Tularémie
Tularémie je závažné akutní infekční onemocnění, jejímž původcem je bakterie přenesená na člověka z infikovaného zvířete. Nejčastěji jsou to zajíci, proto se lidově této nemoci říká „zaječí nemoc“, ale také hlodavci a jiní volně žijící živočichové.
Přenašečem tularémie ze zvířat mohou být především klíšťata, ovádi nebo komáři, dále pak se bakterie nachází ve výkalech zvířat a mršinách, které mohou kontaminovat zeminu, trávu i seno. Dochází tak k vdechnutí infikovaného prachu. K nákaze často dochází i prostřednictvím kontaminovaných předmětů, nápojů a potravin. Inkubační doba je zpravidla 2 až 10 dnů.
Přenos tularémie mezi lidmi není znám.
Příznaky
Příznaky tularémie jsou závislé na tom, jakým způsobem se člověk nakazil. Může to být zevní, vnitřní nebo generalizovaná forma.
Nejčastějšími příznaky jsou:
- horečka
- celková slabost a bolestí zad a končetin
- náhlý třes
- nevolnost
- zvracení
- únava
- zarudnutí kůže v místě vniku infekce
- zduření mízních uzlin
- zápal plic
Léčba
Lékaři ke správné diagnostice pomůže určení charakteristiky onemocnění. Tularémie se dá poměrně dobře léčit aminoglykozidovými antibiotiky v kombinaci s tetracyklínem, pokud je diagnostikována včas. Zanedbané a rozsáhlejší hnisavé kožní poškození se musí často léčit i chirurgickým zákrokem. Na kožní vředy a záněty mízních uzlin se přikládají obklady.
Po vyléčení je člověk dlouhodobě až celoživotně imunní.
Léky
Na tularémii vám lékař předepíše dvojkombinaci antibiotik, nejčastěji streptomycin, tetracyklín, erytromycin a chloramfenicol. Na snížení horečky pak běžně dostupná antipyretika a na urputnou bolest hlavy kodein.
Bylinky
Jako podpůrnou léčbu při onemocnění tularémií můžete pít čaje z bylinek na pročištění krve například řebříček, svízel syřišťový, břízu, kopřivu nebo pýr plazivý.
Homeopatika
Homeopatickou léčbu berte jako doplňkovou a po poradě s vaším ošetřujícím lékařem.
Domácí léčba a babské rady
Každé infekční onemocnění potřebuje především klidový režim, hodně pít, spát a odpočívat.
Babička by vám nejspíše uvařila česnečku nebo cibulačku. Česnek, cibule, křen a zázvor jsou léty prověřené suroviny na každou infekční nemoc.
Obklady z heřmánku, měsíčku nebo přesličky přikládejte na postižené zarudlé místo v případě poranění, vředu nebo bodnutí hmyzem. Také je možné použít propolis, ale pozor na alergii.
Vyšetření
Tularémii lékař prokazatelně zjistí z krevních testů, popř. pozorováním příznaků nebo změn na kůži. Dále pak kultivačním vyšetřením, tj. průkaz původce z tkáně primárního vřídku nebo poranění, z mízní uzliny nebo vykašlaného hlenu.
V těhotenství
U těhotné ženy by mohla tularémie být velkou komplikací s možným poškozením plodu, a proto je třeba včas tuto situaci řešit s gynekologem, který určí další postup a případnou léčbu.
Možné komplikace
Komplikace při onemocnění tularémií nejsou v naší zemi tak časté, ale buďte opatrní, protože bakterie může napadnout v podstatě každý orgán v lidském těle. Nejčastější komplikací je krvavý průjem, endokarditida nebo meningitida. Při kombinaci s jinou nemocí nebo u méně imunních jedinců může dojít i selhání životně důležitých orgánů.
Postihuje
Projevuje se
Prevence
Při manipulaci s nakaženými nebo uhynulými zvířaty si chraňte ruce gumovými rukavicemi a obličej rouškou a brýlemi. Pokud chodíte často do přírody, používejte repelenty, do lesa noste vhodné oblečení s dlouhými kalhotami a rukávy. Jakékoli maso určené ke konzumaci jezte pouze dobře tepelně upravené.
Kdy jít k lékaři
Pokud jste přišli do styku s uhynulým zvířetem, popř. se poranili při stahování ulovených zvířat nebo vás štípl komár, klíště nebo jiný hmyz a necítíte se v dalších dnech dobře, máte zarudlou kůži v místě poranění nebo dokonce vysokou teplotu, pak okamžitě navštivte lékaře.