Dna

Jedná se o metabolické onemocnění, postihující klouby zánětem. Nejčastěji postihuje muže po čtyřicítce, případně ženy před menopauzou. Nemoc způsobuje nadměrné množství kyseliny močové v krvi, tzv. hyperurikémie. Kyselina močová následně krystalizuje v kloubech.

Nejčastěji za příčinou stojí nadměrný přívod purinů, látek, ze kterých kyselina močová vzniká. Ty jsou obsaženy ve stravě bohaté na bílkoviny – zejména v červeném mase a mořských plodech.

Příznaky dny

V prvotním stádiu se nemoc nijak neprojevuje. Krystalky kyseliny močové poškozují tkáně kloubů, ve kterých se usazují. Postihují především kloub palce u nohy, klouby ruky, kotníky nebo kolena. Klouby nemocného bolí. Bolest přichází ráno a náhle, kloub je oteklý, červený, citlivý na dotek a tvoří se v něm zánět. Projevy se objevují pouze několik dnů, během několika měsíců se opět vrací. V pokročilé fázi nemoci jsou ložiska krystalků dokonce vidět na kůži, objevují se i drobné uzlíky – tofy na ušních lalůčcích i nad drobnými klouby či nad Achilovou šlachou.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

kloubynejčastěji palce u nohy, ruky, kotníky a kolena

Léčba

Léčba spočívá v přísné dietě. Důležité je vyloučit rizikové potraviny a dodržovat pitný režim. Mezi rizikové potraviny patří červené maso, mořské plody, vnitřnosti, uzeniny, tučné sýry, ostré koření, sladkosti, luštěniny, rajčata, špenát, okurky, česnek a alkohol.

Léky

Léky předepisuje lékař, nejčastěji je využíván allopurinol, který snižuje tvorbu kyseliny močové. Proti zánětu se využívají antirevmatika a proti bolesti analgetika.

Bylinky

Vhodné je popíjet čaj z mladé kopřivy alespoň 3krát denně nebo čaj z bršlice. Ten připravíte z usušených listů rostliny, které spaříte vařící vodou a necháte 10 minut louhovat. Čaj pijte třikrát denně, nejdéle 2 týdny. Mezi další bylinky vhodné pro léčbu dny patří vojtěška, lopuch a yzop.

Homeopatika

Berberis vulgaris spolu s Lycopodiem se využívají při prevenci akutních potíží a také pro posílení ledvin. Oproti tomu samotný Berberis vulgaris je vhodný na křečovité bolesti v kloubech, které se zhoršují pohybem. Aconitum používejte na náhlé pálivé bolesti s oteklými a bolestivými klouby na dotek. Apis mellifica je použitelné na bodavé bolesti, na které příznivě působí studené obklady. Kůže bývá růžová. Belladonna je na pulzující bolesti kloubů zhoršené pohybem, spojené s horkostí. Ledum palustre 15ch je na červené nebo růžové skvrny na kůži u kloubů, které jsou oteklé a bolest zmírňují studené obklady.

Berberis vulgaris 9ch + Lycopodium 9ch – 5 granulí 2krát denně – Využívá se v prevenci akutních potíží a také pro posílení ledvin.

Aconitum 15ch – 5 granulí 2krát až 4krát za hodinu, ne déle než 3 hodiny, poté 3krát denně do vyléčení – Na náhlé pálivé bolesti s oteklými a bolestivými klouby na dotek.

Apis mellifica AKH – 5 granulí 2krát až 4krát za hodinu, ne déle než 3 hodiny, poté 3krát denně do vyléčení – Použitelné na bodavé bolesti, na které příznivě působí studené obklady. Kůže bývá růžová.

Belladonna 9 ch – 5 granulí 2krát až 4krát za hodinu, ne déle než 3 hodiny, poté 3krát denně do vyléčení – Pulzující bolesti kloubů zhoršené pohybem, spojené s horkostí

Berberis vulgaris 9ch – 5 granulí 2krát až 4krát za hodinu, ne déle než 3 hodiny, poté 3krát denně do vyléčení - Vhodný na křečovité bolesti v kloubech, které se zhoršují pohybem.

Ledum palustre 15ch – 5 granulí 2krát až 4krát za hodinu, ne déle než 3 hodiny, poté 3krát denně do vyléčení – Červené nebo růžové skvrny na kůži u kloubů, které jsou oteklé a bolest zmírňují studené obklady.

Domácí léčba a babské rady

Do čajů nebo do jídla přidávejte nať libečku.

Na bolestivé klouby si vytvořte tinkturu z 50 g březových lupenů z břízy bělokoré a nehte ji 3 týdny luhovat v půl litru lihu. Sceďte a tinkturou potírejte klouby.

Doporučuje se také jíst třešně a jahody.

Vyšetření

Vyšetření probíhá na základě analýzy synoviální tekutiny a RTG, které objeví změny na kloubu.

Možné komplikace

Kyselina močová se může usazovat v podobě močových kamenů. Někdy může být onemocnění doprovázeno cukrovkou či metabolickým syndromem.

Inkubační doba

-

Očkování

ne

Délka léčby

doživotní

Trvalé následky

Pokročilé stádium nemoci může trvale poškodit klouby a omezí tak pohyblivost nemocného. Také může poškodit ledviny.

Prevence

Jako prevence je vhodné zmírnit konzumaci masa, alkoholu, dodržovat pitný režim a mít dostatek pohybu. Vhodné je také neužívat dlouhodobě diuretika. Naopak je vhodná konzumace nízkotučných mléčných výrobků a ovoce, především citrusů.

Kdy jít k lékaři

Pokud vás bolí nebo vám otékají klouby, navštivte svého doktora.

 

Nejnovější články

480p 360p 240p

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.