Má cenu nosit roušku? Ano, ale správně dezinfikovanou | Moje zdraví

Koronavirus a roušky: Má smysl je nosit, ale jedině dezinfikované

Koronavirus a roušky: Má smysl je nosit, ale jedině dezinfikované
Autor: istock.com
4. dubna 2020 • 06:00

Světová zdravotnická organizace vydala stanovisko o nevhodnosti nošení roušek lidmi, kteří nejsou nakažení koronavirem. Pokud ale o roušku správně pečujete a správně s ní manipulujete, je její nošení zcela bezpečné a v boji proti šíření viru účinné. Víte, jak s ní správně zacházet?

Jak si můžete poslechnout ve videu, v první řadě je potřeba rozlišit, jakou roušku proti koronaviru nosíte. „Pokud je jednorázová, které nosí personál v nemocnicích, měla by sloužit jen na jedno použití – poté je třeba ji opatrně vyhodit do kontaminovaného odpadu,“ říká Martin Havlík z webu okoronaviru.cz. Roušky, které si ušijete sami, by měly být ideálně bavlněné a můžete je nosit opakovaně. Pak je ale podle Havlíka potřeba se o ně starat, to znamená pravidelně sterilizovat, jinak jejich nošení ztrácí smysl.

Vše o koronaviru v Česku čtěte zde.
Graf vývoje koronaviru v Česku najdete zde.
Graf vývoje nákazy ve světě najdete zde.

Sterilizace je nezbytná

„Šitou roušku je nutné po každém použití vyvařit, tedy ponořit do vroucí vody alespoň na pět minut a pak ji v ní nechat vystydnout,“ radí Havlík na videu pořadu Na vlastní otvor. V něm doporučuje také použít výparník na knedlíky – stačí, když roušku necháte v páře 10 až 15 minut. „Pokud chcete být extra poctiví, můžete roušku vyvařit v papiňáku, kde je větší tlak a o 20 až 30 °C vyšší teplota,“ říká Havlík. Velmi důležité je, abychom roušku nikdy nezahřívali nasucho. Sterilizuje ji totiž nejen teplo, ale především pára, a navíc by při takovém zacházení mohla vzplanout.

Další návody na to, jak si ušít roušku, čtěte zde.
O tom, jak je to s nošením roušek u dětí, čtěte zde.

Jak zdůrazňuje Havlík, musíme mít také na paměti, že oba typy roušek přestávají už po několika hodinách nošení plnit svůj účel – tedy chránit organismus (nejen) před koronavirem. A nejen to. Jakmile pod vlivem dlouhodobého dýchání zvlhnou, přestávají být funkční, ale také se v nich tvoří semeniště pro další škodlivé bakterie a plísně.

Chraňte oči i ruce

Kromě ochrany dýchacích cest bychom měli myslet také na své oči. Odborníci proto doporučují, abychom nosili brýle. Jak říká Havlík: „Všechno je lepší než nic.“ Brýle tedy nemusí přiléhat k okolí očí tak těsně jako rouška na tvář, postačí i nošení slunečních brýlí. „Pokud jsme v prostředí, kde viry létají, tak obyčejné brýle nás ochrání jen proti kapénkám, které míří přímo na naše oči. Pokud je ve vzduchu nějaký vznos bakterií, tak tam už příliš nepomohou, ale do jisté míry fungovat stále mohou,“ vysvětluje Havlík.

O dalším důležitém opatření pro vaše oči čtěte zde.

A jak je to s nošením rukavic? Pokožka na rukou je naštěstí dostatečně silná na to, aby skrz ni nepronikly nežádoucí bakterie. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se rukama dotýkáme tváře, očí, úst a podobně. Rukavice je proto dobré používat, když manipulujeme s potravinami nebo léky.

O nemocích, které můžeme chytit z nemytých rukou, čtěte zde.
Návod na to, jak si správně mýt ruce, najdete zde.

Více informací o dezinfekci jak roušek, tak rukou se dozvíte na stránkách www.okoronaviru.cz.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.