Co jíst při diabetu? Jak zhubnout a cvičit při cukrovce? | Moje zdraví

Diabezita: Hubnutí je nejlepší zbraní proti cukrovce

Diabezita: Hubnutí je nejlepší zbraní proti cukrovce
Podle odborníků je k udržení stabilizované hladiny glykemie optimální rozdělit si jídlo do 5–6 denních dávek • Autor: istockphoto.com
12. ledna 2018 • 10:00

Od diabetu 2. typu k obezitě je velmi blízko. Vztah funguje i v opačném gardu. Dá se z takového bludného kruhu „diabezity“ nalézt cesta ven? Ano, dá.

Pojem „diabezita“ spatřil světlo světa teprve v 21. století. Vychází ze skutečnosti, že velká část obézních lidí trpí zároveň diabetem. Souvislost je oboustranná - až 90 % pacientů s diabetem 2. typu má nadváhu nebo jsou obézní. A riziko onemocnění cukrovkou 2. typu stoupá úměrně s rostoucí hmotností. Je-li váš body mass index (BMI) 27, riziko vzniku cukrovky je u vás 3x vyšší. A pokud jste dosáhli BMI 35 a více, zvyšuje se i temná vyhlídka, že se projíte k diabetu, dokonce 93x! Hrozivá statistika, že? 

Oproti těmto číslům však můžeme postavit i ta s pozitivnějším nábojem. Výsledky řady na sobě nezávislých studií dnes ukazují, že již poměrně nevelká redukce hmotnosti (o 5-10 %) a její následné udržení vedou ke snížení výskytu cukrovky až o 50 procent.

Co jíst jako prevenci proti cukrovce?

Co se týče zdravé životosprávy, mezi dietou diabetika a zdravého člověka není příliš významný rozdíl. „V současné době již striktně nemluvíme o diabetické dietě, ale o racionální stravě. Doporučení pro prevenci a léčbu ostatních civilizačních onemocnění, například srdečně-cévních, se v podstatě neliší,“ upozorňuje internistka MUDr. Marie Skalská z Pro Fit Institutu. Jak se tedy zařídit, jak uzpůsobit svůj život, když se vám podařilo dosáhnout snížení váhy a přejete si, aby to tak zůstalo?


Zcela zásadní je udržet na stabilní hladině množství tuků. „Především je dobré vyvarovat se těch tuků, které na první pohled ,nejsou vidět‘ a které jíme v tučných masech, uzeninách, tučných sýrech a dalších mléčných výrobcích,“ vyjmenovává lékařka. 

Na tapetě jsou samozřejmě rovněž cukry. Na jejich omezení se sice neklade takový důraz jako v minulosti, dnes ale odborníci doporučují konzumovat spíše sacharidy společně s vyšším podílem vlákniny. Vláknina snižuje glykemický index (GI) potravin. „GI určuje, jak dalece konzumace dané potraviny vychyluje hladinu cukru - pro diabetiky je velice důležité, aby právě z tohoto důvodu dali přednost potravinám s nízkým GI, které zajistí pocit sytosti po delší dobu,“ vysvětluje MUDr. Skalská.

Jezte pravidelně

Pravidelnost v jídle je rovněž důležitá. U obézních lidí pravděpodobně dochází k přetížení přirozeného skladiště tuků (tukových buněk). Tyto přeplněné tukové buňky začnou dlouhodobě zvýšeně uvolňovat tuky do krevního oběhu. Tuky se pak ukládají mimo svá obvyklá skladiště, a to do jater, svalů, slinivky, a začnou ovlivňovat působení inzulinu.
Abyste předešli komplikacím spojeným s diabezitou, měli byste zachovávat několik zásadních pravidel. V první řadě se ze všech sil snažte zabránit vzniku obezity. Pokud sami nevíte, jak na to, a potřebujete odbornou pomoc, navštivte svého praktického lékaře, diabetologa či internistu, kteří vám poradí. Snižte příjem živočišných tuků a transmastných kyselin. Obloukem se vyhýbejte druhotně zpracovanému masu - uzeniny, paštiky, sekanou, hamburgery nechte v regálech.

Výsledky studií prokázaly, že u diabetu 2. typu je fyzická aktivita klíčová, podle některých dokonce významnější než dieta. Jaký druh pohybu je doporučován? Například turistika, chůze, vytrvalostní běh, kondiční aerobní cvičení, jízda na kole, plavání, lyžování, tenis, tanec. Pozor na adrenalinové sporty nebo potápění, pro diabetika jsou rizikové z důvodu možné hypoglykemie a rychlého vyčerpání.

Problémy při cvičení u diabetiků

„Zvýšenou pozornost je třeba zachovávat také u starších osob, u nichž se mohou objevit nežádoucí reakce na cvičení - stavy slabosti, pocity na omdlení, bolesti, pálení na hrudi, pocení či třes, v závažnějším případě může dojít až k bezvědomí,“ upozorňuje lékařka.

Podle jejích slov je dobré mít u sebe něco sladkého - banán, kousek pečiva, džus. I při „hýbání se“ byste jako diabetici měli zachovávat určitá pravidla. Na pravidelnou aktivitu si zvyknete rychle, tím spíš, že nemusí jít o nějakou nadměrnou námahu, stačí i pravidelná chůze. Pohyb přizpůsobte svým individuálním potřebám. Během něj doplňujte tekutiny. Věnujte pozornost vhodné obuvi, případné puchýře a oděrky ošetřujte hned a s dostatečnou péčí! A nakonec - než se do toho doopravdy pustíte, konzultujte vhodné možnosti se svým diabetologem nebo jiným odborníkem. 


Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.