Světový den hygieny rukou: Jak a kdy si je správně mýt? | Moje zdraví

Světový den hygieny rukou: Jak a kdy si je správně mýt?

Světový den hygieny rukou: Jak a kdy si je správně mýt?
Autor: istock.com
5. května 2021 • 06:00

K mytí rukou vedou své děti rodiče od útlého věku a tuto důležitost jim vysvětlují jako prevenci před nákazou různými nemocemi. S přibývajícími lety nám to ale okolí již nepřipomíná a my zapomínáme. Proto si také právě dnes připomínáme Světový den mytí rukou, který je příležitostí připomenout si zásady, které nám pomáhají v boji s infekcemi, v poslední době především s koronavirem.

„Osmdesát procent všech infekčních nemocí se šíří právě rukama,“ říká Petra Nekvapilová ze Státního zdravotního ústavu s tím, že na hladkých površích může virus vydržet až 48 hodin. Riziková jsou hlavně místa, kterých se během dne dotýká mnoho lidí. Kromě držáků ve veřejné dopravě jsou to například madla nákupních košíků, bankovky, kliky, tlačítka zvonků a výtahů, vodovodní baterie nebo dveře od veřejných a společných toalet. 

Právě mytí rukou je tak nejjednodušší prevencí proti infekčním nemocem. A jak postupovat? Pečlivě se věnujte nejen svým dlaním, ale i hřbetům rukou a také prstům. Celý proces by vám měl zabrat asi 15 až 20 sekund, ne však méně.

Jak si mýt ruce

Následující postup je vydáván v souladu s Ministerstvem zdravotnictví:

1. Namočte si ruce pod čistou teplou tekoucí vodou.

2. Aplikujte malé množství mýdla.

3. Třete dlaně o sebe mimo proud vody.

4. Pravou dlaní mydlete po hřbetu levé ruky propletenými prsty a obráceně.

5. Mydlete dlaň o dlaň s propletenými prsty.

6. Mydlete hřbety prstů o druhou dlaň se zaklesnutými prsty a obráceně.

7. Omyjte levý palec krouživým pohybem v zavřené pravé dlani a obráceně.

8. Sevřené špičky prstů levé ruky třete krouživými pohyby v pravé dlani a obráceně.

9. Opláchněte ruce čistou tekoucí vodou.

10. Ruce si dobře osušte.

Podrobný návod ve formě obrázků najdete zde.

Kdy si mýt ruce

Důležité je nejen to, jak si ruce myjeme, ale i to, kdy a jak často to děláme. Měli bychom to dodržovat zejména v těchto případech: 

  • před přípravou jídla
  • po přípravě jídla
  • před konzumací jídla
  • po použití toalety
  • po smrkání
  • před péčí o pleť
  • po příchodu zvenku
  • když je zapotřebí dezinfekce, ale není k dispozici
  • po kontaktu se zvířaty

Jaké nemoci hrozí při nemytí rukou?

Jedním z největších problémů s nemytím rukou po použití toalety je to, že se po celý den dotýkáme nejen našeho obličeje a úst, ale i jídla, které připravujeme, a mnoha dalších věcí. Ostatní lidé se těchto věcí dotýkají též. Tím vším se přenášejí infekce. Správné mytí rukou je jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak zabránit šíření nemocí. Kterých?

Noroviry

Norovirus je nejčastější příčinou virové gastroenteritidy u lidí všech věkových skupin. „Přenáší se, když si lidé neumývají ruce, a co je znepokojivé, může se velmi rychle šířit ve velkých skupinách lidí sdílejících stejné prostory. Proto, když onemocní jedna osoba, často ji chytí i celé domácnosti nebo kanceláře,“ uvádí odborníci na britském zdravotnickém serveru Initial. Nejlepším způsobem, jak zabránit šíření nebo výskytu norovirů, je na právě důkladná hygiena rukou.

Kapénkové infekce

Onemocnění dýchacích cest se obvykle šíří prostřednictvím kapének, které vydechuje, kýchá nebo kašle do vzduchu někdo, kdo má nemoc. Po vdechnutí bacilu ze vzduchu je ale dalším viníkem špatné mytí rukou. Mezi běžné respirační nemoci způsobené špatnou hygienou patří nachlazení, chřipka, plané neštovice, meningitida i koronavirus COVID-19 (viz níže).

Víte, jak si děti nejčastěji předávají bacily? Více čtěte zde.

Nozokomiální infekce

Často slyšíme, že se v nemocnicích přenášejí infekce. To může být i důsledek toho, že si zaměstnanci a pacienti nemyjí ruce. V nemocnicích, čekárnách u lékaře je přirozený vyšší výskyt infekcí, a pokud se kdokoliv z pacientů nebo personálu nesprávně umyje, může nákazu snadno předat ostatním. Dle odborníků americké kliniky Mayo Clinic mezi nejčastější nozokomiální infekce, které se mohou šířit bakteriemi na našich rukou, patří onemocnění MRSA neboli zlatý stafylokok, který je odolnější vůči běžným antibiotikům. Mezi další nozokomiální infekci patří bakterie Escherichia coli.

Žloutenka typu A

Hepatitida A je virová infekce, která může způsobit vážné příznaky včetně problémů s játry, žloutenkou, bolestmi břicha, horečkou a únavou. Často se šíří prostřednictvím jídla, které bylo kontaminováno lidmi, kteří je připravují a kteří si po použití toalety neumývali ruce. Podle Národního ústavu pro alergické a infekční nemoci se právě žloutenka typu A přenáší touto fekálně-orální cestou.

Herpesviry

Má někdo ve vaší blízkosti opar? Pozor i na ten, neboť patří do skupiny herpesvirů, jež způsobují také například plané neštovice nebo pásový opar. Virus se do těla dostane už v dětství spolu s kapénkovou infekcí. Jaká část oparu je nakažlivá? Tekutina uvnitř oparu, a proto lidé, kteří na něj trpí, by si ho neměli nikdy škrábat. Zapomenou-li si poté umýt ruce, mohou nakazit například imunitně slabšího partnera. Totéž platí i o zmíněném pásovém oparu.

Koronavirus COVID-19

V poslední době asi nejčastěji zmiňovaná nákaza koronavirem COVID-19 se šíří kapénkovou infekcí. To znamená, že virus můžeme nejen vdechnout, ale že také ulpívá na kontaminovaných předmětech. Proto je velmi důležité si po každé návštěvě rizikového prostředí pečlivě umýt ruce a ideálně i vydezinfikovat. 

Který dezinfekční gel je opravdu účinný proti koronaviru? Více čtěte zde.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.