Kiwi je skvělé při hubnutí i na pleť
Vypadá jako brambora, chutná trochu jako angrešt, a přitom pochází z Číny. Do povědomí se brzy zapsalo jako „vitaminová bomba“ a jeho příjemně nakyslá chuť nás provází hlavně každou zimu.
* Kiwi pochází z Číny, odkud se semínka této liány (aktinidie), která dokáže na jedné rostlině ročně vyprodukovat až 200 kilogramů plodů, donesla do Japonska a později na Nový Zéland. A právě tam dostalo kiwi svůj název. Pojmenovali ho po roztomilém malém místním opeřenci, který neumí létat.
* 1 gram kiwi obsahuje až 1 miligram vitaminu C, čímž se směle zařadilo mezi jeho oblíbené zdroje, kam tradičně patří citrusové plody. Na rozdíl od jiných druhů ovoce si jeho vysoký obsah umí uchovat i dlouho (až 6 měsíců) po sklizni. Denní poptávku po vitaminu C tedy stačí pokrýt jeden plod, který se obvykle rozkrojí napůl a dužnina (obsahující též vlákninu) se nabírá lžičkou.
* Pravidelná konzumace tohoto šťavnatého ovoce mimo jiné příznivě ovlivňuje i vysoký krevní tlak a je pro naše tělo prospěšná i z mnoha jiných důvodů. Zelená dužnina kiwi obsahuje velké množství luteinu, který se též řadí mezi antioxidanty a je důležitý pro ochranu oka.
* Kiwi podporuje látkovou výměnu, takže se doporučuje rovněž při hubnutí.
* V menší míře plody obsahují také draslík, vitamin E a jsou bohaté na některé bílkoviny, jež se používají ke změkčování masa. Ty ale na některé jedince můžou působit jako alergen. Kvůli změkčovacímu enzymu není dobré kiwi používat v dezertech a moučnících, které obsahují mléko nebo mléčné výrobky.
* Při konzumaci buďte opatrní. Jedná se o poměrně aromatické ovoce a u některých lidí může vyvolávat podráždění nebo přímo alergii. Pokud se tedy u vás po jeho snědení objevila vyrážka, měli jste dýchací nebo zažívací obtíže či jiné alergické projevy, hned ho ze své stravy vylučte. V kiwi bylo zjištěno 12 proteinů, na které osoby s alergií na něj reagují. V různých evropských zemích se za protein způsobující alergii na kiwi považuje actinidin.
* Poslouží vám také jako přírodní kosmetický prostředek. Maska z plodů kiwi prospívá hlavně mladé a mastné pleti a pomůže zlepšit stav dehydrované a slunečnímu záření vystavené pleti. Na pleť starší má hydratační a omlazovací účinek. Potlačí tvorbu vrásek a vypne kůži. Jak si ji připravit? Na dobře vyčištěný obličej, krk a dekolt si naskládejte jednotlivá kolečka kiwi. Nechejte působit asi 15 minut a pak omyjte vlažnou vodou.
* Při nákupu vybírejte zralé, nepříliš tvrdé, neotlačené a nerozměklé plody. Oloupejte je nebo jen ohlaďte jejich povrch kartáčem pod tekoucí vodou. Nejlepší jsou čerstvé nebo v ovocných salátech, ale dáváme je i do všech moučníků a dezertů. Skvělá je také zavařenina ze směsi kiwi a angreštu nebo hrušek. Kiwi lze i sušit.
Džem kiwi a banány
Potřebujeme: 500 g oloupaného kiwi nakrájeného na plátky, 250 g banánů pokrájených na tenká kolečka, asi 500 g želírovacího cukru a 2 lžíce rumu. Vše smícháme a vaříme asi 4 minuty.
Jablkový džem s kiwi
Na půl kg jablek potřebujeme: 4 kiwi, 5 hřebíčků, 200 g želírovacího cukru, 50 ml rumu a citronovou šťávu. Oloupaná a očištěná jablka bez jádřinců nakrájíme na kousky. Oloupeme kiwi a nakrájíme ho na kolečka. V hrnci smícháme nakrájená jablka, hřebíček, přilijeme čtvrt hrnku vody a vše vaříme doměkka. Nakonec přidáme zbytek přísad a ještě krátce povaříme.