Přibíráte v karanténě? Vyzkoušejte bylinky, které pomáhají zhubnout
Uplynulo sotva pár měsíců a máme tu další karanténu. Spousta z nás zůstává doma, strachuje se o práci, o děti i o budoucnost. To všechno zpravidla vede k častějším návštěvám ledničky a spíže, ochutnávání, uždibování, zkoušení nových receptů a dalších činností, kvůli kterým přibíráme na váze. I s tímto problémem nám však může pomoci příroda. Naše bylinkářka Markéta Janďourková radí, které bylinky nám mohou pomoci s hubnutím.
Čekanka
Tato bylinka s krásnými modrými květy, podobnými chrpě podporuje látkovou výměnu, čímž urychluje metabolismus a napomáhá hubnutí. Stejně jako kontryhel ji užívejte ve formě čaje. Jednu vrchovatou čajovou lžičku sušeného kořene zalijte 250 ml vroucí vody, po půl minutě přeceďte a po doušcích popíjejte dva šálky denně.
Velký přehled bylinek na nejrůznější nemoci najdete zde.
Fenykl
Anglický botanik William Cole (17. stol.) o fenyklu řekl: „Ať ti, co jsou kvůli přílišnému tuku leniví a pomalí, užívají v polévkách a nápojích semena, listy i kořeny (fenyklu), aby byli zase štíhlí a pružní.“ Že fenykl opravdu pomáhá, je dokázáno – fenykl váže tuk již ve střevech, a proto se netvoří tolik tukových buněk. Používejte fenyklová semena jako koření, dopřejte si fenyklové bulvy nakrájené v salátu či sáhněte po starém známém fenyklovém čaji.
Chilli
Kromě toho, že chilli podporuje prokrvení, umí povzbudit látkovou výměnu. Tím tělo snáze odbourává tuky a usnadňuje hubnutí.
Jablečný ocet
Jablečný ocet dokáže nastartovat spalování tuků a potlačit chuť k jídlu. Proto se doporučuje vypít před každým jídlem sklenici vody se dvěma lžícemi jablečného octa. Kdo má citlivý žaludek a trpí na překyselení, měl by se však této metodě vyhnout.
Kontryhel
Známá bylinkářka Maria Treben doporučovala při obezitě čaj z kontryhele. Ten připravíte tak, že vrchovatou lžičku sušeného kontryhele zalijete 250 ml vroucí vody, po půl minutě přecedíte a po doušcích pijete až tři šálky denně.
Čajové směsi
Existují i kombinace bylinek, které mohou s odbouráváním tuků pomoci. Pro všechny uvedené směsi platí, že na jeden šálek (250 ml) použijete dvě čajové lžičky směsi, zalijete horkou, nikoli však vroucí vodou, necháte 10 minut odstát, přecedíte a pijete teplé (u každé směsi vždy třikrát denně jeden šálek). Každý šálek čaje připravujeme čerstvý.
Směs 1
- 35 g rozmarýnu
- 30 g šalvěje
- 35 g pelyňku
Směs 2
- 25 g andělikového kořene
- 15 g šalvěje
- 25 g jalovcových bobulí
- 25 g čekankového kořene
- 35 g pelyňku
Směs 3
- 30 g sušených trnek
- 30 g rozmarýnu
- 30 g šalvěje
- 30 g pelyňku
Směs 4
- 25 g anýzových semen
- 25 g zemědýmu
- 20 g konitrudu lékařského
- 25 g kořene mydlice lékařské
- 25 g lékořice
Ať už zvolíte jakýkoliv prostředek, je samozřejmostí přizpůsobit karanténě i jídelníček a zařadit do své denní rutiny i trochu pohybu – protože pokud sníte půl pečené husy s pěti knedlíky a pak si „dáte dvacet“, nepomůže vám bohužel ani celá láhev jablečného octa.
A na závěr varování: Čaj z listů senny, dříve oblíbený prostředek na hubnutí, bych vám opravdu nedoporučovala. Ač díky svým silně projímavým účinkům výsledky má, je její účinek provázený opravdu nepříjemnými bolestmi břicha, navíc hubnout tímto způsobem není zdravé. Ti, co trpí na ochabnutí či zúžení střev, Crohnovu chorobu, ulcerózní kolitidu a další onemocnění zažívacího traktu, by se měli senně vyhnout na 100 %.