Nepravidelná menstruace: Co ji způsobuje, jak ji vyléčit? | Moje zdraví

10 nemocí, které se projevují nepravidelnou menstruací

10 nemocí, které se projevují nepravidelnou menstruací
Nepravidelná a bolestivá menstruace může být příznakem celé řady nemocí • Autor: iStock.com
26. června 2019 • 06:00

Menstruační cyklus trvá průměrně 28 dní. Mohou ale nastat problémy, kdy se menstruace neobjeví vůbec nebo je například kratší než obvykle. Pokud se vám stane, že máte dva cykly během roku mimo svou normu, pravděpodobně bude vše v pořádku a nemusíte se ničeho bát. Pokud ale výkyvy trvají tři měsíce a déle, konzultujte svůj problém s lékařem. Můžete mít totiž jednu z následujících nemocí.

V mnoha případech může pomoci jen změna životního stylu. Svůj vliv na průběh vašeho menstruačního cyklu mají totiž například i stres a nadváha. V jiných případech se ale může skutečně jednat o příznak závažného onemocnění. Pokud máte menstruační cyklus v intervalech kratších než 21 dní či naopak delších než 40 dní, může být někde závažný problém. Co tedy dělat a na jaké nemoci můžeme díky menstruaci „přijít“?

Syndrom polycystických ovárií (vaječníků)

Až 10 procent žen v reprodukčním věku má tuto složitou poruchu, která ovlivňuje hormony a metabolismus. Mezi příznaky patří nepravidelné cykly (nejméně 35 dní u dospělých a 45 dní u adolescentů). V některých případech se při tomto onemocnění nedostaví cyklus vůbec.

Toto onemocnění je také často spojované s neplodností, ale podle odborníků to rozhodně není pravidlem. Faktem ale je, že zmiňovaný syndrom může vést k cukrovce či k problémům se srdcem. Naštěstí ale na syndrom polycystických vaječníků existují účinné léky. Jako podpůrná léčba také účinně zabírá změna životního stylu.

Štítná žláza

Štítná žláza v našem krku zodpovídá za regulaci metabolismu. Kromě toho může ale i ovlivnit náš menstruační cyklus. Nadměrně aktivní či naopak neaktivní štítná žláza může znovu způsobit předčasné, opožděné či vůbec žádné cykly. Takzvaná hypotyreóza je často léčena hormonem s názvem hyperthyroidismus. A důležitá informace – kontrola nad nedostatečně aktivní štítnou žlázou je velmi důležitá v tom případě, pokud chcete mít děti.

Děložní fibroidy

Děložní fibroidy vznikají nadměrným růstem svalových buněk v děloze. Nejsou sice rakovinotvorné, ale u žen ve věku 30 až 40 let mohou způsobit těžké menstruační krvácení. Většina způsobů léčby fibroidů zachovává plodnost. Léčba zahrnuje změnu stravy, cvičení, perorální antikoncepci a další hormonální léky a postupy, jako je například zmrazení fibroidů.

Cukrovka

S menstruačními problémy je spojená také cukrovka prvního a druhého stupně. Z jedné nedávné studie vyplývá, že ženy s cukrovkou prvního stupně autoimunitní poruchou, která napadá buňky produkující inzulín, mohou mít delší či opožděné cykly a může se u nich projevit i výrazné krvácení. Podle jedné studie došlo u některých pacientů s cukrovkou k stabilizaci stavu díky užívání antikoncepčních pilulek. 

Endometrióza

Endometrióza se objevuje ve chvíli, kdy tkáň, která prochází vnitřní částí dělohy, začíná růst mimo dělohu. Růst vaječníků či pánevní tkáně pak může mít za následek znovu kratší či delší menstruační cyklus, při kterém navíc budeme pociťovat značnou bolest. Většinou se proto při tomto problému předepisují léky proti bolesti. Dále se používají i různé hormonální medikamenty. Pokud však nezaberou, přistupuje se k chirurgickému zákroku, při kterém se zmiňovaný chybný „růst“ odstraní. Pokud je endometrióza již velmi závažná, je někdy nutné podstoupit hysterektomii, tedy odstranění dělohy.

Poruchy příjmu potravy

Pokud máte například anorexii či bulimii, vystavujete se riziku, že menstruační cyklus nebudete mít vůbec. Pokud se totiž dostaneme na velmi nízkou hmotnost, hormony se naruší, a menstruace tak nebude možná.

Adenom hypofýzy

Jedná se o malé nádory, které se objevují na hypofýze (podvěsku mozkovém). Stává se tak, že ženy mají zkrácené, delší či vůbec žádné cykly. Některé z těchto nádorů vylučují takzvaný prolaktin, což je hormon zodpovědný za tvorbu mléka při kojení. Adenomy hypofýzy nejsou časté a objevují se zhruba u 1 procenta žen. Velké nádory je obvykle potřeba odstranit operací. Menší adenomy je možné zmenšit a následně odstranit pomocí léků.

Von Willebrandova choroba

Jedná se o poruchu srážlivosti krve. Tato dědičná choroba způsobuje menstruační abnormality – silné krvácení, při kterém je nutné vložku či tampón měnit každou hodinu. Pokud je krvácení delší než 7 dní, vznikají navíc i krevní sraženiny.  Při léčbě mohou pomoct hormonální léky, ale není to pravidlem.

Zánětlivé onemocnění pánve

K tomuto onemocnění dochází, když se ženské pohlavní orgány nakazí pohlavní nemocí, jako jsou například kapavka či chlamydie. Tato choroba následně může způsobit nepravidelné krvácení a extrémně bolestivé menstruační křeče, horečku, zimnici a výtok z pochvy nebo močové trubice. Na bakteriální infekce jsou velmi účinná antibiotika. Pamatujte ale na to, že je vždy nutná návštěva lékaře. Toto onemocnění totiž může vést až k neplodnosti.

Rakovina

K rakovině dělohy obvykle dochází po menopauze. Jedním z jejích příznaků je abnormální krvácení. Větší riziko vzniku tohoto typu rakoviny mají obézní lidé. Mezi další příznaky patří slabý vaginální výtok, bolesti při močení i při pohlavním styku. Rakovina dělohy může rovněž způsobovat nepravidelnou menstruaci.

Pokud tedy pociťujete již delší dobu změnu vašeho menstruačního cyklu, měla byste ihned vyhledat lékaře, můžete tak ještě včas odhalit nebezpečná onemocnění, jako je například uváděná rakovina.

Autor: Daniel Mareš
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.