Jídla podporující imunitu: Co jíst, abyste se letos vyhnuli nachlazení? | Moje zdraví

Deset jídel, která vám pomohou ubránit se letos chřipce

 • Deset jídel, která vám pomohou ubránit se letos chřipce
  Autor: iStock.com
  10. října 2019 • 06:00

  S nástupem dětí do školy a s příchodem prvních chladných dní začne většina z nás řešit nachlazení, virózy a rýmy. Přesněji to, jak se jim letos vyhnout. Asi vás nepřekvapí, že ideální je začít už teď a rozhodně tím, co jíte. Které potraviny by se měly stát pravidelnou součástí vašeho jídelníčku, abyste přežili letos zimu bez chřipek?

  „Jídlo je základ,“ říká Jennifer Tanner, lékařka kliniky Kinetica Health Group v Torontu. „Když jíte špatně, nemají vaše buňky odpovědné za boj s bacily dostatek energie s infekcemi bojovat,“ vysvětluje. Odborník na imunologii William Boisvert z John A. Burns School of Medicine souhlasí. Podvýživa je podle něj jednou z největších příčin oslabené imunity. „Strava, která dlouhodobě postrádá základní složky, jako jsou bílkoviny a zdravý tuk, může významně narušit schopnost imunitního systému bojovat s infekcemi.“

  Dříve, než poběžíte do lékárny pro nějaké preparáty na zvýšení imunity, zkontrolujte svoji lednici a talíře. Vyvážená strava by měla být to první, na co se zaměřit. A ideálně teď, kdy ještě kolem nás není epidemie onemocnění virózou nebo kašlem. Které potraviny by tedy neměly ve vašem jídelníčku chybět a které jsou podle odborníků ty top?

  1. Mrkev

  Mrkev je bohatá na beta karoten a antioxidanty. Ty ničí volné radikály a posilují imunitní systém. Vitamín C zase ochrání před škodlivým působením bakterií a virů. Ideální je samozřejmě syrová, můžete ji vyzkoušet například v podobě sklenky šťávy nebo v salátu.

  Jinak samozřejmě mrkev vařte, lehce poduste nebo zapečte v troubě. Tím se sice sníží obsah vitamínu C, betakaroten ale zůstane. V našem těle se betakaroten přeměňuje na vitamín A, vitamín rozpustný v tucích. Nezapomeňte tedy v jídle s mrkví i na lžičku vhodného tuku.

  Co takhle vyzkoušet například mrkvový dort?

 • 2. Kefír

  Střevní mikrobiom si získává čím dál větší pozornost lékařů a právem. Z rovnováhy bakterií v našem střevě totiž vychází naše zdraví mnohem více, než se doposud myslelo. A imunita je na naše střevo přímo napojená – proto je důležité posilovat ty prospěšné bakterie správnou stravou. Jezte dostatek zakysaných výrobků – co takhle začít ráno třeba kefírem?

 • 3. Kapusta a další zelená zelenina

  Pokud si dáte ke každé porci jídla nějakou zeleninu, rozhodně nešlápnete vedle. Skvělou synergii látek podporujících imunitu obsahuje například kapusta. Podobně na tom je kedlubna, zelí, květák nebo brokolice. Jezte je čerstvé, vařené, jezte je co nejčastěji. A když mluvíme o zelí, jezte ho kysané, protože to je také jedno z nejlepších jídel, kterým podpoříte správné osazení vašich střev přátelskými bakteriemi.

 • 4. Vajíčka

  Dříve se mělo za to, že cholesterol ve vejcích pochází ze žloutků, a vědělo se, že vysoké hladiny LDL (špatného) cholesterolu v krvi jsou pro zdraví nebezpečné. Rozsáhlé výzkumy z posledních let ale ukázaly, že většinu cholesterolu v našem těle tvoří játra, a nepochází tedy ze stravy. Dnes odborníci tvrdí, že si klidně můžeme dopřát 1 až 2 vejce denně.

  Vejce v sobě totiž ukrývají řadu zdraví prospěšných látek. Například lutein a zeaxantin, které prospívají očím, dále pak cholin podporující správnou funkci mozku a nervů a vitamíny A, B a D. Favoritem je pak vitamín PP, který napomáhá regeneraci kůže, působí protizánětlivě a zvyšuje imunitu.

 • 5. Cereálie

  Imunitní systém funguje jako celek. Vaše tělo potřebuje kromě vitamínů a minerálů také kvalitní sacharidy a ty najdete v cereáliích. Nepředstavujte si ale krabici přeslazených snídaňových lupínků, tam si veškeré benefity „pokazíte“ nadměrnou konzumací cukru. Mnohem lepší službu vám udělají obilniny přírodní (třeba vločky), které si sami dochutíte v mléce třeba medem nebo v jogurtu ovocem. Také letos do jídelníčku zařaďte celozrnné pečivo nebo těstoviny a omezte to bílé.

 • 6. Kiwi

  Kiwi má až dvojnásobné množství vitamínu C oproti citrusům a jeden plod zajistí doporučenou denní dávku této důležité látky. Jak víme, vitamín C má protizánětlivý účinek a posiluje imunitní systém.

 • 7. Kuřecí vývar

  O tom, že kuřecí vývar postaví na nohy nejednoho nemocného, věděly už naše babičky. Je skvělým lékem proti zánětu a únavě a vědecky to potvrdila i studie vědců z University of Nebraska. Navíc obsahuje aminokyseliny, které ulevují od bolestí v krku a pomáhají odstranit hlen. Dost na to, aby si ho člověk od podzimu pravidelně dopřával.

 • 8. Mandle

  Mandle jsou bohaté na antioxidant vitamín E, zároveň obsahují ve slupkách látku, která je schopna povzbudit imunitní reakci organizmu.

 • 9. Dýňová semínka

  Dýňová semínka jsou bohatá na zinek a ten je skvělým spojencem v boji proti rýmě a nachlazení. Kromě toho dokáží aktivně bojovat proti stárnutí a mluví se o nich i v souvislosti s prevencí nádorových onemocnění. Zlepšují hojení ran, pomáhají upravovat spánkový cyklus a v neposlední řadě také redukovat stres.

 • 10. Losos

  Dostávali jste jako děti na posílení rybí tuk? Tučnější mořské ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny a ty jsou dalšími látkami, které podporují imunitní systém. Zároveň umí potlačovat zánětlivé procesy a snižovat výskyt příznaků alergie.

Autor: Pavla Skurovcová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.