Cukrovka v době koronaviru: Riziko komplikací je vážné, nepodceňujte ho | Moje zdraví

Cukrovka v době koronaviru: Riziko komplikací je vážné, nepodceňujte ho

Cukrovka v době koronaviru: Riziko komplikací je vážné, nepodceňujte ho
Autor: istock.com
30. dubna 2020 • 06:00

Cukrovka neboli diabetes mellitus se řadí mezi nejrozšířenější choroby na světě, v Česku se jejich počet šplhá k hranici 900 tisíc. Díky pravidelným prohlídkám a spolupráci s lékaři však lze toto onemocnění dostat pod kontrolu – proto by neměli lidé s tímto onemocnění ztrácet kontakt se svým diabetologem ani v době epidemie koronaviru.

Diabetes je onemocnění, jehož průběh a projevy lze výrazně ovlivnit změnou životního stylu, léčbou a důslednou prevencí. Díky dodržování určitých zásad je možné preventivně zabránit komplikacím. „Klademe důraz na kvalitu a frekvenci edukací. Protože my i pacienti snáze děláme to, u čeho víme proč,“ říká MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka pražského diabetologického centra DIAvize. Proto jsou právě pravidelné prohlídky důležitou součástí léčby a diabetici by je neměli rušit či odkládat ani v době epidemie koronaviru.  Plánovaná prohlídka zároveň může odhalit závažný stav, který je zapotřebí zavčasu léčit.

Aktuální informace k výskytu koronaviru v Česku najdete zde.
Jak může koronavirus zkomplikovat astma, čtěte zde.

Nepodceňujte riziko

Protože diabetici patří k rizikové skupině onemocnění COVID-19, mnozí z nich se návštěvy lékaře obávají. Je však důležité si uvědomit, že vynecháním prohlídky se mohou vystavit riziku komplikací. Na následky onemocnění diabetem ročně zemře zhruba 5 milionů lidí. Neléčená nebo špatně léčená choroba totiž způsobuje celou řadu přidružených zdravotních komplikací: postižení cév, mrtvici, selhání jater, nefropatii (onemocnění ledvin) a neuropatii, tedy postižení nervů, obvykle v oblasti dolních končetin. Velmi často pacienty s cukrovkou postihuje také diabetická retinopatie, což je nezánětlivé onemocnění sítnice.

Vše o příznacích cukrovky čtěte zde.

„V DIAvizi děláme i telefonické kontroly pro pacienty, kteří se k prohlídce nemohou dostavit nebo jsou vysoce rizikoví. Často však i při této kontrole rizikových pacientů na dálku zjistíme, že je potřeba pacienta objednat na osobní vyšetření. Pokud je to skutečně zapotřebí, domluvíme se, kdy má přijít, abychom minimalizovali veškerá rizika. Hlavní problém ovšem tkví v tom, že pacienti kontroly i přesto odkládají, a pak může nastat situace, kdy neodhadnou či ‚bagatelizují‘ svůj stav a může dojít k závažným komplikacím,“ varuje MUDr. Klementová.

Lékařská zařízení jsou přetížená

Pokud se pacienti na pravidelnou kontrolu u diabetologa nedostaví a budou se spoléhat na to, že si ji nahradí později, mohou tvrdě narazit na nedostatek kapacit lékaře. „Problém je, že všichni pacienti čekají, až se zruší omezení, a pak chtějí vyrazit na kontrolu. Jenže takto uvažuje každý, takže následně nebudeme schopni vyhovět všem požadavkům o kontrolu kvůli přetížení. To si pacienti neuvědomují. Když zruší kontroly nyní, nezaručíme jim, že později budeme mít kapacitu my,“ poukazuje Klementová na problematiku odkládání naplánovaných prohlídek.

Informace o testech na koronavirus najdete zde.
Vše o koronaviru COVID-19 čtěte zde.

Jaká opatření by měli diabetici v době koronaviru dodržovat?

Strava
Úprava stravovacích návyků je základním stavebním kamenem léčby, na což by se nemělo zapomínat ani v současné situaci. Abyste minimalizovali návštěvy obchodů s potravinami, je vhodné si sestavit jídelníček na týden. Nejenže vám to pomůže lépe rozvrhnout jeho složení tak, aby bylo jídlo pestré a odpovídalo doporučení lékaře, ale zároveň vám usnadní plánování nákupu a omezíte tím zbytečné riziko nákazy v supermarketech.

Další informace k tématu najdete zde.

Dodržování léčby
Důležité je zejména udržování potřebné hladiny krevního cukru (jehož optimální hodnota je 5,5 mmol/l) a vyvarování se dramatických vzestupů a pádů této hodnoty. Dále je vhodné hlídat si cholesterol i krevní tlak. V tomto ohledu jsou proto podstatné právě pravidelné návštěvy diabetologa a konzultace s ním.

Zvýšená hygienická opatření 
Tato zásada platí pro všechny, lidé spadající do rizikových kategorií by na ně však měli dbát obzvlášť důsledně. Zásadní je: pečlivě si mýt a dezinfikovat ruce, nosit roušku, nedotýkat se tváře (zejména očí, nosu, úst), dodržovat odstup alespoň 2 metry od jiných lidí a omezit vycházení z domu na nezbytné minimum.

Více o prevenci koronaviru čtěte zde.

Pohyb
Ačkoliv možnosti pohybu jsou v době bezpečnostních opatření kvůli šíření koronaviru omezenější, neměli by na pravidelné hýbání se diabetici zanevřít – mohou vyrazit například na procházku do volné přírody anebo se věnovat joggingu, třeba i doma na běhacím pásu. Vždy je vhodné typ a frekvenci cvičení individuálně konzultovat s lékařem. „U pacientů s DM 2. typu je pohybová aktivita součástí léčebného plánu spolu s dietou a medikamentózní terapií. Pohybová aktivita pozitivně ovlivňuje inzulinovou rezistenci, obezitu a metabolický profil. Pacienti s DM 1. typu by měli před, v průběhu a po skončení pohybové aktivity provádět selfmonitoring glykémií z důvodu prevence akutních komplikací hypo/hyperglykémie),“ radí MUDr. Klementová.

 

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.