Borelióza | Jak vypadají příznaky a typický flek? | Moje zdraví

Borelióza (Lymská borelióza)

Lymská borelióza je bakteriální infekce, vyvolaná bakteriemi Borrelia burgdorferi. Do organismu člověka mohou proniknout po přisátí klíštětem z jeho trávicího traktu. Virus se projeví téměř u poloviny případů. Jak poznat typickou skvrnu, jak se léčí a hrozí nakaženému trvalé následky?

Lymská borelióza - Lymeská borelióza

V povědomí lékařů je lymská borelióza známá od 70. let, kdy byly ve městě Lyma v americkém Connecticticatu tyto bakterie prokázány v lidské krvi ve spojitosti s infikovaným klíštětem.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Klouby, kůže, nervový systém

Video se připravuje ...
Lymská borelióza: Jak ji bezpečně poznat, proč jít k lékaři a má smysl rozbor klíštěte?VIDEO 

Přenos boreliózy

Klíště přenáší na člověka nebezpečné bakterie, které nasálo u jiného zvířete, zejména jsou to hlodavci a ptáci. Nákaza člověka je možná jen skrze infikované klíště, u ostatního hmyzu zatím tato možnost nebyla prokázána. Přenos infekce mezi lidmi není možný.

Klíšťová borelióza

V naší republice patří borelioza k nejrozšířenějším onemocněním přenášeným přisátými klíšťaty, jichž schopností je infikace borelií ve velmi krátké době, a to už do 24 hodin. Inkubační doba však může trvat až několik měsíců. Klíšťata se vyskytují v přírodě, především v travinách, křoví a listnatých lesích, proto nejvíce ohrožení jsou lidé často se pohybující na těchto místech.

Borelióza od komára

Boreliózu přenášejí klíšťata. Přenos nemoci od komára zřejmě není možný. Samotný původce boreliózy totiž není schopný dlouhodobě přežít v těle komára. K přenosu infekce je navíc potřeba poměrně dlouhá doba, komár se k lidskému tělu ale přisává jen na pár okamžiků. 

Borelióza od muchničky

V případě muchničky platí to samé. Infekce v těle muchniček, ovádů a dalšího bodavého hmyzu sice není vyloučená, ale přenos na člověka ho kvůli krátké době přisátí nejspíš není možný.

Borelióza - příznaky

Obvyklým a typickým příznakem za několik dnů nebo týdnů po kousnutí klíštětem je pomalu se šířící kruhové zarudnutí kůže většinou s ohraničeným lemem a vybledlým kolečkem uprostřed v místě přisátí klíštěte. Tato zánětlivá skvrna je více jak 5 cm veliká, nebolí, ale svědí, je citlivá na dotek a teplejší než kůže v okolí fleku.

 

 

Další informace o projevech boreliózy najdete zde.
O tom, kde číhají nakažená klíšťata, čtěte zde.

Inkubační doba boreliózy

Inkubační doba boreliózy je různá, může trvat 2 dny, ale i několik měsíců.

Inkubační doba

Od dvou dnů do několika měsíců

Délka léčby

7 - 21 dníČím časnější léčba, tím kratší trvání
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Stadia boreliózy

Časné lokalizované stadium

Infikovaný pacient má příznaky jako při klasické chřipce. Obvykle boreliózu provází teplota, bolest hlavy nebo bolesti kloubů.

Časné generalizované stadium

Následné stadium je u každého jedince odlišné. Borelie napadají vazivové struktury a kolagenní vlákna a tím se ve tkáni vytváří zánět a dochází k degenerativním změnám kloubů a orgánů.

Chronické stadium

Posledním stádiem infekce jsou většinou revmatické stavy, artritida a poruchy nervového systému (neuroborelióza) jako například potíže s pamětí, soustředěním, spánkem, dále pak silná únava, ospalost, deprese, závratě a další podobné problémy.

Následky lymské boreliózy

Onemocnění lymskou boreliózou může mít až celoživotní následky s chronickými problémy. Především se jedná o postižení kloubů, omezení hybnosti až úplné ochrnutí. U některých pacientů vyvolá meningitidu, hepatitidu, potíže s očima, srdcem a objeví se přetrvávající skvrny nebo vyrážka na kůži.

Obrna lícního nervu u boreliózy

Jedním z projevů neuroboreliózy může být i tzv. paréza lícního nervu. Člověk má pokleslý ústní koutek a spodní víčko na jedné straně obličeje.

Diagnostika boreliózy

Kdy vyhledat lékaře? Pokud objevíte na svém těle podezřelou zarudlou skvrnu s bílým středem, jste neúměrně unavení, bolí vás bezdůvodně klouby, hlava, případně máte problémy se soustředěním nebo dokonce závratě, okamžitě vyhledejte svého praktického lékaře. Borelióza jako multisystémové onemocnění má značně variabilní příznaky, které mohou znamenat i řadu jiných onemocnění. Z tohoto důvodu je ošetřujícímu lékaři znesnadněn diagnostický proces, který vychází z kombinace výsledků laboratorních testů na boreliózu a klinických projevů pacienta.

Test na boreliózu

V případě typického projevu boreliózy, tedy zarudlého fleku v místě přisátí klíštěte, je nutné co nejrychleji zjistit, zda nebylo infikované. Klinické vyšetření vede praktický lékař. Lymská borelióza se však může šířit i bez tohoto typického příznaku. Pak je nutný laboratorní test na boreliózu, který se provádí z odebrané krve přidáním reakčního činidla. Jenže tento test je možné provést až po třech až šesti týdnech od přisátí, kdy se začnou tvořit protilátky.

Léčba boreliózy

Pokud je borelióza rozpoznána včas, je velká naděje na úplné uzdravení. Nemoc má několik však několik stádií. V první fázi lékař pacientovi po důkladném vyšetření, prohlédnutí skvrny na kůži, popř. jiných příznacích, odběru krve a testu na boreliózu naordinuje většinou třítýdenní léčbu antibiotiky, nejčastěji je podáván penicilin nebo v případě alergie na něj tetracyklin. U převážné většiny lidí tato léčba zabere. U závažnějších nebo neléčených případů bakterie mohou napadnout srdce nebo jiný důležitý orgán a pak je nutná léčba nejen antibiotiky, ale také kortikoidy, infuzemi a někdy je potřeba pacienta napojit na kardiostimulátor. V dalších případných fázích, kdy už borelie napadnou imunitní systém a větší část těla je nutná dlouhodobá hospitalizace v nemocnici kde jsou dále podávána antibiotika, ale nitrožilně čtyři až osm týdnů. Tím se u většiny postižených bakterie zlikvidují, ale bohužel i po letech se mohou projevit různé příznaky nemoci a potíže v místech, kde proběhlo napadení boreliemi.

Přechozená borelióza

Následkem neléčené lymské boreliózy je také napadení centrálního nervového systému tzv. neuroborelióza, která může způsobit ztuhlý krk, velmi silné bolesti hlavy, záněty nervů, mozkomíšních plen a mozku (meningitidu). Dále pak může napadnout i periferní nervový systém, což se projevuje například nedoslýchavostí, poruchami vidění nebo závratěmi. Příznaky neuroboreliózy jsou problémy s pamětí, deprese, ospalost ve dne a bdělost v noci, poruchy paměti a pozornosti. Poruchy nervového systému se mohou rozvíjet po dobu několika měsíců, ale i let neléčené infekce. Lékaři uvádějí také problémy se srdcem jako jsou nepravidelný srdeční rytmus a zpomalení srdeční frekvence což může způsobit závratě a dušnost. U většiny případů časem dochází k samovolnému uzdravení. Kůže je také pro neléčeného pacienta v dalších fázích nemoci zdrojem napadení boreliemi, mohou se objevit skvrny nebo vyrážka kdekoliv na těle a v neposlední řadě nejsou výjimkou ani záněty očí, hepatitida a velmi silná únava.

Příznaky chronické boreliózy

Správně určenou diagnózou a včasnou cílenou léčbou boreliózy se může předejít mnohým zdravotním komplikacím a rizikům. Neléčené přetrvávající potíže mohou dojít až do chronické fáze, která téměř 60 % takto postižených vyřadí z plnohodnotného života. U těchto pacientů se objevují příznaky artritidy, tj. bolestivé a oteklé klouby kdy nejčastěji postiženým kloubem je koleno. V některých případech dojde až ke ztrátě hybnosti a je nutná hospitalizace v nemocnici. Až tam lékař diagnostikuje lymskou boreliózu. Do několika měsíců po léčbě většinou příznaky odezní, ale artritida může nadále trvat. U onemocnění boreliózou je riziko vývoje až do chronického stavu a opětovné příznaky nemoci mohou trvat týdny i měsíce.

Očkování proti borelióze

Borelií je nespočet typů a doposud není k dispozici vakcína pro očkování, která by byla na zničení všech existujících účinná. V USA se lidé očkují, ale jedná se o jiného původce nemoci, který se v Evropě nevyskytuje.

Borelióza v těhotenství

Těhotná žena by měla být před nakažením boreliózou obzvlášť obezřetná, ač se z člověka na člověka borelie nepřenesou, z matky na nenarozené dítě je to možné. V tomto případě se jedná o velmi závažnou komplikaci těhotenství a je nutná co nejrychlejší konzultace s odborným lékařem. Další informace o borelióze v těhotenství čtěte zde.

Borelióza u dětí

Na denním rozvrhu dětí je pobyt v přírodě a tím se zvyšuje riziko boreliové infekce. Pro úspěšné zvládnutí léčby a správnou diagnostiku je důležitý matčin anamnestický údaj o místě, kde a jak bylo klíště odstraněno a jaký byl celkový stav dítěte do chvíle, než navštívilo lékaře. U dětí se více vyskytují mnohočetné nebo častěji se objevující zduřené flíčky nebo jiné kožní projevy, také je častá obrna lícního nervu, dítě je plačtivé, unavené, nesoustředěné a stěžuje si na bolest celého těla. V případě, že má dítě už větší červený flek, jedná se pravděpodobně o druhou fázi infekce, a tedy včasný transport k lékaři zde hraje důležitou roli. Pokud vám lékař doporučí čekat na protilátky z krve, důrazně trvejte na okamžitém nasazení antibiotik. Pro dítě může každé prodlení znamenat velmi vážné další komplikace a čím déle bude virus v dětském organismu, tím delší bude doba léčby antibiotiky. U malého dítěte rozhodně první příznaky nikdy nepodceňujte a nenechejte se v pediatrické ordinaci odbýt tím, že příznaky jsou jiným důvodem.

Borelióza u psa

U psů je někdy velmi těžké v jeho srsti přisáté klíště objevit a pokud už nasáté samo odpadne, zarudlý flek už nevidíme vůbec. Už během několika hodin po přisátí se v organismu psa může rozvinout rozsáhlá infekce, během několika týdnů bakterie napadnou tkáně a především klouby, které postupem času začnou otékat a bolet, pes začne viditelně kulhat, může mít i křeče, nechuť k jídlu, je apatický, agresivní a chová se jinak než obvykle. U psa může lymská borelióza bohužel způsobit i smrt. Vzhledem k tomu, že příznaky nemusí vždy ukazovat na infekci borelií se v první fázi může nemoc přehlédnout. Včasná diagnóza veterinářem a následná léčba je tedy, jako u člověka velmi důležitá. I u psa je dobré myslet na prevenci a formou vhodného antiparazitika jako je obojek, kapky nebo polykací prášky proti klíšťatům ho chránit. Další informace o borelióze u zvířat čtěte zde.

Prevence před boreliózou

Proti nákaze boreliózou je prevence velmi důležitá. Na cesty do přírody by se mělo chodit s dlouhými rukávy a nohavicemi a používat dostupné repelenty. Po návratu domů, pokud možno se ihned osprchovat a celé tělo prohlédnout, zda na některé části těla není klíště přisáté. Další informace o tom, jak se bránit borelióze, najdete zde. Pokud se najde přisáté klíště, je nutné ho co nejdříve odstranit nejlépe obyčejnou nebo v lékárně přímo k tomuto účelu zakoupenou pinzetou. Vyhněte se kontaktu s klíštětem holýma rukama. Místo důkladně vydezinfikujte dezinfekcí nebo jakýmkoli alkoholem a klíště uchopte tak, aby se pokud možno neutrhla jeho hlavička. Pomalu a kývavým pohybem klíště odstraňte. Potom opět místo vydezinfikujte. Podrobný návod na to, jak odstranit klíště, najdete zde.

Borelióza vs. encefalitida

Borelióza je jiná nemoc než klíšťová encefalitida. Společným rysem je klíště jako přenašeč. Oproti encefalitidě je možné boreliózou se nakazit opakovaně, a to i velmi krátce po sobě. Obvyklá inkubační doba boreliózy je 2 - 30 dní. U encefalitidy je to 7 - 14 dní. Borelióza je bakteriální onemocnění, které se léčí antibiotiky. Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění. Onemocnění boreliózou v Česku se počítá ročně na tisíce, u encefalitidy jsou to spíše stovky případů za rok.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Autor: laš
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.