5 bylinek, které právě rostou a podpoří vaše zdraví
- Svízel vonný
Jaro je v plném proudu a v lesích a na loukách už můžeme najít mnoho bylinek, které prospívají našemu zdraví. Jaké to jsou a jak je můžeme využít? Naše bylinkářka Markéta Janďourková vám představí pět bylinek, které teď můžete najít v okolí svého bydliště, a jejich využití.
Bršlice kozí noha
Bršlice je víceletá rostlina patřící do čeledi miříkovitých, dorůstá až 50 cm a říká se jí i kerhák či husí packa.
Setkáte se s ní téměř všude – na krajích lesů, u rybníků a vodních toků a samozřejmě i v zahradách – tam ale zrovna vítaná není, což je svým způsobem škoda. Na druhou stranu zahradníky chápu – bršlice se téměř nedá vymýtit a rychle se rozrůstá. Není tedy třeba ji pěstovat.
Při sklizni sbírejte mladé lístky, a to od března do září. Pokud je chcete sušit, dělejte tak ve stínu a za častého obracení. Usušenou bršlici pak skladujte v uzavíratelných nádobách.
Bršlice obsahuje vápník, hořčík, fosfor, křemík, vitamín C, nitráty, kyselinu kávovou a éterické oleje. Detoxikuje, čistí krev a napomáhá vylučování kyseliny močové z organismu. Dříve byla hojně používaná jako léčivý prostředek při dně (tomu napovídá i její latinský název – Aegopodium podagraria). Pokud máte v plánu jarní očistu organismu, můžeme si z bršlice připravit čaj: Dvě polévkové lžíce čerstvých nasekaných listů zalijte 250 ml vroucí vody, nechte pět minut odstát a přeceďte. Pijte tři šálky denně.
Popenec obecný
Říká se mu také kadeřník, kundrátek, openec, zádušník či kondelík. K nalezení je téměř všude, a to po celý rok, zpracováváme ho tedy vždy čerstvý.
Obsahuje éterické oleje, hořčiny, vosk, cukr, kyseliny, vitamín C, draslík a saponiny. Podporuje odbourávání kyseliny močové, rozpouští hleny, posiluje plíce a žaludek. Šťávu z popence (získáme ji odšťavněním v odšťavňovači) užíváme při chronické rýmě a kašli, slabé menstruaci a problémech s močovým ústrojím. Tato šťáva je stravitelnější, když ji smícháme s jogurtem. Dětem dáváme 3x denně 1 polévkovou lžíci této směsi, dospělí užívají 3 lžíce 3x denně.
Když krátce svaříme 1 hrst popence s ½ litrem vody, necháme zchladnout a slijeme, získáme pleťovou vodu, která působí proti nečisté pleti a zároveň pleť rozjasní. Tento odvar připravujeme každý den čerstvý.
Ptačinec žabinec
Roste téměř všude. Na okrajích cest, v lese a samozřejmě i na zahradě. Je to rostlinka malá a snadno přehlédnutelná. Ignorovat ji by ovšem byla škoda. Obsahuje vitamíny, minerální látky (zejména draslík), saponiny a éterické oleje. Je účinný proti kašli, působí antiviroticky, močopudně a uvolňuje hleny. Ptačinec má jednu až neuvěřitelnou vlastnost – jeho semena si zachovávají klíčivost až 60 let!
Pokud máte zanícené oči, přelijte 2 čajové lžičky ptačince ¼ litrem vroucí vody, nechte 10 minut louhovat, přeceďte přes kávový filtr a nechte vychladnout. V tomto roztoku si oči vykoupejte ve "vaničce" (k sehnání v lékárně). Úleva se záhy dostaví.
Svízel vonný
Víceletá rostlina milující stinné bukové lesy. Většinou tam, kde roste barvínek, roste i svízel – a rovnou v pořádných "polštářích". Říká se mu i božec, mařinka či valdmajstr.
Za svou silnou vůni připomínající pokosenou trávu vděčí svízel vysokému obsahu kumarinu. Tato látka je mírně jedovatá, ve vysokém množství může způsobovat bolesti hlavy, nevolnost a závratě. Pokud ovšem dodržujete dávkování, nemůže se nám nic stát.
Svízel posiluje srdce a játra, podporuje pocení, zklidňuje, napomáhá ke spánku, čistí krev, mírní křeče a přispívá k dobrému zažívání. Potřebujete zahnat chmury a melancholii? Smíchejte usušený a na prášek rozdrcený svízel s trochou medu a v případě potřeby užívejte jednu lžíci 3x denně. Připravit si můžete i čaj: Jednu čajovou lžičku sušeného svízele zalijte ¼ litrem vroucí vody. Nechte 5 minut louhovat a pijte 2–3 šálky denně – u svízele platí více než u jiného, že raději méně než příliš. Takový čaj napomáhá proti bolení hlavy, pokud ho ovšem vypijete moc, bolesti spíše zesílí. Též se používá jako slabý prostředek usnadňující usínání.
Hluchavka skvrnitá
Nevlastní sestra nám dobře známé kopřivy dvoudomé. Roste téměř všude – u plotů, na krajích cest, vedle záhonků i na okraji lesa. Od kopřivy ji rozeznáme podle menšího vzrůstu a zaoblenějších zoubků na listech, dále podle květů a v neposlední řadě podle toho, že nepálí.
Hluchavka rozpouští hleny, mírní bolest, uvolňuje křeče, zabraňuje zánětu a čistí krev. Z jejích květů si můžete připravit čaj – 2 čajové lžičky čerstvých či sušených hluchavkových květů zalijte ¼ l studené vody, přiveďte k varu, odstavte a nechte 5 minut louhovat. Po 14 dní pijte každý den tři šálky. Tento čaj je ideální zejména pro ženy – mírní menstruační obtíže, výtoky a v případě infekcí napomáhá proti svědění v intimní oblasti.
Z květů je možné připravit i tinkturu: Do uzavíratelné sklenice nasypte květy otrhané z kalichů a zalijte vysokoprocentním alkoholem. Nechte 14 dní stát v teple, poté přeceďte. Užívejte po kapkách (15–20 kapek několikrát denně) při výtoku, ale i při onemocnění močových cest nebo zánětu vaječníků. Inhalace hluchavkové páry pomáhá na pročištění nosu a uší i při potížích s průduškami.