Borelióza (Lymská borelióza) | Moje zdraví

Borelióza (Lymská borelióza)

Borelióza je bakteriální infekce, která byla poprvé popsána ve městě Lyme v USA.

Původcem infekce je bakterie Borrelia burgdorferi, kterou přenášejí klíšťata, při sání krve se bakterie dostane do krve napadeného člověka.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Klouby, kůže, nervový systém

Příznaky lymské boreliózy

Jako první z příznaků se objevuje červený kruh s bílým flíčkem uprostřed (erythema migrans) v místě, kde bylo infikované klíště přisáto. Tento flek má cca pět centimetrů v průměru a lze ho pozorovat i několik týdnů po kousnutí klíštětem. Uvádí se, že přibližně u poloviny případů se ale tento příznak objevit nemusí. Jak vypadá můžete vidět v galerii:

Během těchto dnů až týdnů se objevují horečka, bolest hlavy, bolesti svalů a kloubů a únava. Tyto příznaky však většinou postupně zase vymizí.

Po několika týdnech se asi u 60 % pacientů, kteří nebyli léčeni antibiotiky, objeví příznaky artritidy, tj. bolestivé a oteklé klouby, nejčastěji postiženým kloubem je koleno. Někdy pacient skončí v nemocnici s problémy s hybností a až tam se diagnostikuje lymská borelióza. Příznaky většinou do několika měsíců odezní, avšak zhruba u pětiny pacientů artritida trvá.

Lymská borelióza může též postihnout centrální nervový systém, lékaři v tomto případě hovoří o neuroborelióze. Může způsobit ztuhlý krk a velmi silné bolesti hlavy, záněty nervů, mozkomíšních plen a mozku (meningitida). Může napadnout i periferní nervový systém, to se projevuje například nedoslýchavostí, poruchami vidění nebo závratěmi. Příznaky neuroboreliózy jsou problémy s pamětí, deprese, ospalost během dne a bdělost v nočních hodinách, poruchy paměti a pozornosti.

Poruchy nervového systému se rozvíjejí až po mnoha týdnech, měsících i letech neléčené infekce. 

Srdeční potíže, jako jsou nepravidelný srdeční rytmus a zpomalení srdeční frekvence, mohou být provázeny závratěmi a dušností. Většinou dojde ke spontánnímu uzdravení.

V dalších stádiích neléčené nemoci může bakterie napadnout i kůži, což se projeví vyrážkou kdekoliv na těle. Dalšími komplikacemi provázejícími toto onemocnění jsou zánět očí, hepatitida a velmi silná únava.

Inkubační doba bývá 2–32 dnů, ale může být i několik měsíců.

Léčba lymské boreliózy

Nemoc se léčí antibiotiky. Pokud je nemoc rozpoznána včas, je léčba velmi úspěšná. Nejčastěji se léčí penicilinem, pokud má pacient alergii nebo penicilin nezabírá, jsou indikovány tetracykliny, například doxycyklin. V závažných případech a při napadení srdce pacienti dostávají kortikoidy a nebo dočasný kardiostimulátor. Napadne-li nemoc větší část těla, může být léčena v nemocnici, pomocí infuzí.

Léky

Léčí se antibiotiky (například penicilin, doxycyklin).

Bylinky

Pomáhají tinktury z pupenů topolu, jalovce a břízy. Jako regenerace a očista organismu se také doporučují černý rybíz a pupeny z borovice.

Homeopatika

O užití homeopatik se poraďte s lékařem nebo zkušeným homeopatem.

Lymphomyosot - čistí lymfu a zbavuje tělo patogenů a jejich metabolitů.
Nux vomica -  čistí mezibuněčné prostory a celkově detoxikuje organismus. 
Engystol - pro podporu imunity, brání infekcím a je účinný jako prevence.

Inkubační doba

Od dvou dnů do několika měsíců

Délka léčby

7 - 21 dníČím časnější léčba, tím kratší trvání
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Vyšetření

Lékař si prohlédne skvrnu po klíštěti, zjistí příznaky nemoci, nařídí odběr krve a nasadí antibiotika. Pokud je to již dlouho po přisátí klíštěte nebo skvrna chybí, lékař diagnostikuje nemoc podle jiných symptomů (nadměrná únava, bolest kloubů). Diagnóza se vždy potvrdí nebo vyvrátí laboratorními testy ze vzorku krve. Ty ovšem odhalí nemoc nejdříve 6 týdnů po nákaze. Pokud má ale lékař důvodné podezření na boreliózu, nasadí antibiotika dříve, protože čím dříve je pacient začne brát, tím lépe zabírají.

Očkování

Pro lidi v Evropě neexistuje. V USA jsou dostupné vakcíny, ale na jiného původce této nemoci, který se v Evropě nevyskytuje.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Možné komplikace 

Komplikací boreliózy můžou být meningitida, hepatitida, zánět očí. Trvalým následkem může být snížení hybnosti a ochrnutí.

Prevence

Vyhýbat se kontaktu s klíštětem, když se přisaje, co nejrychleji jej odstranit a ránu vydezinfikovat.

Kdy jít k lékaři

Lékaře vyhledejte při výskytu červené skvrny s bílým středem po kousnutí klíštětem, při nadměrné únavě, bolesti kloubů, hlavy.

Jak se chránit před klíšťaty?VIDEO 

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.