Pravda a mýty o kortikosteroidech. Mohou ublížit, nebo ne? | Moje zdraví

Pravda a mýty o kortikosteroidech. Mohou ublížit, nebo ne?

Pravda a mýty o kortikosteroidech. Mohou ublížit, nebo ne?
Autor: istock.com
17. prosince 2020 • 06:00

Onemocnění dýchacích cest, jako je astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), zatěžuje každodenní život celé řady dospělých i dětí. Jedinými skutečně účinnými léky mohou v takovém případě být kortikosteroidy. Naše společnost je k nim ale stále velmi nedůvěřivá. Je to opravdu nezbytné?

Na astma, jehož příčinou je zánětlivá reakce v průduškové sliznici, nejlépe působí protizánětlivé kortikosteroidy. Pojďme se společně podívat na mýty, které kolují o těchto lécích, a vysvětlit si, jak to s kortikosteroidy doopravdy je a proč jsou obavy při jejich inhalačním užívání neoprávněné.

Seznamte se s kortikosteroidy

Nejprve si řekněme, co jsou to kortikosteroidy. Obecně můžeme říct, že se jedná o léky snižující zánět v těle. Kortikosteroidy tak pomáhají zmírnit otoky, svědění, zarudnutí nebo i jiné alergické reakce, a proto je lékaři často předepisují lidem trpícím astmatem, artritidou nebo alergiemi. Kortikosteroidy jsou steroidní hormony přirozeně se vytvářející v kůře nadledvin. Lidé je však zaměňují za tzv. kortikoidy, což jsou uměle vytvořené obdoby těchto hormonů. Kortikosteroidy se podávají prostřednictvím pleťových krémů, očních kapek, injekcí, tobolek nebo právě pomocí inhalátorů při léčbě astmatu.

Jak poznat astmatický kašel? Více čtěte zde.

Pravdy a mýty o kortikosteroidech​

Inhalační kortikosteroidy pomáhají pacientům již od konce 80. let 20. století. I přestože jsou dnes pokládány za nejúčinnější protizánětlivá antiastmatika, řada lidí z nich má obavy kvůli kolujícím mýtům. Zajímá vás, jaké mýty máme na mysli? Čtěte dále.  

1.  mýtus: Inhalační kortikosteroidy jsou zdraví škodlivé a mají spoustu negativních vedlejších účinků

Pravda: Pro lidi trpící astmatem je výhodou, že se kortikosteroidy inhalováním dostávají do průdušek v malých dávkách, což snižuje možnost jakýchkoliv nežádoucích účinků a léky se mohou užívat i po mnoho let. Inhalační kortikosteroidy se navíc díky vdechnutí dostanou přímo do dýchacích cest, kde mají maximální léčebný účinek a zároveň se tímto přímým zacílením zvyšuje i jejich bezpečnost. Po použití inhalátoru si nezapomeňte vypláchnout ústa, aby vám tam zbytky kortikosteroidů nezůstaly a nezpůsobily různé záněty, které se mohou řadit mezi potenciální nežádoucí účinky.

2.  mýtus: Kortikosteroidy snižují imunitu

Pravda: Pacienti s astmatem užívající kortikosteroidy pomocí inhalátoru nemusí mít strach, že by léky snižovaly imunitu, čímž by pak spadali do rizikové skupiny například v období chřipek nebo současné koronavirové situace. Naopak je důležité, aby nadále pokračovali v předepsané léčbě a měli tím astma pod kontrolou. Riziko nakažení koronavirem pak není vyšší než u ostatních lidí.

Jak se vyhnout nákaze koronavirem, čtěte zde.

3.  mýtus: Užívání inhalačních kortikosteroidů způsobuje zvýšený růst svalů a vlasů

Pravda: Kortikosteroidy podávané při léčbě astmatu jsou odlišným typem léčiv, než užívají lidé za účelem růstu svaloviny nebo vlasů. Kortikosteroid určený pro inhalování jde přímo do vašich plic, kde je potřeba, a nemá žádný vliv na svaly či vlasy.

4.  mýtus: Užívání inhalačních kortikosteroidů zásadně brzdí vývoj a růst dětí

Pravda: U dětí může dojít pouze k mírnému zpomalení růstu a tento vedlejší účinek léků je velmi vzácný. Pro většinu lidí je to navíc kompenzováno lepší schopností dýchat díky pozitivním účinkům léku. V celkovém vývoji dítěte pak nehrají kortikosteroidy žádnou roli.

5.  mýtus: Inhalační kortikosteroidy způsobují různé psychické poruchy, deprese, nespavost, agresivitu, euforii a emoční labilitu

Pravda: Psychiatrické poruchy u lidí užívajících inhalační kortikosteroidy jsou opět jen velmi vzácné a u většiny astmatiků nebyla jasně prokázána souvislost.

Jak poznám, že mám depresi? Více čtěte zde.

Většina lidí používá inhalátor špatně

V současné době lze inhalační kortikosteroidy při léčbě astmatu podávat v nejrůznějších provedeních (inhalační, tabletové, injekční), a lékař tak může individuálně každému astmatikovi najít tu nejpohodlnější možnost k užívání léku. Přesto patří inhalační podání léku k těm výhodnějším, neboť působí nejrychleji přímo v místě problému. Je důležité si uvědomit, že léčba astmatu kortikosteroidy se musí podávat dlouhodobě a pravidelně. Jedině s tímto přístupem je terapie maximálně účinná a chronický zánět dýchacích cest potlačen.

Aby ale léčba byla účinná, je důležité umět správně inhalovat. Více než 50 % lidí s diagnostikovaným astmatem nebo CHOPN totiž používá inhalátor špatným způsobem, a jejich nemoci se tak nedostává potřebné léčby. Jestliže si proto nejste jisti, že s inhalátorem pracujete správně, podívejte se na www.mujinhalator.cz, kde najdete návody k různým typům inhalátorů.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.