Vánoční svátky plné dobrot: Jak předejít zažívacím obtížím? | Moje zdraví

Vánoční svátky plné dobrot: Jak předejít zažívacím obtížím?

Vánoční svátky plné dobrot: Jak předejít zažívacím obtížím?
Autor: istock.com
8. prosince 2020 • 06:00

Vánoční svátky jsou a vždy byly spojené s bohatě prostřenou tabulí, a tak nám během svátků hrozí zdravotní komplikace, zapříčiněné nadměrnou konzumací jídla a alkoholu. Existuje způsob, jak se v takovém období vyhnout problémům se zažíváním?

Jícen, žaludek, tlusté střevo, slinivka, játra – trávicí systém zahrnuje mnoho orgánů, u kterých může kdykoli nastat nějaký problém. „Kromě specifických projevů, se kterými člověk neotálí a vyhledá ihned lékaře, existují i mírnější příznaky. Ty ne všichni včas rozpoznají anebo jim nepřikládají takový význam, jaký by měli, a případné zdravotní problémy se tak postupně zhoršují,“ říká Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Spánek, pohyb a zdravá strava

Každý závěr roku je často spojen s konzumací svátečních jídel, která jsou tučnější a těžší na trávení. Pokud špatné stravování spojíme ještě s konzumací alkoholu, nižší pohybovou aktivitou a nedostatkem spánku, zvyšujeme riziko výskytu zažívacích obtíží. „Za sebe mohu jen doporučit, aby i během vánočních svátků každý konzumoval střídmě, sledování televize pravidelně střídal s pohybovou aktivitou a dopřál si kvalitní spánek. To jediné vám zaručí, že se vyhnete zažívacím obtížím. Občasná procházka s rodinou na čerstvém vzduchu, pestrá strava a místo alkoholu dobrý šálek čaje či kávy nikomu neublíží,“ říká Lánová.

Vybavte si domácí lékárničku

Pro případ, že se přece jen dopustíte nějaké dietní chyby, je vhodné mít při ruce základní léčiva. „V domácí lékárničce by nemělo chybět živočišné uhlí na zastavení průjmu, probiotika na obnovu střevní mikrobioty, antacida, která zneutralizují žaludeční kyseliny při pálení žáhy, a trávicí enzymy na problémy s trávením,“ doporučuje Ivana Lánová. Rozhodně se ale doporučuje různé léky nekombinovat a jejich užívání konzultovat s lékárníkem, který poradí třeba i po telefonu.

Co přidat v zimě do lékárničky? Více čtěte zde.

Co dělat, když…

V případě, že se objeví některý ze zažívacích problémů, je dobré řídit se těmito pokyny:

Průjem

Průjem je časté vyprazdňování řídké stolice. Pokud vás tento problém přepadne, doporučuje se podávat dostatečné množství tekutin (nejlépe lehce oslazený vlažný černý čaj nebo rehydratační roztoky), nasadit střevní dezinficiencia nebo adsorbencia (aktivní uhlí, smektit) a léčbu podpořit probiotiky, která obnovují přirozenou mikrobiotu ve střevě.

Nadýmání a plynatost

Některá jídla umí pěkně zavařit tím, že způsobí nafouklé a bolavé břicho a křeče. Plyny v žaludku vznikají přirozeně a denně jich vyprodukujeme až půl litru. Jejich množství zvyšuje např. konzumace některých jídel (zejména zeleniny), věk, hormonální nerovnováha, stres a spěch při jídle. Proto se doporučuje mít na jídlo dostatek času, jíst pomalu, jídlo pořádně rozkousat, nehltat, zapít. Pokud vás přepadne nadýmání, můžete sáhnout po přípravcích se simetikonem.

Problémy s trávením

O těchto problémech hovoříme tehdy, když máme pocit, že nám jídlo leží dlouho v žaludku a trpíme pocitem plnosti. Pomoci nám mohou trávicí enzymy, které zlepšují rozklad potravy. Ty se doporučuje užívat během jídla nebo těsně po něm.

Pálení žáhy

Jedná se o nepříjemný pocit, kdy se nám žaludeční šťávy vrátí do jícnu a podráždí ho. Lehké pálení žáhy cítíme obvykle v momentě, když si lehneme ihned po jídle nebo když něco děláme v předklonu. Dá se říct, že na pálení žáhy pomáhá střídmější strava. Jezte pravidelně, v menších dávkách. Poslední jídlo večer byste měli sníst 4 hodiny před ulehnutím. Vyřaďte potraviny a pochutiny, které ovlivňují funkci dolního jícnového svěrače (kolové nápoje, čokoláda, káva, čaj, alkohol, citrusové plody) nebo zpomalují vyprazdňování žaludku (tučná jídla). Osvědčenou první pomocí jsou antacida, která působí přímo v jícnu a žaludku tím, že neutralizují nadbytečnou kyselinu. Mají rychlý, avšak krátkodobý účinek. Pokud se u vás pálení žáhy objevuje pravidelně, nepodceňujte to a raději navštivte svého lékaře.

Co na pálení žáhy, plynatost a další potíže? Více čtěte zde.

Zácpa

Každý má své vnitřní pochody nastavené trochu jinak, a proto se zácpa definuje velmi obtížně. Nejde jen o nízkou frekvenci vyprazdňování, ale o celý soubor příznaků. Za zácpu považujeme i vyprazdňování, které je namáhavé nebo nedostatečné. Léčba zácpy spočívá v nácviku defekačního reflexu a režimových opatřeních. Další možností jsou projímavé léky. Některé se podávají dlouhodobě, jiné jsou určeny pouze ke krátkodobému podávání. O jejich vhodnosti se poraďte se svým lékařem.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.