Borelióza a encefalitida: Poznáte rozdíl? | Moje zdraví

Nemoci přenášené klíšťaty si stále pleteme

16. dubna 2019 • 00:00
Prezentace klienta • 

V roce 2018 bylo nakažených klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou nejvíce osob za posledních 7 let. Konkrétně 712 nemocných klíšťovou encefalitidou a 4724 lymeskou borreliózou. Zatímco u borreliózy je možné využít jen nespecifické formy prevence přisátí klíštěte nebo jeho včasné odstranění, v případě klíšťové encefalitidy existuje možnost očkování. To však v České republice využívá jen 25 % populace, zatímco v sousedním Rakousku je to až 85 % a v Německu 43 %. Přitom v Německu se klíšťata vyskytují pouze na části území, tedy mnohem méně než u nás.

Skvrna se u lymeské borreliózy neobjeví vždy

Kolem klíšťové encefalitidy a lymeské borreliózy koluje mnoho nesprávných informací. Např. že při borrelióze se musí vždy objevit červená skvrna s vybledlým středem. Skvrna se objeví u většiny případů a zjednodušuje tak diagnózu, nemusí se však vytvořit u všech nakažených.

Klíšťata jsou i ve městech

Stejně tak neplatí, že klíšťata žijí pouze v lese. Naopak, za poslední období došlo k významnému rozšíření infikovaných klíšťat do blízkosti lidských obydlí a dnes už klíště obecné nacházíme i v městských parcích, na zahradách rodinných domů, u dětských hřišť nebo v další městské zeleni. Navíc si musíme uvědomit, že všechna ohniska nákazy neznáme a nikdy znát nebudeme, jelikož přenos klíšťat volně se pohybující zvěří a ptáky je mimo kontrolu člověka.

Nenechte si zkazit první jarní dny klíšťaty, která už začínají být aktivní. • Autor: iStock

Antibiotika klíšťovou encefalitidu nevyléčí

Mezi chybné přesvědčení patří i to, že k léčbě všech nemocí přenášených klíšťaty jsou k dispozici antibiotika. Ta pomáhají pouze v případě lymeské borreliózy, která je bakteriálního původu. Klíšťová encefalitida je oproti tomu způsobena viry, proti kterým medicína do dnešní doby nezná účinný lék. Proto je při léčbě možné pouze mírnit projevy nemoci, mezi které patří horečka, bolest, třes, zvracení, světloplachost a otok mozku. O to důležitější je prevence.

Očkování jako účinná forma prevence

očkováním proti klíšťové encefalitidě je možné začít kdykoli v průběhu roku. Zimní měsíce umožňují využít základní očkovací schéma, kdy se druhá dávka aplikuje 1–3 měsíce po první dávce (ochranný efekt se dostavuje 14 dní po ní) a třetí za dalších 5–12 měsíců později. Účinnost vakcíny není celoživotní, první přeočkování se doporučuje po třech letech a v dalším období pak po třech až pěti letech podle věku očkovaného a použité vakcíny. Pojišťovny na očkování, u něhož jedna dávka stojí cca 800 Kč, přispívají až do výše 1 500 Kč.

Očkování je účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě. • Autor: iStock

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě: FSME-IMMUN 0,5 ml a FSME-IMMUN 0,25 ml. Výdej léčivých přípravků (vakcín) je vázán na lékařský předpis. Vakcína FSME-IMMUN nechrání 100 % očkovaných. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci.

FSM-2019.01.062

 

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.