Dna, podagra, pakostnice, nemoc králů, | Moje zdraví

Dna

Jedná se o metabolické onemocnění, postihující klouby zánětem. Nejčastěji postihuje muže po čtyřicítce, případně ženy před menopauzou. Nemoc způsobuje nadměrné množství kyseliny močové v krvi, tzv. hyperurikémie. Kyselina močová následně krystalizuje v kloubech.

Nejčastěji za příčinou stojí nadměrný přívod purinů, látek, ze kterých kyselina močová vzniká. Ty jsou obsaženy ve stravě bohaté na bílkoviny – zejména v červeném mase a mořských plodech.

Příznaky dny

V prvotním stádiu se nemoc nijak neprojevuje. Krystalky kyseliny močové poškozují tkáně kloubů, ve kterých se usazují. Postihují především kloub palce u nohy, klouby ruky, kotníky nebo kolena. Klouby nemocného bolí. Bolest přichází ráno a náhle, kloub je oteklý, červený, citlivý na dotek a tvoří se v něm zánět. Projevy se objevují pouze několik dnů, během několika měsíců se opět vrací. V pokročilé fázi nemoci jsou ložiska krystalků dokonce vidět na kůži, objevují se i drobné uzlíky – tofy na ušních lalůčcích i nad drobnými klouby či nad Achilovou šlachou.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

kloubynejčastěji palce u nohy, ruky, kotníky a kolena

Léčba

Léčba spočívá v přísné dietě. Důležité je vyloučit rizikové potraviny a dodržovat pitný režim. Mezi rizikové potraviny patří červené maso, mořské plody, vnitřnosti, uzeniny, tučné sýry, ostré koření, sladkosti, luštěniny, rajčata, špenát, okurky, česnek a alkohol.

Léky

Léky předepisuje lékař, nejčastěji je využíván allopurinol, který snižuje tvorbu kyseliny močové. Proti zánětu se využívají antirevmatika a proti bolesti analgetika.

Bylinky

Vhodné je popíjet čaj z mladé kopřivy alespoň 3krát denně nebo čaj z bršlice. Ten připravíte z usušených listů rostliny, které spaříte vařící vodou a necháte 10 minut louhovat. Čaj pijte třikrát denně, nejdéle 2 týdny. Mezi další bylinky vhodné pro léčbu dny patří vojtěška, lopuch a yzop.

Homeopatika

Berberis vulgaris spolu s Lycopodiem se využívají při prevenci akutních potíží a také pro posílení ledvin. Oproti tomu samotný Berberis vulgaris je vhodný na křečovité bolesti v kloubech, které se zhoršují pohybem. Aconitum používejte na náhlé pálivé bolesti s oteklými a bolestivými klouby na dotek. Apis mellifica je použitelné na bodavé bolesti, na které příznivě působí studené obklady. Kůže bývá růžová. Belladonna je na pulzující bolesti kloubů zhoršené pohybem, spojené s horkostí. Ledum palustre 15ch je na červené nebo růžové skvrny na kůži u kloubů, které jsou oteklé a bolest zmírňují studené obklady.

Berberis vulgaris 9ch + Lycopodium 9ch – 5 granulí 2krát denně – Využívá se v prevenci akutních potíží a také pro posílení ledvin.

Aconitum 15ch – 5 granulí 2krát až 4krát za hodinu, ne déle než 3 hodiny, poté 3krát denně do vyléčení – Na náhlé pálivé bolesti s oteklými a bolestivými klouby na dotek.

Apis mellifica AKH – 5 granulí 2krát až 4krát za hodinu, ne déle než 3 hodiny, poté 3krát denně do vyléčení – Použitelné na bodavé bolesti, na které příznivě působí studené obklady. Kůže bývá růžová.

Belladonna 9 ch – 5 granulí 2krát až 4krát za hodinu, ne déle než 3 hodiny, poté 3krát denně do vyléčení – Pulzující bolesti kloubů zhoršené pohybem, spojené s horkostí

Berberis vulgaris 9ch – 5 granulí 2krát až 4krát za hodinu, ne déle než 3 hodiny, poté 3krát denně do vyléčení - Vhodný na křečovité bolesti v kloubech, které se zhoršují pohybem.

Ledum palustre 15ch – 5 granulí 2krát až 4krát za hodinu, ne déle než 3 hodiny, poté 3krát denně do vyléčení – Červené nebo růžové skvrny na kůži u kloubů, které jsou oteklé a bolest zmírňují studené obklady.

Domácí léčba a babské rady

Do čajů nebo do jídla přidávejte nať libečku.

Na bolestivé klouby si vytvořte tinkturu z 50 g březových lupenů z břízy bělokoré a nehte ji 3 týdny luhovat v půl litru lihu. Sceďte a tinkturou potírejte klouby.

Doporučuje se také jíst třešně a jahody.

Vyšetření

Vyšetření probíhá na základě analýzy synoviální tekutiny a RTG, které objeví změny na kloubu.

Možné komplikace

Kyselina močová se může usazovat v podobě močových kamenů. Někdy může být onemocnění doprovázeno cukrovkou či metabolickým syndromem.

Inkubační doba

-

Očkování

ne

Délka léčby

doživotní

Trvalé následky

Pokročilé stádium nemoci může trvale poškodit klouby a omezí tak pohyblivost nemocného. Také může poškodit ledviny.

Prevence

Jako prevence je vhodné zmírnit konzumaci masa, alkoholu, dodržovat pitný režim a mít dostatek pohybu. Vhodné je také neužívat dlouhodobě diuretika. Naopak je vhodná konzumace nízkotučných mléčných výrobků a ovoce, především citrusů.

Kdy jít k lékaři

Pokud vás bolí nebo vám otékají klouby, navštivte svého doktora.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.