Typický letní zdravotní problém? Štípnutí hmyzem i angína | Moje zdraví

Typický letní zdravotní problém? Štípnutí hmyzem i angína

Typický letní zdravotní problém? Štípnutí hmyzem i angína
Autor: istock.com
13. srpna 2020 • 10:00

Pod typickými letními nemocemi si možná představíte spálení od slunce či štípnutí vosou. Hrozí ale také nachlazení, dokonce angína a typické jsou i střevní potíže. Praktický lékař radí, jak se s nimi vypořádat. 

Běžné letní nemoci obvykle nikoho neohrožují na životě, ale je dobré je nezanedbat, to se týká v první řadě nemocí z klíšťat. Tento nepříjemný hmyz je totiž třeba včas na kůži najít a odstranit, aby nestihl do krevního oběhu vyslat boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu

Před pobytem v přírodě je proto vhodné se natřít repelentním přípravkem a zároveň zvýšit dávky vitaminu B. Zkušenost říká, že klíšťata ani komáři na jedince, kteří mají v krvi větší množství vitaminu B, tolik neútočí. „V případě, že trpíme svědivými reakcemi kůže po štípnutí hmyzem, je namístě užít antihistaminika, která jsou dostupná v lékárně. Pokud má někdo opravdu bouřlivou alergickou reakci, při které otéká a dusí se, měl by mít vždy u sebe záchranný set s adrenalinem,“ říká praktický lékař MUDr. Josef Štolfa ze Společnosti všeobecného lékařství (SVL), 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a IPVZ. 

Co dělat při průjmu? 

Při vyšších teplotách se mohou potraviny snáze zkazit a vás po jejich pozření čeká bolest břicha, zvracení a průjem. Obezřetní byste měli být především u drůbežího masa, které je ke kažení více náchylné. „Doporučuji nejíst potraviny, u kterých si nejsme úplně jisti jejich původem, skladováním nebo úpravou,“ radí doktor Štolfa. Opatrně je třeba zacházet hlavně s kuřecím masem, to musí být vždy tepelně upraveno a syrové se nesmí dostat do kontaktu s potravinami, které se nebudou vařit – tedy zejména se zeleninou. 

Ledové osvěžení v podobě kopečku zmrzliny nebo nanuku ale lékař rozhodně nezakazuje, protože dokážou v parném létě příjemně zchladit. V nadměrném množství ale mohou působit podle MUDr. Štolfy naprosto opačně: „Vyšší příjem zmražené vody se sacharidy ve zmrzlinách může narušit naši termoregulaci a snadněji pak podlehneme třeba úžehu.“

Pokud už něco špatného sníte a potýkáte se se zvracením, které následují průjmy, měli byste sáhnout po černém čaji nebo nápoji s kofeinem. „Silný černý čaj nechte vychladit, oslaďte ho a studený po lžičkách užívejte na zklidnění žaludku. Pokud nemáte při ruce černý čaj, můžete ho nahradit chladným nápojem s kofeinem, ze kterého ale nechte vyprchat bublinky. Dietní omezení na 24 hodin jsou samozřejmostí,“ vysvětluje MUDr. Štolfa. V případě, že obtíže neustupují, je namístě vyhledat pomoc lékaře.

Letní angíny

Zatímco žaludku prospěje chladný, až ledový nápoj, škodit může horním cestám dýchacím. Nachlazení v létě přichází často také po prochlazení z klimatizace v autě nebo z mokrých plavek. Jak ho léčit? Zalézt do postele a napařovat dutiny ve vedru zvládne málokdo. Podle lékaře stačí, když nasadíte klidový režim, zvýšíte příjem tekutin a užijete léky na bázi paracetamolu. „Více než nachlazení jsou ale pro léto typické angíny, které doma léčit rozhodně nedoporučuji. Jakmile pociťujete nesnesitelnou bolest v krku, raději vyhledejte svého praktického lékaře, který vás vyšetří a určí vhodný způsob léčby. Neléčená angína způsobená mikrobem streptokokem může poškodit srdce, ledviny nebo klouby,” varuje MUDr. Štolfa.

Pozor na kvalitu vody

Mezi ty vůbec nejnepříjemnější letní potíže patří různé záněty močového měchýře, které mají tendence se vracet. Stačí průvan, prochlazení nebo koupání v bazénu a na problémy je zaděláno. Doktor Štolfa radí dbát na zvýšenou hygienu, dostatečně pít a nezůstávat v mokrých plavkách. 

Z bazénu nebo rybníka si ale nemusíte odnést pouze zánět močového měchýře. Zejména v období, kdy déle neprší, se v přírodních koupalištích zvyšuje podíl sinic a dalších mikroorganismů majících na svědomí různé úporné ekzémy a vyrážky. „Před koupáním v rybníku bychom se rozhodně neměli umývat sprchovým gelem a drhnout ručníkem. Takto ‚ošetřenou' kůži obnažíme před mikroorganismy přítomnými ve vodě tím, že jí vezmeme její přirozený ochranný filtr. Po koupání se vždy osprchujte a ošetřete kůži mastným krémem. Sinice a další bakterie na ní neulpí,“ doporučuje doktor Štolfa.

Autor: Marie Chmelíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.