Kopřivka | Moje zdraví

Kopřivka

Kopřivkou (urticaria) se nazývá svědivá vyrážka v podobě pupenů, která vzniká na kůži nejčastěji v důsledku alergické reakce.

Kopřivka se projevuje výsevem pupenů, které velice často doprovází svědění. Pupeny mívají červenou nebo bílou barvu. Kolem nich je větší zarudlá, silně svědící plocha, tzv. pomfus. Tato plocha může měnit svoji formu i velikost od nepatrné skvrnky až po velké mapovité plochy na těle. Některá kopřivka se může projevovat také tvorbou malých čirých nebo krví zalitých puchýřků. Škrabání může vést k zanesení dalšího zánětu do kůže.

Příčinou kopřivky může být alergická reakce. Nejčastějšími alergeny bývají potraviny, léky, hmyzí bodnutí nebo kovy.

Kopřivka se ale může objevit i například jako reakce na chlad (chladová kopřivka), na sluneční záření (sluneční kopřivka), kopřivka vyvolaná změnou tělesné teploty (cholinergní urtikarie vznikající v důsledku horečky, saunování, sprchování, sportu nebo stresu), dále kopřivka vzniklá v důsledku tlaku nějakého předmětu na kůži nebo delšího tření (například oděvu).

Akutní kopřivka trvá až několik týdnů, pokud trvá déle než šest týdnů, jedná se už o kopřivku chronickou.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

kůže

Léčba

Kopřivka většinou sama odezní. Pokud víme, na co máme alergii nebo jaký kontakt mohl kopřivku vyvolat, je nejlepší vyhnout se vyvolávající příčině.  Alergickou reakci a svědění pomáhají tlumit antihistaminika (např. Zodac, Zyrtec apod.).  Kopřivka může být součástí alergické reakce zvané anafylaktický šok, který vyžaduje okamžité zavolání rychlé lékařské pomoci.

V některých případech těžkých kožních projevů se na krátkou dobu nasadí kortikosteroidy, které účinkují rychle na podporu imunity a potlačují možnost zánětu. Na postižené místo se aplikují roztoky nebo masti s obsahem 1% mentolu. V případě vzniku kopřivky vlivem stresu se předepisují antidepresiva, např. amitriptylin nebo doxepin.

V případě rozvoje anafylaktického šoku je nutné urychleně přivolat lékařskou pomoc, aplikovat adrenalin a zajistit nemocnému dýchací cesty.

Jelikož většinou není ihned zřejmá příčina, je vhodné vyhnout se všemu, co by mohlo kopřivku zhoršovat: Jedná se například o ostré sluneční světlo, alkohol, stres, těsné prádlo atd.

Jak vypadá kopřivka? Podívejte se do fotogalerie:

Nepříjemnému svědění mohou ulevit vlažné sprchy a doporučuje se nosit kvalitní vzdušné oblečení. Pokud osoba bere nějaké léky dlouhodobě a trpí občasnou kopřivkou, je rovněž vhodné poradit se s lékařem a je-li to možné zkusit jiné léky nebo jinou alternativní léčbu.

Léčba vzniklé chronické kopřivky je těžší, protože se stala chronickou kvůli nezjištěné příčině jejího vzniku nebo silnou reakcí na látky, se kterými je člověk v každodenním styku. Taková kopřivka často přetrvává po delší dobu nebo se opakovaně vrací i několik let.

Léky

Antihistaminika proti alergii, v těžších případech kortikosteroidy, roztoky nebo masti s obsahem mentolu, případně antidepresiva.

Bylinky

Na kopřivku příznivě působí vojtěška, heřmánek, echinacea, kopřiva nebo šťovík kadeřavý.

Homeopatika

Urtica je využívané homeopatikum na kopřivku, která vypadá jako žahnutí kopřivou.

Urtica D12 – 5 granulí 2krát po 10 minutách, pak 2krát po půl hodině, další den ještě 3krát – Na kopřivku, která vypadá jako žahnutí kopřivou.

Vyšetření

Obtíže s kopřivkou se řeší u kožního specialisty. Vyšetření spočívá v prozkoumání oblasti zasažené kopřivkou a v potvrzení, že se jedná o kopřivku a příčinou vyrážky není např. hmyzí kousnutí, spálení od kopřiv atd. Součástí vyšetření je dotazování na možný kontakt s různými dráždivými faktory v poslední době a zda má dotyčný i alergické projevy, především ztížené dýchání či polykání a otok krku. Lékař se také ptá, jaké léky dotyčný užívá. Pokud je pacient alergikem a je v dlouhodobé péči alergologa, kožní specialista konzultuje s alergologem postup a s jeho asistencí nasadí léčbu.

Očkování

ne

Délka léčby

záleží na příčině
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

V těhotenství

Pokud se kopřivka objeví v těhotenství, může se jednat o změny hladiny hormonů a změny v metabolismu. V těhotenství bývají alergické reakce utlumeny, takže riziko kopřivky z alergické reakce je spíše nižší. Někdy vzniká celková imunologická reakce s osypáním těla.

Možné komplikace

Kopřivka vyvolaná alergií je často doprovázena dalšími silnými alergickými projevy, jako jsou dušnost, otoky a bolesti kloubů. Rizikem je také rozvoj anafylaktického šoku, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Trvalé následky

Pokud se pacient nemůže vyvarovat styku s věcmi způsobující kopřivku, může se kopřivka stát chronickou. Začne se projevovat i vícekrát týdně na více místech a také se může stále opakovat.

Prevence

Základní prevencí je vyvarovat se jakémukoliv kontaktu s dráždivou látkou, o které víme, že jí špatně snášíme nebo jsme na ni alergičtí. Pokud se jedná o kopřivku, u které se nám nedaří identifikovat její příčinu, mohou pomoci některé z následujících změn každodenního režimu. Častěji se sprchovat a omezit časté dlouhodobé koupele ve vaně, změnit oblečení, především nenosit často vlněné materiály. Přispět může zlepšení životního prostředí, omezit prašnost a udržovat optimální vlhkost vzduchu v místech, ve kterých často přebýváme. Kontrolovat složení stravy, jestli neobsahuje některé dráždivé směsi. Nepoužívat příliš často repelenty a parfémy. Pravidelně měnit ložní prádlo a čistit koberce.

Kdy jít k lékaři

Pokud se nám nedaří zbavit kopřivky, která se projevuje agresivní formou a příčina jejího vzniku je neznámá, je vhodné navštívit kožního specialitu a s jeho pomocí odstranit příčiny problémů.

TIP NA VIDEO: Kožní nemoci - lupénka. Jak se dá léčit a jak vůbec vzniká?

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.