Nejčastější příznaky cukrovky | Moje zdraví

Pět nejčastějších příznaků, které prozradí, že máte cukrovku. Na co si dát pozor?

8. července 2021 • 06:00

Mnoho lidí neví o tom, že má diabetes II. typu, dokud jim lékař nezměří hladiny glukózy v krvi. Prozradíme vám, kdy zpozornět a zmíněný test si u lékaře vyžádat. Přečtěte si pět nejčastějších příznaků cukrovky, které neznáte.

Redakce časopisu a webu Moje zdraví se spojily, aby společně podpořily projekt Chraň se na podporu prevence některých závažných onemocnění, která v době koronavirové pandemie zapomínáme hlídat. Projekt vznikl ve spolupráci s iniciativou Loono (www.loono.cz). Ta sdružuje tým mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů, kterým záleží na tom, aby se lidé více zajímali o prevenci. V červenci a srpnu vám přinášíme články o rizicích obezity a cukrovky.

Každý osmý člověk v Česku má cukrovkuVIDEO 

Že je cukrovka neboli diabetes nemoc z přemíry konzumace sladkého, si už dnes nemyslí snad ani největší zdravotnický laik. Víme, že cukrovka II. typu hodně souvisí s životním stylem a stravováním. Oproti tomu cukrovka I. typu bývá vrozená. Cukrovka se začíná rozvíjet pomalu a nenápadně, a dokud člověk nezačne mít silné příznaky, jako jsou časté močení, pocit žízně a nadváha, nemusí o svém onemocnění vědět. Některé příznaky byste ale neměli podceňovat. Které to jsou?

Paradentóza

Podle výzkumu uveřejněném v časopise BMJ Open Diabetes Research & Care lidé s onemocněním dásní, jako je paradentóza, mají vyšší výskyt diabetu 2. typu.

„Spojení mezi onemocněním dásní a cukrovkou není nic nového,“ říká MUDr. Ronald Tamler, ředitel Mount Sinai Clinical Diabetes Institute. A vysvětluje: „Je to spojení oběma směry – lidé s cukrovkou 2. typu mají častěji paradentózu a lidé s paradentózou mají častěji cukrovku 2. typu. Zánět v dásni, který paradentózu způsobuje, vzniká totiž ze stejných důvodů jako vysoké hladiny cukrů v krvi, které způsobují diabetes.“

Podivné pocity v nohou

Asi 10 až 20 procent lidí, kterým byl diagnostikován diabetes, už mělo nějaké poškození nervů související s onemocněním. V časných stádiích to může být sotva znatelné, ale projevuje se to jako zvláštní brnění v nohách, ztráta citlivosti a zhoršená koordinace a rovnováha.

Samozřejmě, že tyto pocity mohou být i příznakem jiné nemoci, jako je například roztroušená skleróza nebo banálnější třeba přílišné nošení vysokých podpatků, je však dobré se o nich zmínit před svým lékařem a případnou nemoc nezanedbat. Poškození nervů totiž může postupovat a být trvalé.

Poškození nebo ztráta sluchu a zraku

Zvýšené hladiny cukru v krvi mohou poškodit sítnici a způsobit kolísání množství kapaliny kolem bulvy oka, takže můžete vidět hůř nebo rozmazaně. Jakmile se hladina cukru v krvi vrátí k normálu, zrak je obvykle obnoven. Pokud však neléčíte cukrovku příliš dlouho, poškození zraku může být trvalé.

Stejně tak vysoká hladina cukru v krvi může také ovlivnit nervové buňky v uchu a způsobit zhoršení sluchu. „Je to něco, o čem většina lidí a dokonce ani lékařů neví, ale zkušený lékař na ORL by měl hledat souvislosti,“ říká doktor Tamler.

Změna zbarvení kůže

„Dlouho předtím, než vám lékař diagnostikuje diabetes, si můžete všimnout tmavého zabarvení na zadní straně krku,“ říká doktor Tamler. Tento jev se nazývá akantóza a je to obvykle známka inzulinové rezistence – ztráty citlivosti na hormon, který tělo používá k regulaci glukózy v krvi.

Ve vzácných případech může být akantóza také způsobena cystou na vaječníku nebo hormonálními poruchami štítné žlázy či rakovinou. Může ji vyvolat i užívání antikoncepčních pilulek a kortikosteroidů.

Odbornice na výživu Karolína Hlavatá radí pacientům s cukrovkou, jakým potravinám dávat přednostVIDEO 

Zvýšená potřeba spánku

Lidé, u kterých byla později objevena cukrovka, měli přes den zvýšenou potřebu spánku, to znamená, že spali více než hodinu i ve dne. Dát si „dvacet“ během odpolední siesty samozřejmě automaticky neznamená, že máte cukrovku, ale zvýšená potřeba spánku a například i s tím spojená deprese či spánková apnoe jsou hodnoceny jako jedny z příznaků diabetu.

Potraviny, které pomohou snížit hladinu cukru v krviVIDEO 

Podrobné informace o cukrovce si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Moje zdraví, které koupíte na stáncích. Předplatné pořídíte z pohodlí vašeho domova na www.ikiosek.cz/mojezdravi nebo přes predplatne.cnc@cpost.cz.

Červencová/srpnová obálka časopisu Moje zdraví • Autor: CNC

MUDr. Martina Čermáková, garant odborného obsahu Loono je součástí týmu neziskové organizace Loono už pátým rokem a má na starosti odborný obsah. Již dva roky se stará o pacienty ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové  – aktuálně na Oddělení urgentní medicíny. Co dělat pro prevenci, vám pravidelně připomíná i nezisková organizace Loono. O týmu mladých lékařů, studentů lékařských fakult a dalších profesionálů, kteří se aktivně zapojují do osvěty o prevenci, se více dozvíte na www.loono.cz nebo na sociálních sítích @loono.cz. Jejich činnost můžete podpořit prostřednictvím portálu Darujme.cz.

MUDr. Martina Čermáková je garantem odborného obsahu Loono • Autor: CNC

Autor: Kateřina Erbsová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.