Bylinky proti rakovině: Které účinně podpoří vaši léčbu? | Moje zdraví

Bylinky proti rakovině: Které účinně podpoří vaši léčbu?

Bylinky proti rakovině: Které účinně podpoří vaši léčbu?
Jetel luční • Autor: istock.com
17. září 2021 • 06:00

„Máte rakovinu.“ Věta, kterou od svého lékaře nechce nikdo slyšet. Co když se tak ale stane? Následuje kolotoč vyšetření, operací, ozařování a chemoterapií. Tuto léčbu můžeme podpořit i některými bylinkami. Jakými vám prozradí naše bylinkářka Markéta Janďourková. 

Ostropes trubil 

Neboli také pcháč strakatý. Dvouletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Obsahuje hořčiny, třísloviny, oleje a flavonglykosidy. Působí močopudně, rozpouští hleny a je velmi účinný právě v boji proti rakovině. Jeho šťáva „zabraňuje“ (při vnějším ošetření i při užívání vnitřně) rakovinnému bujení. Užívá se 3x20 kapek čerstvé šťávy denně.

Na každou nemoc je rostlina. Velký přehled bylinek najdete zde.

Řemdihák plstnatý

Tropická liána z čeledi mořenovité. Je známá i pod názvy kočičí dráp či vilkakora. Obsahuje alkaloidy, glykosidy, triterpeny, flavonoidy, tanin a rhynchophyllin. Působí antibakteriálně, antisepticky, je účinný proti virům a revmatu, tiší bolest a mírní nežádoucí účinky při chemoterapiích a ozařování. Reguluje imunitní systém a posiluje ho. Dlouholetá studie v nemocnici v Limě, při které bylo extraktem z vilkakory ošetřováno 2000 pacientů s rakovinou, prokázala její pozitivní účinky v podpoře léčby nádorů.

Pozor, rozhodně nikomu nedoporučujeme nahrazení lékařem doporučené léčby pouze přírodními prostředky. Mějte na paměti, že takové rozhodnutí by mohlo vést k fatálním následkům.

Olivovník evropský

Je to strom z čeledi olivovníkovitých. Obsahuje oleje, nenasycené mastné kyseliny, glykosidy a hořčiny. Snižuje krevní tlak a podporuje látkovou výměnu. Olivový olej je antioxidant, proto pomáhá preventivně chránit proti vzniku rakovinného bujení – posiluje buněčné membrány, a rakovinotvorné volné radikály tedy jimi nemohou projít.

Jetel luční

Jednoletá bylina z čeledi bobovitých. Obsahuje rostlinné hormony, asparagin, flavonoidy, salicyláty, kumarin, glykosidy, minerální látky a vitamíny. Mírní křeče, působí močopudně a pomáhá vyvažovat hladinu estrogenu. Díky obsaženým rostlinným hormonům pomáhá jetel bránit vzniku rakoviny prsu, prostaty a děložního čípku. Z jetele si můžeme připravit například čaj: Čtyři čajové lžíce usušených květů zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme zakryté 10 minut odstát. Přecedíme a pijeme až čtyři šálky denně. Celé denní množství (1 litr) je možné připravit i najednou.

Jmelí bílé

Víceletá poloparazitická rostlina z čeledi santálovité. Jmelí obsahuje alkaloidy, viscin, kvercetin, urson, viscotoxin, cholin, hořčiny, kyselinu oleanolovou, éterické oleje, inosit, hořčík, pyridin a další látky. Snižuje hladinu krevního cukru i tlak, snižuje srážlivost krve, mírní křeče, působí svíravě, protizánětlivě a podle vědeckých výzkumů zamezuje růstu rakovinných buněk. Mírní nežádoucí účinky ozařování a chemoterapie, a tak ulehčuje život onkologickým pacientům. Na užívání je nejsnazší výluh: Dvě čajové lžičky sušených listů zalijeme 250 ml studené vody a necháme přes noc odstát. Pak přecedíme a pijeme dva šálky denně.

Kurkumovník dlouhý 

Víceletá rostlina z čeledi zázvorníkovitých dorůstá až do dvou metrů. Kurkuma obsahuje éterické oleje, barvivo kurkumin, monoterpeny, seskviterpeny a polysacharidy. Povzbuzuje činnost žlučníku a celkově látkovou výměnu, posiluje játra, zabraňuje zánětům, je antibakteriální a působí preventivně proti vzniku rakoviny. Nápoj připravený z ½ l rajčatové šťávy, 3 g kurkumového prášku, špetky pepře a 2 čajových lžiček olivového oleje (vše smícháme, uchováváme v lednici a po celý den popíjíme) funguje jako prevence proti rakovině prostaty – existují studie dokazující úspěchy tohoto nápoje v souvislosti s rakovinným bujením.

Autor: Marie Bezděková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.