Bylinky proti rakovině: Které účinně podpoří vaši léčbu? | Moje zdraví

Bylinky proti rakovině: Které účinně podpoří vaši léčbu?

Bylinky proti rakovině: Které účinně podpoří vaši léčbu?
Jetel luční • Autor: istock.com
7. září 2022 • 14:00

„Máte rakovinu.“ Věta, kterou od svého lékaře nechce nikdo slyšet. Co když se tak ale stane? Následuje kolotoč vyšetření, operací, ozařování a chemoterapií. Tuto léčbu můžeme podpořit i některými bylinkami. Jakými, to vám prozradí naše bylinkářka Markéta Janďourková.

Ostropes trubil

Neboli také pcháč strakatý. Dvouletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Obsahuje hořčiny, třísloviny, oleje a flavonoglykosidy. Působí močopudně, rozpouští hleny a je velmi účinný právě v boji proti rakovině. Jeho šťáva „zabraňuje“ (při vnějším ošetření i při užívání vnitřně) rakovinnému bujení. Užívá se 3x 20 kapek čerstvé šťávy denně.

Video se připravuje ...
Pět nejčastějších nemocí, na které Češi umírajíVIDEO 

Na každou nemoc je rostlina. Velký přehled bylinek najdete zde.

Řemdihák plstnatý

Tropická liána z čeledi mořenovitých. Je známá i pod názvy kočičí dráp či vilkakora. Obsahuje alkaloidy, glykosidy, triterpeny, flavonoidy, tanin a rhynchophyllin. Působí antibakteriálně, antisepticky, je účinný proti virům a revmatu, tiší bolest a mírní nežádoucí účinky při chemoterapiích a ozařování. Reguluje imunitní systém a posiluje ho. Dlouholetá studie v nemocnici v Limě, při které bylo extraktem z vilkakory ošetřováno 2000 pacientů s rakovinou, prokázala její pozitivní účinky v podpoře léčby nádorů.

Pozor, rozhodně nikomu nedoporučujeme nahrazení lékařem doporučené léčby pouze přírodními prostředky. Mějte na paměti, že takové rozhodnutí by mohlo vést k fatálním následkům.

Olivovník evropský

Je to strom z čeledi olivovníkovitých. Obsahuje oleje, nenasycené mastné kyseliny, glykosidy a hořčiny. Snižuje krevní tlak a podporuje látkovou výměnu. Olivový olej je antioxidant, proto pomáhá preventivně chránit proti vzniku rakovinného bujení – posiluje buněčné membrány, a rakovinotvorné volné radikály jimi tedy nemohou projít.

Jetel luční

Jednoletá bylina z čeledi bobovitých. Obsahuje rostlinné hormony, asparagin, flavonoidy, salicyláty, kumarin, glykosidy, minerální látky a vitaminy. Mírní křeče, působí močopudně a pomáhá vyvažovat hladinu estrogenu. Díky obsaženým rostlinným hormonům pomáhá jetel bránit vzniku rakoviny prsu, prostaty a děložního čípku. Z jetele si můžeme připravit například čaj: Čtyři čajové lžíce usušených květů zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme zakryté 10 minut odstát. Přecedíme a pijeme až čtyři šálky denně. Celé denní množství (1 litr) je možné připravit i najednou.

Jmelí bílé

Víceletá poloparazitická rostlina z čeledi santálovitých. Jmelí obsahuje alkaloidy, viscin, kvercetin, urson, viscotoxin, cholin, hořčiny, kyselinu oleanolovou, éterické oleje, inosit, hořčík, pyridin a další látky. Snižuje hladinu krevního cukru i tlak, snižuje srážlivost krve, mírní křeče, působí svíravě, protizánětlivě a podle vědeckých výzkumů zamezuje růstu rakovinných buněk. Mírní nežádoucí účinky ozařování a chemoterapie, a tak ulehčuje život onkologickým pacientům. Na užívání je nejsnazší výluh: dvě čajové lžičky sušených listů zalijeme 250 ml studené vody a necháme přes noc odstát. Pak přecedíme a pijeme dva šálky denně.

Kurkumovník dlouhý

Víceletá rostlina z čeledi zázvorníkovitých dorůstá až do dvou metrů. Kurkuma obsahuje éterické oleje, barvivo kurkumin, monoterpeny, seskviterpeny a polysacharidy. Povzbuzuje činnost žlučníku a celkově látkovou výměnu, posiluje játra, zabraňuje zánětům, je antibakteriální a působí preventivně proti vzniku rakoviny. Nápoj připravený z ½ l rajčatové šťávy, 3 g kurkumového prášku, špetky pepře a 2 čajových lžiček olivového oleje (vše smícháme, uchováváme v lednici a po celý den popíjíme) funguje jako prevence proti rakovině prostaty – existují studie dokazující úspěchy tohoto nápoje v souvislosti s rakovinným bujením.

Autor: Marie Bezděková, Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.