlení hojení oparu se užívají antivirové přípravky – acykloviry – a to podle závažnosti buď ve formě volně prodejných mastiček (Herpesin, Zovirax), nebo tablet a případně infuzí.
S léčbou je třeba začít včas. Především antivirové mastičky jsou nejúčinnější, pokud je aplikujeme ještě před tím, než se objeví puchýřky.

Pokud opar nezmizí do dvou týdnů, je třeba navštívit lékaře.

Homeopatika

Při prvních příznacích sáhněte po léku Oscillococcinum a užijte jednu tubičku a potom každou hodinu 5 granulí léku Apis mellifica 15 CH.

Rhus toxicodendron 15 CH
Pokud se nezachytí časná fáze a na rtu se utvoří již drobné puchýřky.
Dávkování: 5 granulí každou hodinu. Omezí se výrazně velikost oparu a urychlí se hojení.

Cantharis 15 CH
Tento lék se používá při velikých ložiscích oparu.
Dávkování: 5 granulí každou hodinu. Omezí se výrazně velikost oparu a urychlí se hojení.

Natrum muriaticum 15 CH
Pokud se objevuje opar při slunění, z úleku, při únavě, při horečce nebo u moře.
Dávkování: 10 granulí 1x týdně.

Domácí léčba a babské rady

Ledový obklad může zmírnit počáteční svědění. Dobře funguje také zmražený použitý sáček černého čaje, který má antiseptické účinky.

Lékořice dokáže zabíjet virové buňky způsobující vznik oparu. Mast vyrobíte snadno, když lékořicový prášek smícháte s trochou vazelíny.

Mléko pomůže ulevit od bolesti. Zkuste na opar přiložit bavlněný odličovací tampónek namočený do mléka.

Tea tree olej smíchaný s olivovým v poměru 1:1 zmírní bolest při svědění a pomůže opar vysušit ve chvíli, kdy se již objevit puchýřek.

Jak vypadá opar?

Také kypřicí prášek do pečiva smíchaný s vodou dokáže pomoci při vysoušení oparu.

Propolisová tinktura může pomoci při prvních příznacích. Před prvním použitím zkuste na hřbetu kůže na ruce, jestli nejste náhodou alergičtí.

Česnek. Na postižené místo můžete na chvíli přiložit plátky ze stroužků česneku. Česnek je osvědčeným bojovníkem proti virům.

Pokud trpíte opary, je vhodné zaměřit se na skladbu jídelníčku. Vyplatí se vynechat ořechy, čokoládu, těstoviny, želatinu, bílé pečivo a snižte spotřebu cukru. Do svého jídelníčku naopak zařaďte pivovarské kvasnice, hnědou rýži, česnek, cibuli, čerstvé ovoce a zeleninu.

Inkubační doba

2 - 6 dnů

Očkování

ne

Délka léčby

14 dní

Možné komplikace

Komplikace mohou nastat ve chvíli, kdy se do oparu dostanou bakterie a opar začne mokvat. Nebezpečné mohou být opary v blízkosti oka.

Prevence

Jelikož se opar přenáší dotykem, je třeba se vyvarovat kontaktu s člověkem s oparem. Člověk se může nakazit přímo, ale i nepřímo, například používáním stejných ručníků, pitím ze stejné skleničky a podobně.

Jako prevence proti vzniku oparů se doporučuje užívat vitamín B12. Dbejte také na dostatečný přísun vitamínu C a zinku.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.